Ana Sayfa Haberler ALTAY’ın Kulesi, Leopard 2’nin Gövdesi ile Buluştu

ALTAY’ın Kulesi, Leopard 2’nin Gövdesi ile Buluştu

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın BMC’nin Sakarya yerleşkesine 23 Ocak’ta gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin olarak yayınlanan görüntülerde, modernizasyon çalışmaları devam eden Leopard 2A4 tankı da görüntülendi. Leopard 2 tankının üzerine yerli tank ALTAY’ın kulesinin entegre edilmiş olması dikkat çekti.

Leopard 2 ve ALTAY tanklarının gövdeleri arasında, dışarıdan bakıldığında görülebilecek pek çok farklılık bulunuyor. Bununla birlikte, bu farkların en belirgin olanlarından biri, şoför pozisyonları. Leopard 2’nin şoför pozisyonu tank gövdesinin ön tarafında ve sağ tarafa daha yakın bir konumda bulunuyor. ALTAY tankında ise şoförün pozisyonu, tank gövdesinin önünde ve ortada yer alıyor.

ALTAY’ın kulesinin ise dışarıdan görülebilen en belirgin özelliklerinden bazıları; kulenin arka tarafında, sağda ve solda, tek sıra halinde dizilmiş olan sis havanları ve kulenin üzerindeki 2 adet aktif koruma sistemi şeklinde sıralanıyor. Bunların yanında kulenin sağ ön ve sol ön tarafında bulunan ve ASELSAN tarafından geliştirilen sistemler olan YAMGÖZ, TLUS ve aktif koruma sistemi radarları da belirgin özelliklerden.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.