Ana Sayfa Haberler AKSA RUNFLAT, Dünyadaki Hızlı Yükselişi ile Dikkat Çekiyor

AKSA RUNFLAT, Dünyadaki Hızlı Yükselişi ile Dikkat Çekiyor

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Kara Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türkiye’nin yarattığı ve dünya savunma sanayisinin yükselen değeri AKSA RUNFLAT, 3’üncü kez IDEF sahnesine çıkıyor. Tamamen yerli tasarıma ve üretime sahip ürünleri, 12 farklı ülkedeki tekerlekli zırhlı kara araçlarında kullanılan firma, lastikleri herhangi bir nedenle patlasa dahi aracın yoluna devam edebilmesini ve sürüş kontrolünün kaybedilmemesini sağlayan, tekerlekli kara araçlarının olmazsa olmazı RunFlat Sistemleri’ni sergiliyor. Standında, değişik teknik özelliklere sahip; 2 Parçalı, 3 Parçalı ve Hibrit olmak üzere 3 farklı model RunFlat Sistemi’ni tanıtan firma, şu ana kadarki en geniş kapsamlı fuar katılımlarından birisini gerçekleştiriyor.

 

Faaliyetlerini Ankara Sincan’daki fabrikasında yürüten AKSA RUNFLAT; pek çok farklı araçta kullanılan RunFlat Sistemleri’ni; tasarlıyor, geliştiriyor, üretiyor ve test ediyor. Bu araçlar içerisinde; taktik tekerlekli zırhlı araçlar, taktik tekerlekli kamyonlar, toplumsal olaylara müdahale araçları (TOMA’lar), zırhlı iş makineleri, zırhlı otobüsler, pikaplar ve sivil nitelikli (itfaiye, ambulans, SUV gibi) araçlar yer alıyor. Firma, ürün kalitesinin yanı sıra servis hizmetleri, araca montaja hazır şekilde teslim ettiği tekerlek kompleleri ve ürünlerinin sahadaki kullanım kolaylığı ile öne çıkıyor.

Türkiye’deki Pazarın %85’i

Kurulduğu 2011 yılından bu yana hızla büyüyen AKSA RUNFLAT’ın müşteri portföyünde, Türkiye’deki pek çok tekerlekli zırhlı araç üreticisi bulunuyor. Firma aynı zamanda, çeşitli iş makineleri üreticilerinin de tedarikçisi konumunda. Bu üreticilerin, AKSA RUNFLAT çözümlerinin takıldığı araçları ise Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Jandarma Genel Komutanlığı (J.Gn.K.lığı) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından, zorlu operasyonlarda yoğun olarak kullanılıyor. Firmanın ürün gamında, 15 inçten 28 inçe kadar pek çok farklı çapta ve tipte, BR7 balistik koruma seviyesine sahip RunFlat Sistemi bulunuyor. Bugüne kadar, tekerlek başına 1.000 kilogramdan 6.500 kilograma kadar yük taşıyabilen RunFlat Sistemleri üreten firma, talep edilmesi hâlinde, daha yüksek kapasiteli ürünler de tasarlayabilecek kabiliyete sahip.

AKSA RunFlat Sistemi taşıyan ve Türkiye’de üretilen bazı araçlar ise şu şekilde sıralanıyor:

  • KİRPİ,
  • AMAZON,
  • VURAN,
  • YÖRÜK (NMS 4×4),
  • HIZIR,
  • PARS (6×6, 8×8),
  • URAL,
  • TOMA,
  • 4×4 pikaplar ve
  • İş makineleri (Loder, Beko loder)

Son dönemde, büyük çoğunlukla savunma sanayisi ve iç güvenlik birliklerine yönelik olarak üretim yaptıklarını ve Türkiye’deki pazarın yaklaşık %85’ine hâkim olduklarını belirten AKSA RUNFLAT Genel Müdürü Bekir Rıza Saçmacı, ürünleri hakkında şunları söylüyor: “Bizim en büyük referansımız, ürünlerimizi her gün sahada kullanan; TSK, J.Gn.K.lığı ve EGM’dir. Bu kullanıcılardan aldığımız geri dönüşler sayesinde, ürünlerimizi, her geçen gün daha da iyileştiriyoruz. Ürünümüzün aktif olarak operasyonlarda kullanılıyor olması, bize çok büyük tecrübeler kazandırıyor.”

AKSA RUNFLAT sistemleri kullanılan BMC KİRPİ aracı, testler sırasında görülüyor.

 

Kullanım Kolaylığı ve Servis İmkânı ile Rakiplerinin Önüne Geçiyor

Firmanın RunFlat Sistemleri, montaj konusundaki kolaylığı ile dünyadaki rakiplerinin büyük farkla önüne geçiyor. Dünyadaki benzer ürünlerin büyük bir kısmı, tek parça halinde kauçuk bir blok olarak üretiliyorlar. Bu sistemlerin janta takılıp sökülebilmesi için de bu işe özel, yüksek maliyetli makinaların kullanılması gerekiyor. Bununla birlikte, özellikle ülke dışında ve merkezlerden uzak bölgelerde icra edilen operasyonlarda, kullanıcının bu tip ekipmanlara ulaşması güç olabiliyor. Dolayısıyla janta sıfırdan run flat sisteminin takılmasını veya mevcut run flat sisteminin herhangi bir sebeple değişimini gerektiren durumlar, lojistik açıdan ciddi problemler yaratabiliyor. Buna karşılık AKSA RUNFLAT, ürünlerini, jant büyüklüğüne göre, 2 veya 3 parça olarak tasarlayıp ürettiği için, bu özellik sayesinde; Lastik, RunFlat Sistemi ve Jant’ın birbirine montajı için, dünya üzerinde hemen her yerde bulunan, standart lastik değişim makinalarının ve basit el aletlerinin kullanılması yeterli oluyor.

Firmanın bir diğer önemli avantajı ise satış sonrası sağladığı servis hizmeti. Ürettiği ürünler, Türkiye ve dünyanın birçok yerinde kullanılan AKSA RUNFLAT, kullanıcılar tarafından ihtiyaç duyulduğunda süratli bir şekilde destek vererek hızlı servis imkânıyla da rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor.

 

Araç Üreticilerinin Beklentisi, Kusursuz Tekerlek Komplesi

AKSA RUNFLAT, RunFlat Sistemi üretiminin yanı sıra müşterilerin talepleri doğrultusunda; lastik, jant ve RunFlat Sistemi’nden oluşan tekerlek komplesini, montajı tamamlanmış olarak sunabiliyor. Bu hizmet, araç üreticileri tarafından memnuniyetle karşılanıyor. Çünkü tekerlek komplesi set olarak hazır alınıyor ve sadece aracın üzerine montajı yapılıyor.

 

Balistik dayanımı olmayan RunFlat (solda) ve balistik dayanımı olan Aksa RunFlat Sistemi (sağda).

 

Dünyadan da Çok Yoğun Talep Var

İhracat portföyünü kısa sürede genişleten AKSA RUNFLAT’ın ürünleri, bugün itibari ile 12 ülkede kullanılıyor. Bu ülkeler; Birleşik Arap Emirlikleri, Çekya, Filipinler, Güney Afrika Cumhuriyeti, İngiltere, İspanya, Malezya, Pakistan, Rusya, Sırbistan, Suudi Arabistan ve Ukrayna olarak sıralanıyor. Bunların yanı sıra ürünleri farklı ülkelerde de büyük ilgi gören AKSA RUNFLAT, büyüme hedefleri doğrultusunda, yurt dışı fuarlarda tanıtım faaliyetlerine devam ediyor. Firma, ürünlerine duyduğu güvenle 2019 yılında belirlediği ihracat hedefini, şimdiden yükseltme kararı aldı.

 

Test İsterleri %50 Aşıldı

Firmanın ürünleri, Türkiye’de, savunma ve güvenlik alanındaki tedarik projelerinden sorumlu kurum olan Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın öncülüğünde, 2016 yılında BMC tarafından yürütülen testlerde de kendini kanıtlayarak, beklenenin ötesinde bir başarı sergiledi.

RunFlat Sistemi’nin en çok zorlandığı virajlarda performansının görülebilmesi için, testler, asfalt pist yerine, bir ralli pistinde, SSB tarafından belirlenen iki farklı lastikle gerçekleştirildi. Yaklaşık 21 ton ağırlığındaki 4×4 KİRPİ MRAP araçlarının kullanıldığı testler sırasında, içerisinde RunFlat Sistemi bulunan her bir lastik, 7,62×51 mm mühimmat ile 7’şer kez vuruldu ve mermilerin RunFlat Sistemi’ne isabet etmesi sağlandı. Araçlar, hasarlı lastiklerle RunFlat Sistemi üzerinde, saatte 20 kilometre hızla yol almaya başladılar. 40 kilometre boyunca dayanması gereken AKSA RunFlat sistemi, 62’nci kilometrede bile mukavemetini hâlen korumasına rağmen, lastikler çok fazla deforme olduğu ve araç güvenliği açısından risk oluştuğu için testler sonlandırıldı.

SSB’den, Savunma Sanayi Özel Ödülü

Tasarım ve üretimlerini yerli olarak gerçekleştiren AKSA RUNFLAT, ürünlerinin başarıları sayesinde, 2017 yılında, SSB tarafından “Savunma Sanayi Özel Ödülüne” layık görüldü.

 

1 Milyon Dolar Ar-Ge Yatırımı

AKSA RUNFLAT, sahip olduğu mühendislik ve Ar-Ge alt yapısı sayesinde, müşteriden gelen taleplere çok seri yanıt verebiliyor. Müşteri isterleri ve tasarım kısıtları doğrultusunda, kullanılacak jant ve lastik bilgilerini tespit eden firma, ürün ön tasarımını kısa sürede gerçekleştiriyor. Firma, seri üretim öncesinde, prototip ürünün, jantın ve lastiğin birbirine uyumunu da kısa sürede simüle ediyor.

Geçtiğimiz yıl, yaklaşık 1 milyon dolar Ar-Ge yatırımı yaptıklarını ifade eden Saçmacı, AKSA RUNFLAT’ın ürün geliştirme konusundaki dinamizmine de şu sözleri ile vurgu yapıyor: “Yaptığımız Ar-Ge ve test alt yapı yatırımımız sayesinde, yeni ürün taleplerine, diğer üreticilerden çok daha hızlı yanıt verebilecek durumdayız.”

AKSA RUNFLAT, yürüttüğü Ar-Ge ve test çalışmaları ile ürünlerinin balistik özelliklerini zaman içerisinde daha da geliştirdi. RunFlat Sistemi’ni, vurulduğunda dahi mekanik özelliklerini kaybetmeyecek seviyeye getiren firma, dünyadaki rakiplerine karşı çok büyük avantaj elde etti.

 2,263 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.