Ana Sayfa Haberler ALTAY, Deniz Kuvvetlerine Hizmetine, EHOPES ile Devam Ediyor

ALTAY, Deniz Kuvvetlerine Hizmetine, EHOPES ile Devam Ediyor

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Deniz Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

ALTAY, kurulduğu 1957 yılından bu yana, gerek askeri gerekse de sivil alanda, hem yurt içinde hem de yurt dışında kullanıcılarına özgün çözümler sunmaya gayret etmektedir. Bu gayret çerçevesinde, daha azimli çalışarak birçok tecrübeyi, şirket bünyesine katmayı bilmiştir. Bunun bir örneği, Kıbrıs’ta yaşanmıştır. 1974 yılına doğru tırmanışa geçen sorunların yarattığı krizde, ALTAY, üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmeye çalışmıştır. Sağlam temeller üzerine inşa edilen ALTAY’ın o tarihlerde yürürlükte olan “Devamlı Uygulama Yönergeleri” bugün, bir sistematik içerisinde; Tesis Güvenlik, MSB Üretim, CMMI, DO-178 uygunluk veya ISO belgeleri haline geldiler.

ALTAY, geçen yıllar içerisindeki gelişimi sayesinde; başta Türk Deniz Kuvvetleri olmak üzere, birçok yabancı deniz Kuvveti envanterinde bulunan gemi, platform ve sistemlere hizmet etmektedir. ALTAY, bu vesile ile 2004 yılında, yazılım alanında, Milli Savunma Bakanlığı 001 No’lu ihracatı gerçekleştirmekten de onur duymaktadır.

ALTAY, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde kullanılacak “Elektronik Harp Operatör Eğitim Simülatörü – EHOPES” projesinin yüklenicisi oldu.

 

ALTAY, 2018’de, Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde açılan ve çetin geçen bir ihale sonucunda, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde kullanılacak “Elektronik Harp Operatör Eğitim Simülatörü – EHOPES” projesini icra etme görevini üstlendi. ALTAY, ileri düzeyde bir eğitim ortamı sağlanması hedeflenen EHOPES projesini, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının önemli katkıları ile 2019 yılında tamamlamayı hedefliyor. Projede, halen Deniz Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan tüm gemilerde kullanılmakta olan Elektronik Destek Sistemleri ve Elektronik Taarruz Sistemleri’nin, donanım ve yazılım bakımından benzetimleri yapılacak. Ayrıca, yeni elektrik ve yerel ağ altyapılarının kurulması da sağlanacak. Gerçekleştirilecek olan tüm bu faaliyetlerin eğitimlerinin ise 3 safhada verilmesi planlanıyor. Bu proje sayesinde, gelecekte Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaç duyabileceği ürünlerin benzetimleri, ALTAY’ın kuracağı esnek altyapıya, kolaylıkla eklenebilecek.

ALTAY, kuruluşundan bu yana farklı ülkelerin deniz kuvvetlerine, platformlara yönelik çözümleriyle hizmet vermiştir. Özetle;

  • MCM – Norveç Deniz Kuvvetleri Mayın Karşı Tedbirleri Modernizasyon Projesi,
  • ULA Sınıfı Denizaltılar için Sonar Modernizasyon Projesi,
  • MSI – Deniz Platformları Çoklu Sensor Entegrasyonu Sistemi,
  • HHA – Denizaltı Savunma Harbi Konsept Geliştirmesi Projesi Hedef Hareket Analizi Test Yazılımı,
  • WGT – Tel Güdümlü Torpido Referans Modeli ve Analiz Aracı,
  • SKYB – Denizaltı Savunma Harbi Roket Atıcı Sistemi Silah Kontrol Arabirimi Yazılımı,
  • YUSS – AKSAZ ve FOÇA deniz üslerine, su altı ve su üstü gözetleme sistemi
  • MMI

projeleri teslim edilmiştir.

 995 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.