Ana Sayfa Haberler Alp Havacılık’tan, Türk Genel Maksat Helikopteri (T-70) için İlk Teslimat

Alp Havacılık’tan, Türk Genel Maksat Helikopteri (T-70) için İlk Teslimat

Alp Havacılık, Türk Genel Maksat Helikopteri (T-70) için ürettiği dinamik komponent ve iniş takımlarının TUSAŞ’a ilk teslimatlarını, 15 Ocak’ta, Eskişehir’de düzenlenen törenle gerçekleştirdi.

Törene; Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Savunma Sanayii Başkanlığı Başkan Yardımcıları Serdar Demirel, Harun Çelik ve Celal Sami Tüfekçi, Muharip Hava Kuvveti Komutan Yardımcısı Tümgeneral İsmail Günaydın, Milli Savunma Bakanlığı 1’nci Hava Bakım Fabrika Müdürü Tuğgeneral Gürhan Ergürhan, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdür Vekili Sadık Piyade’nin yanı sıra yerli ve yabancı birçok firmanın da üst düzey yöneticileri katıldı.

Törende, sırasıyla; Alp Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Alpata, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir birer konuşma yaptı.

Alpata, konuşmasında, Alp Havacılık bu teslimatla birlikte yeni bir boyuta ulaştığını belirtirken, Prof. Dr. Demir de büyük savunma şirketlerinden “çınar olurken, nice fidanları büyütmelerini” istediklerini belirtti ve Alp Havacılık’tan da bu yönde çalışmalar beklediklerini vurguladı.

Türk Genel Maksat Helikopter Programı

Alp Havacılık, 2016 yılında, Türk Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında, TUSAŞ ile T-70 helikopterleri “Dinamik Komponetler ve İniş Takımları” üretim ve teslimatını içeren bir sözleşme imzalamış, ayrıca, Sikorsky Aircraft firması ile de bu ürünlerin ihracına yönelik sözleşmeler akdetmişti. Bu sözleşmeler kapsamında üstlenilen bu kritik alt sistemlerin mühendislik, imalat, kalite kontrol ve test süreçlerinin tek bir çatı altında yapılabilmesini teminen altyapı çalışmalarına başlayan firma, Alp Havacılık Helikopter İş Merkezi Tesisleri’ni 3 Ekim 2017’de açtı.

Dinamik Komponentler Projesi kapsamında, Helikopter Rotoru ve Ana Dişli Kutusu Bütünü, Ara ve Kuyruk Dişli kutuları yer alıyor. Bu ürünlerin fonksiyonel testleri de Alp Havacılık tesislerinde  kurulan ve  kalifikasyonları tamamlanan test standında gerçekleştiriliyor.

İniş Takımları Projesi ile T-70 helikopterlerinde kullanılacak olan Ana ve Kuyruk İniş Takımlarının, tüm mühendislik, imalat, özel proses, montaj ve test faaliyetleri Alp Havacılık bünyesinde gerçekleştiriliyor.

Her iki proje için üretim, montaj ve test gereksinimlerini kapsamlı bir şekilde inceleyen şirket; takım, aparat, ölçü aleti, detay parçalar ve benzeri ihtiyaçların tasarım ve üretimi faaliyetlerinde yurt içi kaynakların kullanımına da özen gösterdi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.