Ana Sayfa AMAC Gündemi AMAC Sonbahar Konferansı Samsun’da Gerçekleştirildi

AMAC Sonbahar Konferansı Samsun’da Gerçekleştirildi

Ankara Askeri Ataşeler Birliği (Ankara Military Attaché Corps /AMAC) tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen AMAC Sonbahar Konferansı, Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümü nedeniyle bu yıl Samsun Yurt Savunma’nın (SYS) ana sponsorluğu, BİTES, DASAL, FOTONİKS ve TEI’nin sponsorluğunda Samsun’da gerçekleştirildi. 11-15 Ekim tarihleri arasında düzenlenen konferansa, AMAC üyesi 31 ülkeden 34 askeri ataşe katıldı. Avusturya Savunma Ataşesi ve AMAC Başkanı Kurmay Albay Thomas Rapatz ve ABD Hava Ataşe Yardımcısı ve Sonbahar Konferansı Direktörü Yarbay Austin S. Tally’nin sorumluluğunda gerçekleşen konferansa, AMAC Magazine Organizasyon Sponsoru, MSI Dergisi ise Resmi Yayın ve Basın Sponsoru olarak destek verdi.

Askeri Ataşeler SYS Tesislerini Ziyaret Ettiler

Askeri ataşeler, 12 Ekim’de, SYS’nin Samsun’da bulunan 3 tesisini de gezerek firmanın kabiliyetlerini yerinde incelediler. SYS Yönetim Kurulu Başkanı H. Zafer Aral ve SYS Yönetim Kurulu Üyesi Didem Aral, firma ve ürünleri hakkında konuklarını bilgilendirdiler. 13 Ekim de ise Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ziyaret edildi. Tümgeneral Davut Âla tarafından karşılanan ataşelere verilen brifingin ardından, askeri personelin sıhhiye eğitimi ile eğitimlerde kullanılan araç ve gereçler hakkında bilgiler verildi. Özel olarak düzenlenen simülasyon alanında çatışma esnasında yaralılara yapılan ilk yardım ve tahliyeleri ile ilgili gösteri yapıldı. Ayrıca, Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Bandosu tarafından askeri ataşelere kısa bir konser verildi.

Samsun ve Sinop’u Gezdiler

Konferansın sponsorları BİTES, DASAL, FOTONİKS ve TEI yetkilileri, yaptıkları sunumlarla firmaların yetenekleri hakkında bilgi verdiler ve ataşelerin sorularını cevaplandırdılar. Konferansta ayrıca Başkent Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Uğur Güngör’ün, “Terörizmin Yeni Alanı: Siber Terörizm”ve Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın’ın “Türkiye’nin Uluslararası İlişkilerde Arabulucu Rolü ve Yakın Gelecekteki Güvenlik Etkileri” konulu sunumları ilgiyle izlendi.  Askeri ataşeler ve aileleri, etkinlik süresince Samsun ve Sinop illerinde düzenlenen kültür ve doğa turları ile bölgenin tarihi ve doğal güzellikleri hakkında bilgi sahibi oldular.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.