Ana Sayfa Haberler ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi’nden Hedefe Tam İsabet

ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi’nden Hedefe Tam İsabet

ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi, hava ve yer hedeflerine karşı kabiliyetlerini, yapılan testlerde gösterdi. Testler kapsamında ALKA, hedefe tam isabet sağladı. Gelişme, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından, 25 Aralık’ta duyuruldu.

SSB tarafından başlatılan, Roketsan ana yükleniciliğinde yürütülen ve Ermaksan’ın lazer kaynağı üreticisi olarak görev aldığı Lazer Silah Sistemleri Tedarik Projesi’nde yeni bir aşama kat edildi. Proje kapsamında geliştirilen ve Hedef Tespit Radarı, Hedef Takip Sistemi ve Elektromanyetik Karıştırma Sistemi’ne sahip yüksek güçlü lazer silah sistemi ALKA’nın gösterimi gerçekleştirildi. Gösterim faaliyetinde; farklı güç seviyelerinde ve farklı taşıyıcı platformlara (sabit, taşınabilir ve mobil) entegre bir ürün ailesi olarak geliştirilen ALKA ile atışlar yapıldı. ALKA, hem yer hem de hava hedeflerine karşı tespit, takip ve saniyeler mertebesinde tahrip yeteneğini gösterdi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı lazer ve elektromanyetik faaliyetlerimizde önemli yer tutacak ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sisteminin testlerinde bir aşamayı daha geride bıraktık. Elektromanyetik karıştırma sistemine sahip yüksek güçlü lazer silahı, hedef tespit radarı, hedef takip sisteminden oluşan ALKA, yer ve hava hedeflerine karşı üstün tespit, takip ve saniyeler seviyesinde tahrip yeteneği sağladı.” ifadelerini kullandı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.