Ana Sayfa Haberler Anadolu Kartalı Yeniden Doğdu

Anadolu Kartalı Yeniden Doğdu

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Onur KURÇ / onur@removebeforephotos.com

Tayfun YAŞAR / tayfun@removebeforephotos.com

 

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türk Hava Kuvvetlerinin yeniden organizasyonu çerçevesinde ara verilen Anadolu Kartalı Eğitimleri’nin uluslararası bölümü, 2 yıllık bir aranın ardından, 17-28 Haziran tarihleri arasında icra edildi. Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığının ev sahipliğinde icra edilen Uluslararası Anadolu Kartalı-2019 Eğitimi’ne bu yıl; ABD, Azerbaycan, İtalya, Katar, NATO, Pakistan ve Ürdün’den gelen birliklerin yanı sıra Türk Hava ve Deniz Kuvvetleri’ne bağlı unsurlar katıldı. Eğitimlerde, 600’ün üzerinde Türk; 450’nin üzerinde yabancı personel görev aldı.

25 Haziran’da, Türk Yıldızları’na ait 6 adet NF-5A uçağı, 111 Panter Filo’ya ait 4 adet F-4E 2020 uçağı ile birlikte kol uçuşu yaparak hava fotoğrafçılarını selamladılar.

 

Bu yılki eğitimin senaryosunda, mavi ve kırmızı olarak adlandırılan birbirine komşu iki ülke ele alındı. Mavi ülke sınırında yer alan petrol boru hattı ve buna bağlı olan liman, stratejik altyapılar olarak kabul edildi. Kırmızı ülke, bu boru hattı etrafında yapılanan terör örgütünü destekliyordu. Mavi ülke ise meşru müdafaa hakkını kullanıyordu. Eğitime katılan yabancı ülke uçakları ile Türk uçaklarının bir bölümü, mavi ülkenin uçakları olarak görev yaptı. Kırmızı ülkenin uçaklarının tamamı ise Türk uçaklarından oluştu. Mavi ülke, elde ettiği istihbarati bilgiler çerçevesinde, kırmızı ülke sınırları içinde kalan stratejik ve önemli hedeflere taarruz yapıp bu hedefleri imha ettikten sonra, kayıp vermeksizin kendi ülke sınırlarına geri dönecek şekilde görev yaptı.

Türk Hava Kuvvetleri, her yıl olduğu gibi, bu yıl da Anadolu Kartalı Eğitimi’nde, hava fotoğrafçılarına (Spotter), faaliyetleri gözlemlemeleri için fırsat tanıdı. Bu maksatla Konya 3’üncü Ana Jet Üssü, Haziran ayının 25 ve 26’ncı günlerinde, kapılarını hava fotoğrafçılarına açtı. Uluslararası Anadolu Kartalı-2019 Eğitimi’ni; 187’si Türk ve 129’u 20 farklı ülkeden yabancı hava fotoğrafçısı olmak üzere, toplam 316 hava fotoğrafçısı takip etti.

F-15E Strike Eagle

 

F-4E 2020 Uçaklarından Özel Gösteriler

Bu yılki eğitimlerde, Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde bulunan F-4E 2020 uçaklarına özel bir yer ayrıldı. Eskişehir 1’inci Ana Jet Üssü’ne bağlı 111. Panter Filo’nun 6 adet F-4E 2020 Phantom uçağı da eğitimlerde yer aldı. Bu uçaklar, bazıları Türk Hava Kuvvetleri ve Anadolu Kartalı Eğitimleri tarihinde de bir ilk olmak üzere, çok özel gösterilere imza attılar ve yerli ve yabancı hava fotoğrafçılarına görsel bir şölen sundular.

F-4E 2020

 

F-4E 2020 uçakları, 25 Haziran’daki eğitimlerin öğleden sonraki kısmında, Konya 3’üncü Ana Jet Üssü’nün 01L pisti üzerinden, ikili kollar şeklinde hava fotoğrafçıları için selamlama geçişi yaptılar. Kalkış sonrasında, eğitimlere katılan diğer ülke hava kuvvetlerine ait uçaklarla Konya Ana Jet Üssü üzerinde ayrı ayrı kol uçuşları yaparak hava fotoğrafçıları için poz verdiler. Ayrıca bu geçişlerin sonrasında, uçakların tekrar toplanma aşamasına kadar olan boş zamanlarda, 3’üncü Ana Jet Üssü’nde görev yapan 135’inci Personel Kurtarma Filosu’na bağlı bir AS-532 Cougar helikopteri de hava fotoğrafçıları için özel gösteriler yaptı. Sonrasında ise 134’üncü Akrotim Filo Komutanlığı’na bağlı olan Türk Yıldızları gösteri filosu, hava fotoğrafçıları için özel bir gösteri sergiledi.

Bu gösterinin sonrasında, Türk Hava Kuvvetlerinin tarihinde de ilk kez gerçekleşen, unutulmaz bir uçuşa imza atıldı. Türk Yıldızları’na ait 6 adet NF-5A uçağı, 111 Panter Filo’ya ait 4 adet F-4E 2020 uçağı ile birlikte kol uçuşu yaparak hava fotoğrafçılarını selamladılar. Bu uçuşun ardından, F-4E 2020 Phantom uçakları, 01L pisti üzerinden bir kaç kez alçak geçiş yaparak heyecanın dozunu arttırdı. Uçuşların tamamlanmasının ardından, Türk Hava Kuvvetleri, hava fotoğrafçıları için ayrı bir öneme sahip olan F-4E 2020 Phantom uçakları için özel bir aktivite düzenleyerek eğitimleri izlemeye gelen yerli ve yabancı hava fotoğrafçılarını, 6 uçağın park ettiği apron bölgesine götürdü ve burada; pilot, bakım ekibi ve uçaklarla birlikte fotoğraf çekmelerine imkân tanıdı. Bu alanda ayrıca, tüm hava fotoğrafçıları ile birlikte bir anı fotoğrafı çekildi.

Türk Hava Kuvvetlerinin elektronik karıştırma uçağı olarak kullandığı C-160 Transall

 

Uluslararası Anadolu Kartalı Eğitimleri

Türk Hava Kuvvetleri, 80’li yılların başından itibaren altyapı, silah modernizasyonu ve eğitime büyük önem veriyor. Kuvvet, bu süreçte; iç güvenlik harekâtları, Bosna Hersek ve Kosova Operasyonları ile iştirak edilen eğitim ve tatbikatlarda elde ettiği başarı ve kazandığı tecrübeleri, dost ve müttefik ülke hava kuvvetleri pilotlarının eğitiminde de kullanmak istedi. Bu maksatla ilki 2001 yılı Haziran ayında düzenlenen ve günümüze kadar icra edilen Uluslararası Anadolu Kartalı Eğitimlerini başlattı. Bu eğitimler, ABD Nellis Hava Üssü’nde icra edilen Red Flag Eğitimlerinin bir benzeridir.

JF-17 Thunder

 

Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi, dünyadaki 3 taktik eğitim merkezinden biridir ve Konya 3’üncü Ana Jet Üssü bünyesinde yer almaktadır. Anadolu Kartalı Eğitimleri; gerçeğe yakın savaş ortamında, basitten zora doğru giden bir senaryo dahilinde; yüksek teknolojinin sağladığı avantajla jenerik ortamda; ve eğitimin kalitesi bilgisayar ortamında ölçülecek şekilde icra edilmektedir. Anadolu Kartalı Hava Sahası, güneye doğru ilave sahalarla genişletilerek 200 nm doğu-batı, 150 nm kuzey-güney boyutlarına ulaşmıştır. Bu sayede, 60’tan fazla hava aracının, birbirlerinin trafiğinden etkilenmeksizin eğitim yapmasına imkân vermektedir.

AMX (A-11B)

 

İcra edilen senaryoların temelini, av uçakları ve yerden havaya füze (SAM) sistemleri ile korunan kırmızı topraklar üzerinde bulunan taktik ve stratejik hedeflere karşı, mavi tarafın Kompozit Hava Harekâtı (COMAO) ile taarruzları oluşturmaktadır.

Komuta Kontrol Merkezi ise uçakların havadaki görüntülerinin ACMI (Air Combat Maneuvering Instrumentation) podu vasıtası ile aktarıldığı ve gerçek zamanlı olarak izlenebildiği bir merkezdir. Ayrıca merkeze, Konya atış sahasının görüntüsü de kamera ile aktarılmakta; AWACS ve yer radarlarının tespit ettiği izler ile yerden havaya füze ve uçaksavar sistemlerinin gerçek zamanlı arama, kilitleme ve vuruş görüntüleri takip edilebilmektedir. Komuta Kontrol Merkezi ile aynı binada olan brifing salonu, 450 kişiliktir ve uçuş öncesi ve sonrasında brifing ve debrifingler burada yapılır.

F-16 Fighting Falcon

 

Kırmızı Kuvvetler, Kırmızı Bina’ya konuşlanarak görevlerini burada planlar ve brifinglerini burada yaparlar. Bu binaya, sadece Kırmızı Kuvvet personelleri girebilirler.

Mavi1, Mavi2, Mavi3 binalarına ise eğitimlere katılımcı olarak gelen yerli ve yabancı filolar yerleştirilir. Aynı şekilde, bu personelin de planlama ve beyin fırtınası yapabilecekleri oda ve salonları mevcuttur.

Ayrıca katılımcıların, uygulanan eğitimler konusunda görüş alışverişinde bulunabilecekleri bir de forum hizmeti bulunmaktadır.

Eğitimlerin başlatıldığı 2001 yılından beri, 41 tane Anadolu Kartalı Eğitimi icra edildi. Bu eğitimlere, toplam 15 farklı ülke katıldı. Eğitimlerde, 33.000’den fazla personel ve yaklaşık 2.000 hava aracı görev aldı. Toplamda, yaklaşık olarak 24.000 sorti uçuş gerçekleştirildi.

2011 yılında, Türk Hava Kuvvetlerinin 100’üncü yılı münasebetiyle Anadolu Kartalları adında bir film çekildiği bilgisini de paylaşmak isteriz. Bu filmin pek çok sahnesinde, o yılki katılımcılara ait görüntüler bulunuyor.

 1,819 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.