Ana Sayfa Haberler AMAC Üyeleri, Sektör Firmalarının Kabiliyetlerini Yerinde İnceledi

AMAC Üyeleri, Sektör Firmalarının Kabiliyetlerini Yerinde İnceledi

MSI Dergisi’nin 152’nci sayısında yayımlanan “AMAC Üyeleri, Sektör Firmalarının Kabiliyetlerini Yerinde İnceledi” başlıklı özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Ankara Askeri Ataşeler Birliği (Ankara Military Attaché Corps / AMAC) üyeleri, 19-20 Ekim tarihlerinde, savunma ve havacılık sanayisinde faaliyet gösteren, 8 kurum ve kuruluşu ziyaret etti. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM)’nın, Genelkurmay Başkanlığı Yabancı Ataşeler İrtibat Ofisi (Foreign Attaché Liaison Office / FALO) Şubesi Müdürlüğünün koordinasyonu ile düzenlediği etkinliğe, 38 ülkeden, toplam 51 ateşe katıldı. MSI Dergisi’nin kardeş yayını olan AMAC Magazine için hazırlanan ve bu ziyaretleri konu alan özel haberi, MSI Dergisi okuyucularıyla da paylaşıyoruz.

Ziyaretçiler, sunum öncesinde, TUSAŞ yetkilileri ile sohbet ettiler.

 

TUSAŞ, Havacılığın Geleceğini Anlattı

Etkinlik kapsamındaki ilk ziyaret, TUSAŞ’a gerçekleştirildi. TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Tamer Özmen tarafından karşılanan ziyaretçilere, ilk olarak TUSAŞ’ı ve ürünlerini anlatan bir sunum yapıldı. TUSAŞ Pazarlama Operasyonları Şefi Bülent Batmaca’nın gerçekleştirdiği sunumda, geleceğin hava platformları TF-X, Özgün Helikopter ve HÜRJET de ataşelere tanıtıldı. Bunlardan, HÜRJET ile ilgili bazı ayrıntılar, ilk defa bu sunumda yer aldı. Yeni nesil savaş uçakları için jet eğitim uçağı olarak geliştirilen HÜRJET, muharip görevler de üstlenebilecek. Uçak, hava-yer konfigürasyonunda, yakın hava desteği ve ayaklanmaya karşı koyma (counter-insurgency / COIN) görevlerinde kullanılabilecek.

   

Muharip uçak konfigürasyonundaki HÜRJET       Eğitim uçağı konfigürasyonundaki HÜRJET

 

Hava-hava konfigürasyonunda ise ana yurt savunması ve hava devriyesi görevlerini üstlenebilecek. HÜRJET’in bazı özellikleri, şöyle sıralanıyor:

  • Azami hız: Mach 1,2
  • Servis Tavanı: 45.000 ft
  • g Limitleri: +8/-3 g
  • Tırmanma Hızı: 25.000 ft/dk
  • Devamlı g: 6,5 (15.000 ft)

Sunumun ardından düzenlenen tesis turu kapsamında, ana üretim binası olan 10 numaralı bina gezildi. Ataşeler, burada, HÜRKUŞ, ATAK ve ANKA’yı inceleme fırsatı buldular.

AMAC Başkanı Tuğgeneral John Gordy, Tamer Özmen’e, günün anısına bir plaket hediye etti.

 

 

ODTÜ Teknokent ve TÜBİTAK Uzay, Farkındalığı Arttırdı

İzleyen iki ziyaret, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Teknokent’e ve yine ODTÜ yerleşkesinde bulunan, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’ne yapıldı. ODTÜ Teknokent Teknoloji İşbirliği Geliştirme Direktörü Tolga Özpolat, ataşelere, ODTÜ Teknokent’i tanıtan bir sunum yaptı. Sunumun ardından heyet, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’ne geçti. Enstitü ziyareti, basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

 

Meteksan Savunma’yı ziyaret eden heyet toplu olarak görülüyor.

 

Meteksan Savunma, Mini Sergisi ile Hedefine Ulaştı

İlk günün son ziyaretinin adresi, Meteksan Savunma oldu. Meteksan Savunma, AMAC üyelerini, Bilkent Hotel’in konferans salonunda ağırladı. Firma, burada; RETINAR ürün ailesi, Otomatik Kalkış İniş Sistemi (OKİS), MİLDAR ve su altı akustiği çözümlerinin yer aldığı mini bir sergi de açtı.

Özgür Cankara, AMAC Başkanı Tuğgeneral John Gordy’e, ziyaret anısına bir plaket sundu.

Meteksan Savunma Genel Müdür Yardımcısı Özgür Cankara’nın karşılama konuşmasının ardından, Uluslararası Satış ve Kurumsal İtibar Yöneticisi Burak Akbaş, firmayı ve ürünlerini tanıtan bir sunum yaptı. Sunumun ardından, AMAC üyeleri, sergilenen ürünleri yakından inceleyerek, Meteksan Savunma yetkililerinden bilgi aldılar.

 

 

 

Meteksan Savunma, su altı akustiği ile ilgili geniş çözüm kümesini, ataşelerin ilgisine sundu.

Ataşeler, Meteksan Savunma’nın ihracat başarısı da kaydeden RETINAR ürün ailesi hakkında, İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Çelik’ten bilgi aldılar.

 

Vestel Savunma ve AYESAŞ, İlişkileri Sıcak Tutuyor

İkinci günün ilk ziyareti, kardeş şirketler Vestel Savunma ve AYESAŞ’a yapıldı. AMAC üyelerini, Şubat ayında da ağırlayan Vestel Savunma ve AYESAŞ, bu kez yeni çözüm ve ürünleri ile ataşelerin karşısına çıktı. Tesis turu öncesinde, Vestel Savunma’yı tanıtan sunum, İş Geliştirme Müdürü S. Ümit Ergin; AYESAŞ’ı tanıtan sunum ise İş Geliştirme Müdürü Betül Kalay tarafından yapıldı.

Ataşeler, Vestel Savunma’nın, KARAYEL insansız hava aracına ilişkin çalışmalarının son durumunu, birinci ağızdan dinleme fırsatı buldular.

AYESAŞ’ın, Nurol Makina’nın EJDER YALÇIN araçlarında kullanılmak üzere ürettiği araç panelleri, ilgi çeken ürünlerin başında geldi.

 

 

Avusturya Savunma Ataşesi Tuğgeneral Reinhard Schöberl, Vestel Savunma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Pamuk’a, günün anısına bir plaket takdim etti.

 

Vestel Savunma ve AYESAŞ’ı ziyaret eden heyet bir arada

.

Nurol Teknoloji, Balistik Zırh Ürünleri Tanıttı

Bir sonraki ziyaret, Nurol Teknoloji’ye gerçekleştirildi ve tesis turu ile başladı. Heyet, Nurol Teknoloji’nin balistik zırh ürünlerini, fabrika ortamında, üretim süreçleri ile birlikte görme imkânı buldu. Tesis turunun ardından, firma tanıtım sunumu gerçekleştirildi.

Ataşeler, personel koruma uygulamaları için üretilen zırh plakalarının, üretim süreçlerini de yerinde gördüler.

Nurol Teknoloji’nin yapısal koruma çözümleri, dış alanda, atış testleri yapılmış örnekleri ile sergilendi.

Avusturya Savunma Ataşesi Tuğgeneral Reinhard Schöberl, Nurol Teknoloji Savunma Ürünleri Satış ve Pazarlama Müdürü Metin Tüfekçi’ye, günün anısına bir plaket takdim etti.

Nurol Teknoloji’yi ziyaret eden heyet bir arada.

 

 

 

 

ASELSAN, Geniş Ürün Yelpazesini Sergiledi

İkinci günün üçüncü adresi, ASELSAN oldu. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen tesis turunda, AMAC heyetine, ASELSAN Pazarlama Müdürü Oğuz Yemişçiler bilgi verdi.

ASELSAN’ı ziyaret eden heyet bir arada.

 

Her İhtiyaca Karşılık bir FNSS Aracı

İkinci günün son ziyareti, FNSS’ye gerçekleştirildi. İlk olarak FNSS Kıdemli İş Geliştirme Lideri Emrah Alpsan tarafından yapılan sunumla ataşelere, FNSS ve ürünleri tanıtıldı. Heyet, daha sonra açık alanda hazırlanan ve SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü, PARS 6×6 KBRN, PARS 4×4, PARS II 8×8, AV-8 GEMPITA ve ZMA 15 GPZT araçlarından oluşan sergiyi gezdi. Araçları yakından inceleyen ataşeler, sorularının cevaplarını da en yetkin ağızlardan alma fırsatı buldular.

 

Ataşeler, FNSS yetkililerinden, araçlarla ilgili bilgileri dinledi.

FNSS, açık alanda, geniş araç ailesinin üyelerini sergiledi.

PARS 6×6 KBRN aracının göreve özel donanımları, ataşelerin ilgisini çeken konular arasındaydı.

Avusturya Savunma Ataşesi Tuğgeneral Reinhard Schöberl, Emrah Alpsan’a, günün anısına bir plaket takdim etti.

FNSS’yi ziyaret eden heyet bir arada.

 

 3,299 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.