Ana Sayfa Analizler / Makaleler Analiz: BÖLÜM IV Küresel Savaş Gemisi Pazarında Son Bir Yıl Böyle Geçti: Asya Ülkeleri, Tedarik Kaynaklarını Çeşitlendiriyor (Bölüm 2)

Analiz: BÖLÜM IV Küresel Savaş Gemisi Pazarında Son Bir Yıl Böyle Geçti: Asya Ülkeleri, Tedarik Kaynaklarını Çeşitlendiriyor (Bölüm 2)

MSI Dergisi’nin 180’inci sayısında yayımlanan analiz, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Sinan TOPUZ / sinantopuz1990@gmail.com

 

Son bir yıl içinde, ülkelerin savaş gemisi temin etme çabalarını ele aldığımız yazı dizisine, Asya kıtasının ikinci bölümü ile devam ediyoruz. Kıtanın en büyüğü Çin’i ise ayrı bir bölümde ele almak üzere kenarda tutuyoruz.

 

Hyundai Heavy Industries’in, Filipinler için inşa ettiği fırkateynler, Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetlerinin Incheon sınıfının tasarımı üzerine şekillendirildi.

 

Filipinler

Güney Doğu Asya bölgesinin, kıyıları ile orantılandığında deniz kuvveti en zayıf ülkelerinden biri, Filipinler. Ülke, Ağustos 2018 itibarı ile 5 yıllık bütçesinden; fırkateyn, helikopter, insansız hava aracı, radar sistemleri temini için 2,4 milyar dolar ayırdı.

Hyundai Heavy Industries ile 2016’da yapılan anlaşma ile inşa edilecek 2.600 tonluk iki fırkateynin ikincisinin ilk kaynak kesimi, Eylül 2018’de yapılırken ilkinin omurgası Ekim 2018’de kızağa kondu. Gemi başına 304 milyon dolara yapılan anlaşma uyarınca, ilk gemilerin Mart ve Eylül 2020’de teslim edilmeleri bekleniyor. Fırkateynlerin silah sistemleri için de 38 milyon dolar ayrılmış durumda. Bu gemilerin alımı sürecinde, savaş ve savaş yönetim sistemlerindeki problemler nedeni ile Filipinler Deniz Kuvvetleri Komutanı görevden alınmıştı. [1]

 

Hyundai Heavy Industries’in, Filipinler için inşa ettiği fırkateynlerin, Asian Defence and Security (ADAS) 2018 sırasında sergilenen maketi.

 

Singapur

Dünyada, kişi başına düşen milli gelirini savunmaya en fazla harcayan beşinci ülke olan Singapur, savunma yatırımlarına kararlı bir şekilde devam ediyor. Singapur, modern denizaltı ve gemilerle yetinmeyip hava kuvvetlerine de yatırım yapıyor ve F-16 ve F-15 filosuna, F-35’i de katmayı planlıyor. Singapur’un, ABD’nin P-8 deniz karakol uçaklarına ve LCS (Littoral Combat Ship / Kıyı Muharebe Gemisi) sınıfı gemilerine ev sahipliği yapması, bu ülke ile yakınlaşmasının yolunu da açıyor.

Sekizinci ve son Kıyı Görev Gemisi (Littoral Mission Vessel / LMV)’ni denize indiren Singapur, son derece önemli yerli modernizasyon projesini tamamladı. 1.250 tonluk gemilerin tamamının 2020’de operasyonel olması planlanıyor.

Singapur’un Tip 2018 SG denizaltılarının ilkinin denize indirme töreni, Şubat ayında gerçekleştirildi.

 

Singapur, 2013’te, ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) ile yaptığı iki gemilik denizaltı anlaşmasından sonra, TKMS’den alacağı denizaltılarını dörde çıkarmak için kolları sıvadı ve 2017’de, gemilerin sayısının dörde çıkartıldığı açıklandı. Tip 218 SG olarak sınıflandırılan havadan bağımsız tahrik sistemine sahip denizaltıların ilk gemisi, Almanya’da, Şubat ayında denize indi. 2021’de ilk geminin teslim edilmesi bekleniyor. 2024’te son gemi teslim edilecek. Tip 218 SG denizaltılarında, emsali denizaltılara göre daha fazla otomasyon olduğu basına yansıdı. Singapurlular, bu şekilde gemi personelinin vardiya süresini kısaltmayı ve daha az personel kullanmayı amaçlamış. Ayrıca gemiler, Singapur’un göreceli tuzlu ve korozyona daha açık suları için dizayn edilmiş. Gemilerin tasarımında göz önüne alınan bir diğer faktör de Singapurlu denizcilerin, antropolojik olarak daha küçük cüsseli olmaları. [2] Singapurlu denizciler için özel dizayn edilmiş gemiler deyince, akla hemen Brunei tarafından, 1995’te BAE Systems’e sipariş edilen korvetler geliyor. Bu gemilerin alımından, bir seri anlaşmazlıklar nedeni ile vazgeçilince, tropikal sularda harekât icra edeceği için içine ısıtıcı konmamış ve göreceli kısa boylu denizciler için dizayn edilen korvetlere dertli bir süreçle müşteri aranmış ve sonunda Lürssen aracılığı ile 2007’de Malezya’ya satılmışlardı.

P-8 deniz karakol uçağı, hem Singapur hem de Kore Cumhuriyeti’nin gündeminde yer alıyor.

 

Kore Cumhuriyeti

2010’da, bir Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti denizaltısına Po Hang sınıfı Cheonnan korvetini kaybeden Kore Cumhuriyeti, denizaltı modernizasyonuna büyük önem veriyor. Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetlerinin Tip 214 KSS-II programının sekizinci gemisi, Ocak 2018’de göreve başladı. Daewoo Tersanesi ile başlatılan 3.000 tonluk KSS-III programının ilk denizaltısı da Eylül 2018’de denize indirildi. Yaklaşık 900 milyon dolara mal olan denizaltının, 2020 veya 2021’de Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesi bekleniyor. Eylül 2018’de, ABD, 6 adet P-8 deniz karakol uçağının, Kore Cumhuriyeti’ne, 2,1 milyar dolara satılmasını onayladı.

Kore Cumhuriyeti’nin, KSS-II serisi denizaltılarından sekizincisi olan ROKS Lee Bum Seok, denize indirme töreninde görülüyor.

 

Daha önce TKMS’nin Tip 209 türevi olan KSS–I programı ile 9 adet 1.200 tonluk Chang Bogo sınıfı denizaltıyı inşa eden Kore Cumhuriyeti, daha sonra KSS-II programı ile Tip 214 türevi Son Won II denizaltı programını başlattı. Son olarak Eylül 2018’de denize indirilen 3.000 tonluk denizaltı, KSS-III programının ilk gemisi. Bu programda, 2 grupta toplam 9 adet denizaltı üretilmesi planlanıyor. İlk grupta inşa edilecek 6 geminin 6 dikey fırlatma tüpü olacakken, 2029’larda göreve başlaması öngörülen 3.500 tonluk 3 gemide, 10 dikey fırlatma tüpü olması planlanıyor. Dikey tüplerle Kore Cumhuriyeti, denizaltından balistik füze atma kabiliyetine kavuşmuş olacak. [5]

Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri, Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME)’e yaptırdığı ve 8 gemiye kadar çıkması planlı FFX-II fırkateyn programının ilk gemisini, Şubat 2018’de teslim aldı, Kasım 2018’de, 2022’de teslim edilecek beş ve altıncı gemiler için DSME ile 558 milyon dolarlık kontrat imzalandı.

Son olarak Mayıs ayında, Kore Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı, 3 adet KDX-III Sejong the Great sınıfı muhrip ile 3 adet KSS-III dizel elektrik denizaltısının inşasını onayladı. 6 gemi için ayrılan bütçe, 6,3 milyar dolar oldu.

Kore Cumhuriyeti, Mayıs 2018’de, 14.300 tonluk ikinci Dokdo sınıfı amfibi nakliye gemisini; Haziran 2018’de de 4.500 tonluk eğitim ve sıhhi bakım gemisini denize indirdi. Kore Cumhuriyeti, Dokdo sınıflarından F-35B operasyonunu da değerlendiriyor.

 

Kore Cumhuriyeti, 2018’de, KDX-III Sejong the Great sınıfı muhriplerden 3 adet daha sipariş etti.

 

Sri Lanka

Siri Lanka Deniz Kuvvetleri, Hindistan’ın GOA Tersanesine sipariş ettiği 2.350 ton ve 105 metrelik iki Gelişmiş Açık Deniz Karakol Gemisi (Sri Lanka Off Shore Patrol Vessel / SLOPV)’nin ikincisini, Nisan 2018’de teslim aldı.

Sri Lanka, SLOPV gemilerinden ikincisini, geçen sene teslim aldı. Fotoğraflarda, ilk gemi SLNS Sayurala (P623), AMA: 2019 tatbikatı sırasında görülüyor.

 

Tayvan

Çin’e yakınlığı ve sık sık Çin’in müdahalesi konusunda senaryolarla gündeme ülke, kendi denizaltısını inşa etmek için çalışıyor. Çin’in müdahale tehdidiyle karşı karşıya olan Tayvan’ın, kendi denizaltısını üretebilmesi için ABD’den teknolojik destek almasına onay çıktı.

Kasım 2018’de, 177 milyon dolarlık bir anlaşma ile temin edilen 2 eski Perry sınıfı (Türkiye’de Gabya sınıfı) gemi, Tayvan’da göreve başladı. Gemilerle birlikte, daha önce transferine izin verilmeyen AN/SQR-19 dizin sonarları da ülkeye verildi. Tayvan’ın elinde, kendisinin inşa ettiği 8 Perry sınıfı gemi daha mevcut.

Haziran 2018’de, bir Hint firmasının ve iki Avrupa firmasının daha denizaltı inşası için destek vereceği basına yansırken Eylül 2018’de, denizaltıların dizayn firması belli olmamakla birlikte, Avrupa dizaynı ile inşa edileceği haberi çıktı. Nisan ayında da denizaltının dizayn kontratının tamamlandığı ve projenin yeni bir aşamaya girdiği açıklandı.

 

Tayland

Daewoo Tersanesi, 3.650 tonluk bir fırkateyni, Aralık ayında Tayland Deniz Kuvvetlerine teslim etti. 2 gemilik projenin ilk gemisi Kore Cumhuriyeti’nde inşa edildi. İkincisi ise teknoloji transferi ile Tayland’da inşa edilecek. 124 metrelik fırkateynler için 410 milyon dolarlık anlaşma, 2013 yılında imzalanmıştı. Gemiler, Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetlerinin kullandığı ve aynı tersanenin dizaynı KDX-1’e oldukça benziyor. [7] Deewoo, savaş yönetim sistemi ve radar entegrasyonu için Saab’ı seçti.

Tayland ayrıca, Saab’la iş birliği yaparak 2 adet 2.900 tonluk Naresuan sınıfı fırkateynlerini ve elindeki uçak gemisini modernize etti.

 

Vietnam

Vietnam, daha önce Rusya’dan 6 adet Kilo sınıfı denizaltı aldıktan sonra, Mayıs 2018’de, yaklaşık 93 metre ve 4.000 tonluk denizaltı kurtarma gemisinin omurgasını Hanoi’de kızağa koydu.

 

Kaynakça

  1. Daily Mail, Philippine navy chief sacked for ‘jeopardising’ frigate deal, 20 Aralık 2017, https://www.dailymail.co.uk/wires/afp/article-5197467/Philippine-navy-chief-sacked-jeopardising-frigate-deal.html, Erişim Tarihi: 25 Mart 2019
  2. Lim Min Zhang, 18 Şubat 2019, Singapore The Strait Times, Customisation of Type 218SG submarine includes use of materials suited to saltier Singapore waters, https://www.straitstimes.com/singapore/customisation-of-type-218sg-submarine-includes-use-of-materials-suited-to-saltier, Erişim Tarihi: 29 Mart 2019
  3. Naval Technology, Nakhoda Ragam Class, https://www.naval-technology.com/projects/nakhoda/
  4. David Robertson, The Times, Brunei to sell warships worth £600m after dispute with BAE, 5 Temmuz 2007, https://www.thetimes.co.uk/article/brunei-to-sell-warships-worth-pound600m-after-dispute-with-bae-sr82x7lsnp8, Erişim Tarihi: 29 Mart 2019
  5. Franz Stephan Gady, , South Korea Launches First-of-Class 3,000-ton KSS-III Diesel-Electric Attack Submarine, 14 Eylül 2018, The Diplomat, Thhttps://thediplomat.com/2018/09/south-korea-launches-first-of-class-3000-ton-kss-iii-diesel-electric-attack-submarine/, Erişim Tarihi: 29 Mart 2019
  6. Mike Ye Japan, 26 Aralık 2017, South Korea may refit naval ships for F-35 fighters, Defence News, https://www.defensenews.com/global/asia-pacific/2017/12/26/japan-south-korea-may-refit-naval-ships-for-f-35-fighters/, Erişim Tarihi: 30 Mart 2019,
  7. Naval Today, 8 Ocak 2019, Thailand welcomes South Korean built frigate,  https://navaltoday.com/2019/01/08/thailand-welcomes-south-korean-built-frigate/, Erişim Tarihi: 29 Mart 2019

 11,613 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.