Ana Sayfa Arşiv Altay Tankının Periskop Camını Şişecam ve ASELSAN Birlikte Üretecek

Altay Tankının Periskop Camını Şişecam ve ASELSAN Birlikte Üretecek

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kuruldu; şimdi Türk savunma sanayisine önemli katkılar sağlayacak.

Cumhurbaşkanı Atatürk, Şişecam Tesislerinin Kurulacağı Alanı Geziyor (Şişecam Topluluğu’nun Web Sitesinden Alınmıştır)

 

1935-Dönemin Başbakanı İsmet İnönü Tesisin Açılışını Yapıyor (Şişecam Topluluğu’nun Web Sitesinden Alınmıştır)

84 yıllık dev kuruluş Şişecam, Türk savunma sanayisinin dev kuruluşu ASELSAN’la birlikte, milli tank Altay için periskop camı üretecek.

Şişecam Topluluğu’nun bir anlamda Türk savunma sanayisine transferi olarak nitelendirilebilecek iş birliği protokolü, Şişecam ile ASELSAN arasında 23 Ocak’ta imzalandı.

ASELSAN’ın Macunköy yerleşkesindeki törene ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Karataş; Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman ile Araştırma ve Teknolojik Geliştirme (ArTeGe) Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik katıldı.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün törende yaptığı konuşmada,  önceliklerinin, milli ve yerli çözümlerle savunma alanında ülke ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu belirtti.

ASELSAN’ın şu anda eş zamanlı olarak 400’ün üzerinde proje yürüttüğünü söyleyen Prof. Dr. Görgün, şöyle devam etti: “Bunların bir kısmı kamuoyunda da bilinen büyük projeler, bir kısmı ise güvenlik güçlerimizin ihtiyacına binaen başlanan özel projeler. Yurt içinde geliştirilmiş olan veya geliştirilebilecek her yetenekten azami ölçüde yararlanmak istiyoruz. Çok ciddi bir mühendislik kabiliyetine sahibiz. Askeri sistemlerden sivil sistemlere, çok geniş bir yelpazede ürünler ve sistemler üretiyoruz. Otoyollarda ücret toplama sistemlerinin neredeyse tamamı bizim. Enerji alanında yenilenebilir enerji sistemleri için güç sistemleri üretiyoruz. Bunlarla birlikte şimdi sağlık sektöründe özellikle X-Ray ve MR cihazlarının üretilmesi konusunda çalışmalarımız var. Bu sektörlerde bizimle birlikte çalışacak ve üretecek tüm şirketlerle iş birliğine özel bir önem veriyoruz.”

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman da, Türkiye için değer yaratmayı sürdürdüklerini vurgulayarak, “1935 yılında ülkemizin cam sanayini kurmak ve geliştirmek misyonuyla kurulan Topluluğumuz, aradan geçen 80 yılı aşkın sürede dünyada kendi alanında söz sahibi konuma gelmiş ve köklü geçmişinin her aşamasında ülkemiz için değer yaratmayı sürdürmüştür.” dedi. Prof. Dr. Kırman şöyle devam etti: “Bugün üç kıtada, 13 ülkede, 43 tesisle üretim faaliyetlerini yürüten Topluluğumuz, dünyanın, cam ev eşyasında en büyük üçüncü, cam ambalajda ve düz camda ise en büyük beşinci üreticisi konumundadır. Dünyanın 10 büyük soda üreticisinden biri olmamızın yanı sıra krom kimyasallarında ise dünya lideriyiz. ASELSAN ile iş birliği için attığımız imzayı bu açıdan çok anlamlı buluyorum. Bu iki köklü kuruluşun, faaliyet alanlarında sahip oldukları bilgi birikimi ve deneyimleri sayesinde, birlikte önemli projelere imza atacaklarına inanıyorum.”

Protokol kapsamında iki dev firma, savunma sanayisine yönelik projelerde kullanılacak standartlarda malzeme temininin yanı sıra, ürün kompozisyonları ve optimizasyonu konularında yerli ve milli çözümler geliştirecek.

Milli tank Altay için periskop camları başta olmak üzere, ASELSAN’ın geliştireceği farklı tipte teçhizatta kullanılacak çeşitli cam ve seramik malzemeler üretilecek.

Söz konusu malzemelerin, kullanılacağı teçhizatın özelliği ve ihtiyacına göre termik şoka dayanıklı, mukavemeti yüksek ve konvansiyonel camlardan farklı optik performansa sahip olması planlanıyor.

ASELSAN tarafından kullanılacak bu ürünlerin kompozisyonlarının Şişecam tarafından geliştirilmesi, ham maddeden başlayarak tüm aşamalarda yerli ve milli olarak üretilmesi hedefleniyor.

 1,891 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.