Ana Sayfa Haberler Albay Zharko Risteski: “Şu anda, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Savunma Bakanlığında, MSI TDR’ı görebilirsiniz.”

Albay Zharko Risteski: “Şu anda, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Savunma Bakanlığında, MSI TDR’ı görebilirsiniz.”

Üstteki fotoğraf: Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Savunma Ataşesi Albay Zharko Risteski, ziyareti esnasında AMAC Magazine Genel Yayın Yönetmeni Birol Tekince’ye, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ordu Şiltini hediye etti.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Savunma Ataşesi Albay Zharko Risteski, 9 Temmuz’da, MSI Dergisi ve AMAC Magazine’in ofisini ziyaret etti. Türkiye’de görev süresinin 3’üncü yılını tamamlayan Albay Risteski, bu süre içinde, MSI Dergisi ve AMAC Magazine hakkında edindiği izlenimlerini paylaştı.

MSI Dergisi’nin İngilizce versiyonu MSI Turkish Defence Review’in (MSI TDR) her sayısını derinlemesine okuduğunu ifade eden Albay Risteski, şunları söyledi: “Türkiye’de hangi projeler başladı, devam eden projelerde son durum ne, hangi konferans ve fuarlar oluyor ve bunlarda ne gelişmeler yaşanıyor, hangi yeni ürün ve sistemler var, Millî Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalarda hangi noktalara değiniliyor, bunlar, benim ve ülkem için çok önemli. Ben de görevimin bir parçası olarak bunlardan çeşitli notlar çıkarıyor ve ülkeme raporluyorum. Bu noktada benim en büyük yardımcım MSI TDR oluyor. MSI TDR’ın içeriği, benim ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılıyor. Bu dergiyi, kendi ülkeme gittiğim zaman Savunma Bakanlığına götürüyor ve oranın kütüphanesine ekliyorum. Şu anda Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Savunma Bakanlığında, MSI TDR’ı görebilirsiniz.”

“Türkiye’de başka çeşitli kaynaklar da var ama düzenli olarak takip ettiğimiz ve sektöre ilişkin haberleri ulaşabildğimiz MSI TDR’dan başka güncel yayın yok.” ifadelerini kullanan Albay Risteski, onun için MSI TDR’ın çok kıymetli olduğunu vurguladı.

AMAC Magazine, Alanında Tek Yayın

AMAC Magazine için de görüşlerini paylaşan Albay Risteski, derginin, sektörde askeri diplomatik camiadan haber ve bilgi paylaşan tek yayını olması açısından çok önemli olduğunun altını çizdi.   

Albay Risteski, şu değerlendirmeleri yaptı: “Ataşelerden kim geliyor, kim gidiyor, nitelikleri neler buradan öğrenme fırsatı buluyoruz. AMAC faaliyetlerinin tamamını takip etme şansımız olamadığı için bu dergi, bizim bilgi eksiklerimizi de kapatıyor. Benim fikrim, ataşelerin, kendi ülkelerinin Türkiye ile olan askeri ve savunma ilişkilerine dair sizinle daha fazla söyleşi yapması. Çünkü her askeri ataşenin, kendi döneminde iki ülke ilişkilerine nasıl katkı yaptığını, varsa hangi projeleri gerçekleştirdiğini paylaşması bizim için de örnek alınacak birçok şeyi barındırıyor olabilir.”

AMAC Magazine için bir İnternet sitesi hazırlanmasını da değerlendiren Albay Risteski, “Bizim için çok faydalı olur. Sizin ekibiniz düzenli olarak sektörü takip ettiği için, bizi ilgilendiren etkinliklerin duyuruları ve haberlerini biz de anında takip etme olanağına kavuşuruz. Tabii resepsiyon ve davetlerde çektiğiniz fotoğrafları da daha kolay inceleme fırsatı ediniriz.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.