Ana Sayfa Advertorial ALTINAY İHA Ailesinin Öne Çıkan Üyeleri: DOĞAN ve ALBATROS

ALTINAY İHA Ailesinin Öne Çıkan Üyeleri: DOĞAN ve ALBATROS

Türkiye’deki önemli İnsansız Hava Aracı (İHA) üreticilerinden biri olan ALTINAY Havacılık ve İleri Teknolojiler (ALTINAY), hâlihazırdaki İHA ailesini, her geçen gün genişletmeye ve güçlendirmeye devam ediyor. Firma tarafından son bir senedir geliştirme çalışmaları süren ve TEKNOFEST İstanbul’19’da görücüye çıkan; Silahlı Dron DOĞAN, ilk atışlı test uçuşunu; Modüler Taktik Kargo Dron ALBATROS ise ilk test uçuşunu geride bıraktı. Firma, DOĞAN ve ALBATROS’un yanı sıra Dron Avlayan Dron KARTAL, Bomba Bırakan Dron EBABİL ve Dikey İniş Kalkışlı Küçük İHA SUMRU gibi platformları ile bir yandan bu alandaki kabiliyetlerini ispatlarken bir yandan da Türkiye’nin bu alandaki yetkinliğini ortaya koyuyor.

ALTINAY’ın İHA geliştirme yolculuğu, 2016 yılında, ASELSAN ile birlikte geliştirdikleri SERÇE platformuna dayanıyor. Hâlihazırda, sahada 1.800’den fazla SERÇE platformu aktif olarak kullanılıyor ve bu platformlar, toplamda 10.000 saatten fazla uçuş gerçekleştirmiş durumda. ALTINAY, ASELSAN ile birlikte imza attığı bu başarıyı sürdürmek ve İHA ailesinin diğer üyeleri için de benzer bir gurur tablosu oluşturmak için, önceki günlerde, DASAL Havacılık Teknolojileri A.Ş.yi (DASAL) kurdu. DASAL’ın kurulmasının ardından, 2 Nisan’da, şirketin bir bölümünü satın alan ASELSAN; ALTINAY ile çıktıkları bu yolculuğu devam ettirme ve birlikte belirledikleri hedefleri daha da ileri taşıma niyetini ortaya koydu.

DOĞAN, Hedefi 12’den Vuruyor

ALTINAY’ın İHA ailesi içerisinde öne çıkan platformlardan biri, Silahlı Dron DOĞAN. İlk defa Eylül 2019’daki TEKNOFEST İstanbul’da görücüye çıkan ve Kale Grubu tarafından geliştirilen KCR 556 tam otomatik piyade tüfeği ile donatılan platform, ülkemizin savunmasına destek olmak adına hazır durumda. Sahip olduğu güçlü gövde yapısı, zor koşullarda çalışma yeteneği ve tamamen yerli otopilotu ile düşmana korku dosta güven veren DOĞAN, son derece isabetli atış kabiliyeti ile öne çıkıyor.

DOĞAN, SSB nezaretinde gerçekleşen atış testlerinde, hedefi, her defasında başarıyla vurdu.

ALTINAY’ın kendi geliştirdiği, %100 yerli geri tepme sönümleme sistemi sayesinde, atış anında hiçbir tereddüde yer vermeyen DOĞAN, hem tekli hem seri atış denemelerinde, hedefi her seferinde başarıyla vurarak bir kez daha gurur kaynağı oldu. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) gözetiminde gerçekleşen hava ve yer testlerinde başarılı olan platform, rakiplerinde bulunmayan; iki eksende stabilize gimbal ile de farkını ortaya koyuyor. DOĞAN’ın, herhangi bir yöne doğru uçuşundan ya da havada asılı kalma durumundan bağımsız olarak, silahı çift eksende stabilize bir şekilde hareket ettirebilen bu gimbal ile hedef son derece hassas bir şekilde vurulmakla kalmıyor, hedefi kaçırma olasılığı da asgari seviyeye düşürülüyor.

SSB gözetiminde başarı ile tamamlanan testlerin ardından, son rötuşların yapıldığı DOĞAN platformu, çok yakın bir zamanda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girmek için hazır hale gelecek. Ülkemizin güvenliğine destek olmak amacıyla yıllardır dinlenmeden çalışan ALTINAY ailesi, bu amaçla ortaya koyduğu ürünlere bir yenisini daha eklemiş olmak için sabırsızlanıyor.

En Gözdesi, ALBATROS!

Tıpkı DOĞAN gibi TEKNOFEST İstanbul’da görücüye çıkan Modüler Taktik Kargo Dron ALBATROS, ALTINAY İHA ailesinin en gözde platformu olarak öne çıkıyor. Farklı modelleri, 75 veya 150 kilogram taşıma kapasitesine sahip olan ALBATROS, 1 saat havada kalma süresi ile teknik anlamda alanında dünyada ilk olan ürünlerden bir tanesi. Modüler yapısı ile kargo taşımacılığının haricinde, farklı faydalı yükler de entegre edilebilen platform; yeri geldiğinde askeri yeri geldiğinde de sivil amaçlarla kullanılabiliyor.

Modüler Taktik Kargo Dron ALBATROS, sahip olduğu kabiliyetler ile hem askeri hem de sivil alanda faaliyet gösterecek. 150 kilogramlık modeli ile acil durumlarda yaralı taşıma yeteneğine sahip bir ambulans dron olarak da görev yapabiliyor.

Askeri olarak ALBATROS; operasyon alanına güvenli bir şekilde mühimmat ve erzak taşımasının haricinde, acil bir durumda, 150 kilogramlık modeli ile yaralı sevkiyatına da olanak sağlıyor. Modüler yapısı sayesinde değiştirilebilen kargo bölmeleri, saldırı maksadıyla da konfigüre edilebiliyor. Bunlar arasında; bomba bırakan dron, silahlı dron veya her ikisini birden yapabilen, bomba bırakabilen silahlı dron gibi konfigürasyonlar da mevcut. Tüm bunların haricinde, diğer insansız sistemlerin operasyon alanına taşınma görevini de gerçekleştirebilen platform, askeri alanda, pek çok açıdan insanı koruma ve olası can kayıplarını en aza indirme gayesi ile geliştiriliyor.

ALBATROS, birkaç ay önce, 75 kilogram yük ile ilk test uçuşunu gerçekleştirdi.

ALBATROS, sivil alanda ise özel kargo taşımacılığından, acil durum sevkiyatlarına kadar pek çok konuda daha ülkemize hizmet etmeye hazır. Doğal afet hallerinde bu platform, tıpkı askeri alanda olduğu gibi, acil durum erzakı ve yaralı taşıma görevlerini başarı ile gerçekleştirebiliyor. Öte yandan ALBATROS, normal zamanlarda da tıbbi malzeme veya organ nakli gibi aciliyeti bulunan taşımacılık işlemlerinde, ülkemiz için önemli ve efektif bir çözüm haline gelecek.

Geçtiğimiz aylarda ilk test uçuşunu gerçekleştiren ALBATROS, bu uçuşa ait videolarıyla basında ve sosyal medyada kendinden çokça söz ettirdi. Sadece askeri bakış açısıyla kalmayarak sivil hayata da pek çok değer katacak şekilde geliştirilen Modüler Taktik Kargo Dron; bir yandan ülkemizin savunma güçlerine destek sağlarken bir yandan da içinde bulunduğumuz COVID-19 gibi zor süreçlerle mücadelemizde ülkemize destek olacak.

ALBATROS

Altınay Genel Müdür Yardımcısı Burak Mercan, konuyla ilgili şunları söylüyor: “ALBATROS vesilesi ile ALTINAY ailesinin yavaş yavaş sivil alan için de geliştirmeler yaptığı ve ülkemizdeki insansız sistemler teknolojisini her kulvarda geliştirmek için ciddi bir çaba içerisinde olacağı görülüyor. Bu çalışmaların başarı ile devam etmesini ve ortaya çıkan sonuçların, hem ALTINAY ailesi hem de ülkemiz açısından hayırlı olmasını temenni ediyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.