Ana Sayfa Haberler ALPAGU, Gökyüzüne Kanat Açtı

ALPAGU, Gökyüzüne Kanat Açtı

Geliştirdiği kamikaze dronlar ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu alandaki ihtiyacını önemli bir ölçüde karşılamayı başaran STM, Otonom Taktik Vurucu Sabit Kanatlı İHA ALPAGU’nun testlerinden yeni bir görüntü yayınladı. Görüntülerde, lançerden fırlatılan bir ALPAGU’nun otonom kabiliyetleri ile hedefe ulaşması yer aldı. STM, 25 Haziran’da paylaşılan bu görüntüyü, “ALPAGU gökyüzüne kanatlarını açtı… Hafif, Hızlı, İsabetli Çok Yakında!” ifadeleri ile duyurdu.

Türkiye’ye “kamikaze drone” olarak bilinen vurucu insansız hava araçlarını (İHA) kazandıran STM, bu alandaki ürün çeşitliliğini ve araçların yeteneklerini artırmaya yönelik çalışmalar yürütüyor. Halihazırda güvenlik güçlerine teslimatları devam eden ve başarı ile kullanılan KARGU özellikle meskun mahal operasyonlarında keşif, gözetleme ve imha görevlerini yürütmesi, görev iptali seçeneği ve yaygın bir alanda tahribat yaratması ile ön plana çıkarken ALPAGU ise hafif yapısı, dalış hızı, düşük radar kesit alanı ve sürati ile yüksek değerli ya da önemli hedeflere noktasal tahribat yaratması ile farklılaşıyor.

Ağırlığı 2 kilogramın altında olan ALPAGU’ya dünyada benzer niteliklerde yalnızca 2 platform bulunuyor.

ALPAGU, küçük boyutu ve hafifliğine rağmen üzerinde hedefini etkisiz hale getirebilecek kadar patlayıcı taşıyor, çok uzak mesafelerde görev yapabiliyor ve tek bir asker tarafından kolayca taşınıp görev alanında çok hızlı kullanılabiliyor. ALPAGU ayrıca üzerideki yapay zeka ve görüntü işleme kabiliyetleri, sessizliği, taşıdığı patlayıcıyı hedefe tam ulaştırma yetenekleriyle önemli bir sürpriz etkisi ve operasyonel üstünlük sağlıyor.

Zorlu bir geliştirme sürecini başarıyla tamamlayan STM, sahada yoğun testlere devam ediyor. Lançerden fırlatma, uçuş, hedef ulaşma ve etkisiz hale getirme kabiliyetleri test edilen ve iyileştirilen ALPAGU, oldukça başarılı sonuçlara ulaştı. Nihai testlerin çok kısa süre içerisinde sona ermesi ve yıl sonuna ALPAGU’nun Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına sunulması hedefleniyor.

Dünyada çok az muadili bulunan ALPAGU, sahip olduğu üstün kabiliyetler yanında, sürü olarak kullanılabilme yeteneği, farklı platformlara entegre olabilmesi gibi özelliklerle rakiplerinden ayrışıyor.

Zırhlı araçlar ve İHA’lardan da atılabilecek

ALPAGU, tek bir asker tarafından kullanılabildiği gibi zırhlı araçlar üzerinden çoklu lançerlerden atılabilecek versiyonları da olacak. ALPAGU’nun, AKINCI Taarruzi İHA, Anka gibi silahlı insansız hava platformlarından atılacak versiyonları geliştirilecek.

STM’nin gündeminde, ALPAGU’nun daha büyük, daha fazla patlayıcı taşıyabilen, daha uzun menzilli ve daha hızlı versiyonları da bulunuyor. 2 kilogramın altındaki küçük boyutlu platformu geliştirebilme kabiliyeti sayesinde daha büyük platformlar çok kısa zamanda kullanıma hazır hale getirilebilecek.

ALPAGU’nun daha büyük versiyonlarına ilişkin çalışmalar sonunda 10 kilogramın üzerinde ve daha büyük hedeflere angaje olabilen platformlar üretilecek.

Bu yıl başlayacak teslimatların ardından, gelecek yıldan itibaren çeşitlenecek ürünlerle bir ALPAGU ürün ailesi oluşturulması amaçlanıyor.

Farklı kamikazeler aynı sürüde
Öte yandan ALPAGU, uzaktan algılama, görüntü işleme ve takip yeteneği olan Togan gibi silahsız İHA platformlarına entegre şekilde görev yapabilecek.
Kargu’lar üzerinde sürü harekatı kabiliyeti geliştiren STM, ilerleyen dönemde ALPAGUve KARGU’nun aynı sürüde, farklı görev tipleri için kullanılabildiği bir kullanım konseptini hayata geçirecek.

Ürün Özellikleri

Menzil: 5 km

Görev Süresi: 10 dakika

Görev İrtifası (AGL): 400 ft

Seyir Hızı: 50 knot

Maksimum Hız: 65 knot

Ağırlık: 1,9 kg

Sıcaklık: -20 / + 50 °C

Güç: LiPo Batarya

Hazırlık Süresi: Azami 1 dakika

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.