Ana Sayfa Haberler ANADOLU, 2020 Yılının Sonunda, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Envanterine Giriyor

ANADOLU, 2020 Yılının Sonunda, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Envanterine Giriyor

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, İstanbul Tuzla’da inşası devam eden Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU’yu inceledi. Prof. Dr. Demir, 21 Kasım’daki tersane ziyaretinde, gemiyi, 2020 yılının sonunda Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edeceklerini açıkladı.

Prof. Dr. Demir, inceleme sırasında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın sahip olacağı en büyük gemi olacak ANADOLU’nun inşa edildiği alanda incelemelerde bulunduk. Bu gemi, Türkiye’nin gurur kaynağı olacak. Kamuoyunda uçak gemisi olarak bilinen gemimiz ve çalışmalar son derece düzenli bir şekilde yürütülüyor. Tersaneyle konuştuğumuzda, planlanan süreden yaklaşık bir yıl daha önce geminin teslim edilmesiyle ilgili tedbirlerin alındığını, alınmaya devam edildiğini gördük. 2020’nin sonunda bu gemiyi Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza vermiş olacağız. Tersaneyle konuşmalarımızda bu çalışmaların gidişatından memnun olduklarını gördük. Biz de gidişattan memnunuz. Bu incelemeyi yaparken çeşitli ürünlerin yerlileştirilmesi, yerli ürünler ve projeler kullanılmasıyla ilgili de yerinde tespitler yaptık. İnşallah bundan sonra bu tür gemilerle Türkiye de dünyada iddialı olacaktır. Hem tasarımı hem de çeşitli malzemeler, sistemler açısından da iddialı bir konuma geleceğimizi umuyoruz. Deniz Kuvvetlerimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.”

ANADOLU’nun inşasına, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) projesi kapsamında başlandı. Asgari bir tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs desteği gerektirmeksizin, kendi lojistik desteği ile belirlenen yere intikal ettirebilecek ANADOLU gemisinin inşasına İstanbul Tuzla’daki, Sedef Tersanesinde devam ediliyor.

ANADOLU; dört adet Mekanize Çıkarma Aracı, iki adet Hava Yastıklı Çıkarma Aracı, iki adet Personel Çıkarma Aracı’nın yanı sıra uçak, helikopter ve insansız hava araçları da taşıyacak. 231 metre uzunluk ve 32 metre genişlikteki geminin tam yük deplasmanı yaklaşık 27 bin ton olacak.

 2,177 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.