Ana Sayfa Manşet Alanında İlk 4’e Giren Keyvan Havacılık, Bir Dünya Markası Olma Yolunda

Alanında İlk 4’e Giren Keyvan Havacılık, Bir Dünya Markası Olma Yolunda

Keyvan Havacılık CEO’su Mehmet Keyvan

Türkiye’de kullandığı yenilikçi teknolojilerle adından söz ettiren Keyvan Havacılık, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından verilen uluslararası “Tip 1 DAT Sağlayıcı Sertifikası”nı alarak havacılık ve navigasyon veri tabanı üreten Türkiye’deki ilk; dünyadaki dördüncü şirket oldu.

Havacılık ve navigasyon veri tabanlarının üretimi alanında çalışan ve Boeing, Airbus ve Lufthansa’ya bağlı olan 3 firmanın ardından, Tip 1 DAT Sağlayıcı Sertifikası’na sahip,alanındaki dördüncü şirket olan Keyvan Havacılık, Türkiye için de bir ilke imza attı. Bu sertifika, Keyvan Havacılık’ın, uçaklar için derlediği kritik verileri dünya genelinde dağıtmasının önünü açıyor.

Dünyada kamu ya da özel sektöre ait tüm uçakların otomatik pilotta uçtukları süre boyunca kullandıkları veriler, Keyvan Havacılık’ın da aralarında yer aldığı bu 4 şirket tarafından sağlanıyor. Ayrıca, havayolu şirketlerinin ihtiyaç duyduğu rota analizleri, uçuş planlamaları, optimizasyonlar ve uçuş odaklı daha pek çok işlem de bu şirketlerin sağladığı veriler kullanılarak gerçekleştiriliyor. Uçuş simülatörleri hazırlayan şirketlerin gerçek dünya verisiyle çalışması gerektiğinden, uçuş simülatörlerinde, insansız hava araçlarında, silahlı İHA’larda (SİHA) ve ayrıca askeri amaçlı tüm uçuşlarda yine aynı veriler kullanılıyor.

Keyvan Havacılık, ürettiği kaliteli ve güvenilir verilerle sadece Türkiye’ye değil dünyadaki diğer havayolu şirketlerinin kullanımına uygun kalite ve detayda havacılık veri paketi hazırlıyor. Kalitesi ve 24 saat müşteri desteğiyle bu veri paketini, tüm dünyaya sağlıyor.

Keyvan Havacılık, ürettiği kaliteli ve güvenilir verilerle sadece Türkiye’ye değil dünyadaki diğer havayolu şirketlerinin kullanımına uygun kalite ve detayda havacılık veri paketi hazırlıyor. Kalitesi ve 24 saat müşteri desteğiyle bu veri paketini, tüm dünyaya sağlıyor.

Türkiye’de bu verilere ihtiyaç duyan özel ve kamu havacılık kurumları ise Keyvan Havacılık sayesinde, böylesine stratejik değere ve öneme sahip verileri artık yurt dışından almak zorunda değiller.

Olası Hatalar Ortadan Kaldırılıyor

Dünya havacılık verileri her 28 günde bir güncelleniyor. Örneğin, havalimanlarının geçici olarak kapanması; yeni havalimanlarının açılması; uçakların havalimanları içerisinde yanaşacağı kapılar; havalimanlarına iniş-kalkış-yaklaşma prosedürleri gibi farklı ve her biri ayrı ayrı önemli havacılık verilerinde sürekli olarak değişiklikler yaşanıyor. Havacılık verilerindeki güncellemeler, her 28 günde bir, devletlerin sivil havacılık kurumları tarafından ilan ediliyor. Keyvan Havacılık, bu verileri, iki farklı analist grubuyla iki farklı veri tabanına işliyor ve böylece olası hatalar ortadan kaldırıyor. Kontroller sonucunda, bütün düzeltmeleri tamamlayarak doğruluğu ve bütünlüğü sağlanmış, hatasız, talep edilen kalite kriterlerine uygun, güncel veriler elde ediyor. Bu verileri, ARINC-424 (Navigasyon Sistemi Veri Tabanı Standardı) formatına dönüştürüp Tip 2 DAT Sağlayıcı Sertifikası’na sahip firmalara teslim ediyor.

Keyvan Havacılık, Dünya Havacılık Pazarında Şimdi Daha Güçlü Bir Oyuncu

Çözüm ortağı olduğu veri kullanıcılarına kaliteden ödün vermeden danışmanlık yapan Keyvan Havacılık, Tip 1 DAT Sağlayıcı Sertifikası ile hizmetlerini bir üst seviyeye taşıyor. Bu sertifika, aynı zamanda Keyvan Havacılık’ın, havacılık bilgilerini analiz etme ve verileri endüstri standardında ve kabul edilebilir bir formatta yayınlama konusundaki analitik kabiliyetini tescilliyor. Misyonunu “güvenilir veri içeriği ile dünya çapında havacılık verisi sunmak” olarak ortaya koyan Keyvan Havacılık, bu sertifika ile aynı zamanda, dünya havacılık pazarında daha güçlü bir oyuncu olduğunu da ilan ediyor.

Mehmet Keyvan: “Ülkemiz için de gurur kaynağı.”

Tip 1 DAT Sağlayıcı Sertifikası’nı aldıkları için mutlu ve gururlu olduklarını dile getiren Keyvan Havacılık CEO’su Mehmet Keyvan, “Bu sertifika ile dünya havacılık liginde birkaç sıra birden yükseldiğimizi düşünüyoruz. ABD, Fransa ve İsviçre’den sonra, dünyada bu işi yapan dördüncü ülke Türkiye; dördüncü şirket Keyvan Havacılık oldu. Şirketimizin isminin dünyanın en saygın firmaları ile birlikte anılmasından dolayı çok mutluyuz. Artık dünyada havacılık kurumları bu tür veri ihtiyaçlarını karşılamak için sadece 3 firmayla sınırlı değiller. Ülkemizde, özellikle yeni mezun genç nüfusa daha fazla istihdam sağlayacağız. Ürettiğimiz verileri yurt dışına da satarak ülkemizin ihracat gelirlerine; bugüne kadar gerçekleştirilmemiş bir faaliyet alanı üzerinden daha fazla katkı sağlayacağız. Kuşkusuz bu başarı tesadüf değil. Bu başarıyı bize getiren ekibimiz başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.