Ana Sayfa Haberler Alp Havacılık’tan, Eskişehir’e, İlave 90 Milyon Dolarlık Helikopter Yatırımı

Alp Havacılık’tan, Eskişehir’e, İlave 90 Milyon Dolarlık Helikopter Yatırımı

MSI Dergisi’nin, 152’inci sayısında yayımlanan “Alp Havacılık’tan, Eskişehir’e, İlave 90 Milyon Dolarlık Helikopter Yatırımı” başlıklı özel haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Alp Havacılık’ın Eskişehir’deki mevcut yerleşkesi içerisinde, 90 milyon dolarlık yatırımla kurulan “Helikopter İş Merkezi Tesisi”nin açılış töreni, 3 Ekim’de gerçekleştirildi. Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı törende, konuşmacılar, tesisin Türk savunma ve havacılık sanayisindeki yerine ilişkin önemli mesajlar verdiler. Tören, 10 tonluk genel maksat helikopteri ve yeni ATAK helikopteri olmak üzere, iki yeni projenin duyurusuna da sahne oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde, uzun yıllardır her türlü zorlu görevi başarı ile icra eden BLACK HAWK helikopterlerinin; ana transmisyon modülü dâhil tüm dişli kutuları, tüm dişlileri, uçuş kritik bileşenleri, kuyruk rotoru şaft sistemi, ana rotor ve kuyruk rotoru kompleleri, uçuş kontrol sistemleri ve iniş takımı kompleleri, Alp Havacılık tarafından üretilecek.

 

Açılışı yapılan tesiste, ilk aşamada, Alp Havacılık’ın Genel Maksat Helikopter Projesi’ndeki yükümlülükleri kapsamında faaliyetler gerçekleştirilecek. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM)’nın tedarik makamı olduğu bu proje; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Orman Genel Müdürlüğünden oluşan, toplam 6 kullanıcının ihtiyaç duyduğu; iki farklı konfigürasyondaki, 109 adet T-70 BLACK HAWK helikopterinin ortak üretimini kapsıyor.

Üretim, montaj, test ve destek hizmetlerinin tek çatı altında sunulacağı 11.000 metrekarelik bu yeni tesis ile birlikte, Alp Havacılık’ın sahip olduğu toplam kapalı alan, 50.000 metrekareye ulaşacak. Ayrıca, 180’i mühendis olan 800 nitelikli personele ilave olarak 400 kişiye daha iş imkânı sağlanacak. Böylece, Alp Havacılık’ın çalışan sayısı, 1.000’in üzerine çıkacak.

 

BLACK HAWK’ın Küresel Tedarikçisi Alp Havacılık

Tesiste, Genel Maksat Helikopter Projesi ile ilgili parçalar üretilirken, eş zamanlı olarak aynı parçalar, ABD dâhil diğer ülkelerin envanterindeki helikopterler için de üretilecek. Kazanılan kabiliyetlerin, gelecekte yürütülecek, milli ve özgün havacılık projeleri ile diğer ulusal ve uluslararası askeri ve sivil programlarda kullanılması da planlanıyor.

Alp Havacılık’ın, Genel Maksat Helikopter Programı kapsamındaki iş hacmi, 500 milyon doların üzerinde. Firmanın, proje kapsamında üretiminden sorumlu olduğu ürün ve sistemler ise ana transmisyon modülü dâhil tüm dişli kutuları, tüm dişliler, uçuş kritik bileşenler, kuyruk rotoru şaft sistemi (tail rotor drive system / TRDS), ana rotor ve kuyruk rotoru kompleleri, uçuş kontrol sistemleri ve iniş takımı komplelerinden oluşuyor. Firma, TRDS’nin, dünyadaki tek tedarikçisi konumunda.

 

Alp Havacılık, Sektörün Geleceğindeki Rolüne Hazır

Tesisin açılışı için düzenlenen törene; Başbakan Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ve Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş başta olmak üzere, çok sayıda davetli katıldı.

Soldan sağa: Alp Havacılık Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kemal Erçelik, Sikorsky Aircraft Başkanı Dan Schultz, Başbakan Binali Yıldırım, Alp Havacılık Onursal Başkanı Ülkü Alpata, Alp Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Alpata ve Alp Havacılık Genel Müdürü Şenay İdil.

 

Tören’de ilk konuşmayı yapan Alp Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Alpata, geçmişten gelerek geleceği anlattı: “Türkiye iş yapamaz diyorlar. Evet, geçmişte bir şekilde olamıyordu. Biz, artık bir araya geliyoruz. Türk Genel Maksat Helikopter Projesi’nde, SSM’nin koordinasyonunda, TUSAŞ’ın liderliğinde, TEI ile beraber, ASELSAN ile beraber, Sikorsky ile beraber koşmak üzere hazırız. Büyüklerimizin, dostlarımızın, yöneticilerimizin bize vermiş oldukları destek ve güvenin sağladığı motivasyonla hep beraber koşacağız. TUSAŞ’ımız bir sürü helikopter ve uçak yapacak; biz de onların dişli kutularını, iniş takımlarını yapacağız.”

 

İhracatta Hedef, 100 Milyon Dolardan 500 Milyon Dolara

Alp Havacılık, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin, 2016 yılı için hazırladığı, Türkiye’nin En Büyük İlk 500 İhracatçı Firması listesinde, 167’inci sırada yer almıştı. Firmanın, yılda 100 milyon dolar mertebesindeki ihracatına ilişkin gelecek hedeflerini anlatan Alpata, Sikorsky ile olan iş birliklerinin öneminin altını çizdi: “Tabii ki havacılık alanında dünya çapında rekabet ediyorsanız ve Sikorsky gibi de bir ortağınız varsa yıkamayacağınız bir kapı da olmaz. Gerçekten, dünyanın en büyük helikopter firması; en güvenilir, en teknolojik ürünlerini üreten helikopter firması. Teknolojiye aç, geleceğe aç, büyümeye aç ve biz şanslıyız ki bizim ortağımız. Çok iyi bir uyumumuz var. Onlar, burada yarattıkları enerji ile ufak tefek ince ayarlar ile teknoloji paylaşımları ile bizi çok önemli noktalara getirdiler. 2023 yılında, 500 milyon dolarlık ihracata ulaşmak üzere olacağımızı, bugünden hesaplıyoruz. Bu, az bir şey değil.”

Açılış töreni sırasında sergilenen görselde, Alp Havacılık’ın Genel Maksat Helikopter Projesi kapsamında üreteceği parçalar, kırmızı renkli olarak görülüyor.

 

 

Dünya Standartlarında Bir Tesis

Alpata’nın ardından kürsüye gelen Sikorsky Aircraft Başkanı Dan Schultz ise Alp Havacılık’ın kurduğu tesis hakkında şunları dile getirdi: “Burası, gerçekten dünya standartlarında bir tesis. Dünyanın herhangi bir yerinde gördüklerim içerisinde en iyisi. Bunu, buradaki süreçler, imalat teknolojileri ve üstün iş gücü ile birleştirdiğimizde, bu tesis, gelecekte de helikopter ve jet bileşenleri üretecek.”

Schultz, proje kapsamındaki iş birlikleri hakkında ise şunları söyledi: “Sikorsky olarak, Türk Genel Maksat Helikopter Projesi’ni çok ciddiye alıyoruz. Bizim SSM ve TUSAŞ’a karşı olan sorumluluğumuz, bugün bu tesiste kendisini gösteriyor. Bu işi zamanında ve öngörülen maliyetlerle yapacağız. Dünyadaki en iyi helikopterin üretilerek buradan uçması noktasında, bu programa ve Türkiye Cumhuriyeti’ne kendimizi adadık.”

  

Türk Sanayisi için 1,4 Milyar Dolarlık İş Payı

Törenin bir sonraki konuşmacısı, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir oldu. Türk savunma ve havacılık sanayisi açısından, pek çok ilke sahne olan Türk Genel Maksat Helikopter Projesi hakkında bilgiler veren ve Alp Havacılık’ın bu ilklerdeki payını anlatan Prof. Dr. Demir, şunları söyledi: “Projede, ilk defa bir Türk firması tarafından, yabancı bir firmaya, kokpit tasarımı gerçekleştirilecek. Bu helikopterlerin ve BLACK HAWK’ların, ABD hariç, tüm dünyada pazarlama ve satışı gerçekleştirilecek. İlk defa, 6 kullanıcının, çok çeşitli görev ihtiyaçları konsolide edilerek, ortak bir tedarik gerçekleştirilecek. Proje kapsamında, ilk defa, dişli ve dinamik sistemlerin üretimi, bugün açılışını yaptığımız tesiste gerçekleştirilecek. Yine proje kapsamında, ilk defa, General Electric’e ait T700 motoru, Türkiye’de üretilecek.”

Prof. Dr. Demir, proje modeli kapsamında, %63 oranında yerli sanayi katılımı olduğu bilgisini paylaştı ve proje takvimi ile ilgili beklentisini, şu sözlerle ifade etti: “[Helikopterlerin] Hizmete girme tarihi 2021 olarak verilmiş olsa da gerek müsteşarlığımız gerek TUSAŞ gerekse ilgili diğer alt yükleniciler, bu tarihin öne çekilmesi için ellerinden geleni yapacaklardır.”

Prof. Dr. Demir, Sikorsky’nin, projedeki offset yükümlülükleri kapsamında, Türk sanayisine vereceği iş payına da değindi: “Sikorsky, ilk defa bu proje ile uluslararası olarak yapacağı satışlarda, Türk sanayi iş payı çerçevesinde, Türkiye’deki yerli sanayi kabiliyetlerini kullanma taahhüdü vermiştir ve bu taahhüt miktarı, 1,4 milyar dolardır. Bu miktar, 30 yıllık bir süreye yayılmış durumdadır. Helikopterlerin dünyaya satışı ve pazarlamasında da TUSAŞ ve Sikorsky, iş birliği içinde çalışacaklardır.”

 

  

20 Yıl Öncesinin Hayalleri, Bugünün Gerçekleri

Törende, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü de bir konuşma yaptı ve şunları dile getirdi: “Açılışını yaptığımız bu tesis, Türk firmalarının ve mühendislerinin kat ettikleri mesafeyi göstermesi bakımından, son derece önemli. Bizim firmalarımız, mühendislerimiz ve yetişmiş insan kaynağımız, Türk sanayi devrimindeki en büyük dayanak noktamızdır. En ileri teknolojileri, artık kendi ülkemizde üretme kapasitesine ulaşmış bulunuyoruz.

Sikorsky’nin Polonya’daki tesislerinde üretilen ve Genel Maksat Helikopter Projesi’nde, ASELSAN ve Sikorsky tarafından geliştirilen aviyonik süit için test platformu olarak kullanılacak olan S-70i helikopteri, 9 saatlik bir uçuşun ardından, 25 Şubat’ta, Ankara’ya ulaşmıştı.

 

 

15-20 yıl kadar önce hayalini bile kuramadığımız hedefler, artık çok yakın. Dünyanın en büyük savunma firmaları arasına, her geçen yıl daha fazla sayıda Türk firmasının girdiğini görüyoruz. Türk savunma sanayisinin üstün nitelikli ürünleri, uluslararası fuarlarda ve projelerde, büyük ilgi görüyor ve göz dolduruyor. Bizler, Türk savunma sanayisinin, hızlı ve sürdürülebilir gelişimi için desteklerimize devam edeceğiz. Savunma sanayisi sektörü, üzerine titrediğimiz en stratejik alanlardan biri olmaya devam edecek. Bugün açılışını yapacağımız bu merkez, Türk sanayisinin ve üretim kabiliyetinin önemli sembollerinden biridir.”

Marka Değeri Büyüyor

Törendeki son konuşmayı yapan Başbakan Binali Yıldırım, Türk savunma ve havacılık sanayisinin son yıllarda yaptığı sıçramayı, şu sözleri ile anlattı: “Teknolojide derinleşme ile beraber, savunma ve havacılık sanayisinde de Ar-Ge’ye önemli paylar ayırıyoruz. Savunma ve havacılık Ar-Ge bütçemiz, 2016 yılı itibarıyla 1 milyar doları aşmıştır. Savunma ve havacılıkla ilgili ihracatımız, 15 yıl önce, sadece 250 milyon dolarken, bugün 2 milyar doları bulmuştur. Ciromuz 1 milyar dolarken, bugün 6 milyar doların üzerine çıkmıştır. 2002’de, sadece savunma sanayisi ile alakalı 66 proje üzerinde çalışırken, bugün 543 proje üzerinde çalışıyoruz ve bu projelerin toplam bütçe büyüklüğü, 60 milyar dolar.”

Başbakan Yıldırım, Şubat ayında, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan ve Türkiye Uzay Ajansı’nın kuruluşu ile ilgili düzenlemeleri de kapsayan kanun tasarısı ile ilgili olarak da şu bilgileri verdi: “Ülke kalkınması ve milli güvenliğin sağlanması, doğal kaynakların tespiti ve bunun halkın refahı için kullanılması adına, Türkiye Uzay Ajansı’nı kurma kararı aldık. Bu kararı da taslak olarak meclise gönderdik. Bu yasama döneminde, inşallah Türkiye Uzay Ajansı kurulmuş olacak.”

Başbakan Yıldırım, açılışı yapılan tesisle ilgili de şunları söyledi: “Burada yapılan ürün, sadece bizim kuruluşlarımızın ihtiyacı için yapılmıyor. Aynı zamanda, bölgemizde ve dünyada birçok ülkenin ihtiyacına da cevap verecek bir ürün olacak. Bu tesisler, bu iş için iftiharla söylüyoruz ki; dünyada bir ilk. Bu kadar entegre, her şeyin bir arada olduğu, böyle bir tesis, başka bir yerde yok. Bu tesis, zaten marka değeri yüksek olan Eskişehir’e, yeni bir marka yeni bir değer katacak. KOBİ ve yan sanayi de buradan istifade edecek. Sadece burada çalışanlar değil, büyük küçük onlarca yan sanayi firması, buradan istifade edecek.”

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasının ardından, tesisin açılışı yapıldı. Daha sonra tesis konuklara gezdirildi ve Alp Havacılık’ın imalat kabiliyetleri, yerinde anlatıldı.

Törenin ardından, Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindeki heyet, tesisi gezerek, Alp Havacılık’ın imalat kabiliyetlerini yerinde görme fırsatı yakaladılar.

 

Prof. Dr. Demir’den 2 Sürpriz: 10 Tonluk Genel Maksat Helikopteri ve Ağır ATAK

Tören sırasında, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, iki yeni helikopter projesinin başlatıldığını da şu sözleri ile duyurdu: “Türkiye, kendi helikopterini yapmaya doğru gidiyor. Malumunuz A129’a T129 dedik, ATAK helikopterimiz çıktı; S-70’e T-70 diyoruz, Türk Genel Maksat Helikopteri çıkıyor. Bunlar bir merdivenin basamakları gibi, Türkiye’nin kendi özgün dizaynı olan helikoptere doğru giden yolculuktaki adımlar. Bu vesile ile Özgün Helikopter programımızın da gayet başarılı gittiğini belirtmek istiyorum. Buna ilaveten, yine 10 ton sınıfında, genel maksat tipi bir helikopter tasarım projemizin başladığını; bu projede de Sikorsky ve diğer ortakların da her zaman için yer alabileceklerini belirtmek istiyorum. Yine ATAK helikopterimizin de ağabeyi olacak daha ağır, daha atak bir helikopterin tasarım işlemlerinin başladığını da müjdelemek istiyorum.”

 3,592 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.