Ana Sayfa Haberler Amerikan Deniz Kuvvetlerinin FFG(X) Programının Kazananı Belli Oldu

Amerikan Deniz Kuvvetlerinin FFG(X) Programının Kazananı Belli Oldu

Amerikan Deniz Kuvvetleri, Güdümlü Füze Fırkateyni (Guided Missile Frigate – FFG(X)) programını yürütecek ana yüklenici olarak, FREMM tasarımını öneren Marinette Marine Corporation’u (MMC – Fincantieri Marinette Marine) seçti. Gelişmeyi, 30 Nisan’da, İnternet sitesinde duyuran Amerikan Deniz Kuvvetleri, detay tasarım ve inşa sözleşmesinin; 1’i ana gemi, 9’u opsiyonlu olmak üzere toplam 10 gemiyi kapsadığını açıkladı.

MMC’nin ABD’deki tersanesinde inşa edilecek fırkayenler, çoklu görev yeteneği sayesinde; havadan ve su altından gelecek tehditlere karşı savunma, su üstü muharebesi, elektronik harp ve istihbarat gibi birçok amaçla kullanılabilecek. İnşa edilecek platformlar; EASR hava gözetim radarı, AEGIS Savaş Sistemi, Mk 41 Dikey Füze Fırlatma Sistemi, haberleşme sistemleri ve Mk 57 Silah Sistemi ile donatılacak.

Amerikan Deniz Kuvvetleri, 2017’den beri FFG(X) programı üzerinde çalışıyor. Bu süreçte sanayi ile yakın çalışan Deniz Kuvvetleri, rekabeti ortaya çıkaran bu yaklaşımla hem fiyat-performans dengesini sağlamayı hem de sürecin hızlanmasını amaçladı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.