Ana Sayfa Haberler AMAC Üyesi Askeri Ataşeler, Kış Konferansı için Kayseri’de Buluştu

AMAC Üyesi Askeri Ataşeler, Kış Konferansı için Kayseri’de Buluştu

Can KILINÇ / c.kilinc@savunmahaber.com

Ankara Askeri Ataşeler Birliği AMAC (Ankara Military Attaché Corps) tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen AMAC Kış Konferansı, askeri ataşeleri ve firmaları Kayseri’de buluşturdu. KİM Teknoloji’nin ana sponsorluğunu üstlendiği etkinliğe, Meteksan Savunma ve ROBOTEYE firmaları da sponsor olarak katıldı. 22-25 Şubat tarihleri arasında düzenlenen konferansa, AMAC üyesi 32 ülkeden 39 askeri ataşe katıldı. Almanya Savunma Ataşe Yardımcısı Yarbay Thorsten Linke’nin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen konferansa, AMAC Magazine Organizasyon Sponsoru, MSI Dergisi de Resmi Yayın ve Basın Sponsoru olarak destek verdi.

Paraşüt Simülasyonunda Heyecanlı Deneyim

Askeri ataşeler, 23 Şubat’ta Kayseri’de bulunan 1’inci Komando Tugay Komutanlığını ziyaret ettiler. Askeri ataşeleri, Tugay Komutanı Tuğgeneral Mesut Koçak karşıladı. Komando eğitimi ve hava indirme araçlarından paraşüt ve teçhizatlar hakkında bilgi alan askeri ataşeler, daha sonra Şehit P. Tğm. Muhammed Kır Paraşüt Simülasyon Dershanesi’nde paraşüt simülasyonu deneyimi yaşadılar.

KİM Teknoloji Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Murat Sert, fabrika gezisi öncesi Askeri Ataşelere firma ve ürünler hakkında bilgiler verdi

Askeri Ataşeler KİM Teknoloji’yi Ziyaret Ettiler

AMAC üyelerinin ikinci durağı, Kayseri’de bulunan KİM Teknoloji firması oldu. Tesisleri ziyaret ederek, firmanın kabiliyetlerini yerinde inceleyen askeri ataşelere, KİM Teknoloji Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Murat Sert ev sahipliği yaptı. Sert, firma ve ürünleri hakkında ataşeleri bilgilendirdi. AR-GE süreçlerinden, üretim, kalite ve kullanılan malzemelere kadar firma hakkında detaylı bilgi edinen askeri ataşeler, fabrika içerisinde bulunan balistik laboratuvarı da dikkatle incelediler.

Almanya Savunma Ataşesi ve AMAC Başkanı Frank Kammerer ve KİM Teknoloji Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Murat Sert

Firma Sunumları, İş Birliği Kapılarını Aralıyor

Konferansın sponsorlarından Meteksan Savunma’nın Uluslararası Satış Pazarlama ve Kurumsal İtibar Direktörü Burak Akbaş, firmanın ihracata yönelik ürünlerinin sunumunu gerçekleştirdi. Konferansın diğer sponsoru olan ROBOTEYE firmasının Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Barış Ünver, sınır güvenliği için insansız ürün ailesini tanıttı. Sunumlardan sonra yoğun ilgiyle karşılaşan firma yetkilileri, etkinliğin iş birlikleri için zemin hazırlayacağına inandıklarını söylediler. Etkinlik boyunca akşam yemeğinde de birlikte vakit geçiren firma yetkilileri ve askeri ataşeler, sık sık fikir alışverişinde bulunup sohbet etme fırsatlarını da yakalamış oldular.

Meteksan Savunma Uluslararası Satış, Pazarlama ve Kurumsal İtibar Direktörü Burak Akbaş, Almanya Savunma Ataşesi ve AMAC Başkanı Frank Kammerer’a günün anısına maket İnsansız Deniz Aracı taktim etti.

Öğretim Üyeleri Yaptıkları Sunumlarla Konferansa Destek Verdi

AMAC Kış Konferansı, etkinliğe davet edilen akademisyenlerin sunumları ile zenginleşti. Konferansın ilk gününde, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yeşiltaş tarafından, “Türkiye’nin Gelişen Stratejik Manzarası ve Türkiye’nin Dünya Siyasetine Bakışı” adlı sunum gerçekleştirildi. İkinci günün konuğu ise Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Aslan oldu. Aslan, “Türkiye’nin Çevresinde Ortaya Çıkan Konular ve Türk Stratejisinin Tasviri” başlıklı sunumunu askeri ataşelerle paylaştı.

Kayseri ve Kapadokya’da Kültür Turu

Almanya Savunma Ataşesi ve AMAC Başkanı Frank Kammerer, AMAC Kış Konferansı’nın verimli geçtiğini belirterek, sunum yapan firmaların temsilcilerine ve akademisyenlere teşekkür etti. Konferans süresince askeri ataşeler ve aileleri, Kayseri ve Kapadokya’ya düzenlenen kültür turlarına katıldılar ve Erciyes Dağı’nda kayak yapma imkânı buldular. 23 Şubat’ta Kayseri Kültür Turu; 24 Şubat’ta da Peribacaları ve Derinkuyu Yeraltı Şehrini gezen askeri ataşeler, konferansın son günü Kapadokya’da balon turuna katıldılar.

Almanya Savunma Ataşesi ve AMAC Başkanı Frank Kammerer ve ROBOTEYE Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Barış Ünver
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yeşiltaş
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Aslan

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.