Ana Sayfa Haberler Alman Savaş Uçaklarının Dost-Düşman Tanıma Sistemleri, Mode-5’e Yükseltiliyor

Alman Savaş Uçaklarının Dost-Düşman Tanıma Sistemleri, Mode-5’e Yükseltiliyor

NATO’nun dost-düşman tanıma sistemini (IFF) Mode-5 standartlarına yükseltme programının bir parçası olarak Alman Hava Kuvvetlerinin 90 adet Tornado savaş uçağı, HENSOLDT’un Mode-5 uyumlu LTR 400 aktarıcısı ile modernize edilecek. Toplam değeri birkaç milyon avro olan 42 cihazı kapsayan ilk parti sipariş, Tornado’nun geliştirilmesi için oluşturulan konsorsiyum olan Panavia Aircraft üzerinden verildi. Bu modernizasyon kapsamında, Alman Hava Kuvvetlerinin, yüzden fazla platformunun modernize edilmesi planlanıyor.

Ekim 2019’da, Tornado’ya kurulumu için LTR 400 aktarıcı sisteminin gerekli güncellemeleri başarıyla tamamlandı ve ilgili belgeler Airbus’a teslim edildi. Daha sonra sistem, Airbus’un yaptığı testlerden başarıyla geçti.

Türkiye’nin de üyesi olduğu NATO, tüm üyelerine, savaş uçaklarının olmazsa olmazlarından olan dost-düşman tanıma sistemlerini Mode-5 seviyesine yükseltmeyi zorunlu kılıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.