Ana Sayfa IDEF 2021 – Hava Sistemleri Özel Sayısı ANDAR; Sahada Görev Yapan Sistemleri, Geniş Ürün Ailesi ve Kabiliyetleri ile Göreve Hazır

ANDAR; Sahada Görev Yapan Sistemleri, Geniş Ürün Ailesi ve Kabiliyetleri ile Göreve Hazır

Türk Savunma ve Havacılık Sektörünün Tüm Elektromekanik Hareket Sistemi İhtiyaçlarına Tek Elden Çözüm

Elektromekanik hareket sistemleri, savunma ve havacılık platformlarının kritik alt sistemleri arasında yer alıyor. Türk savunma ve havacılık sanayisi, son yıllarda, bu sistemleri ya da bunların alt bileşenlerini, yurt dışından tedarik ederken bir dizi güçlük yaşıyor. ANDAR, hem geliştirdiği ürün aileleri hem de bunların en alt bileşenlerine kadar inen tasarım ve üretim kabiliyetleri ile tüm bu güçlükleri aşan çözümler sunuyor.

Sektörde sıklıkla “eyleyici” ya da “servo eyleyici” gibi isimlerle de anılan elektromekanik hareket sistemleri, askeri platformlarda ve havacılık platformlarında yaygın olarak kullanılıyor. Elektrik enerjisini mekanik bir harekete çeviren bu sistemler, ilgili platformlarda, bir dizi kritik işlevi yerine getiriyor. Bunlar arasında, bir hava aracının birincil uçuş kontrol yüzeylerinin hareket ettirilmesinden, bir elektro-optik algılayıcının hedefe yönlendirilmesine kadar geniş bir yelpazedeki görevler yer alıyor.

Türk savunma ve havacılık sanayisinin geliştirdiği özgün platformlarda da çok sayıda elektromekanik hareket sistemi yer alıyor. Bunların önemli bir bölümü, ANDAR tarafından sağlanıyor. Örneğin, ANDAR’ın, insansız hava araçları için sağladığı ve sahada yoğun olarak kullanılan sistemler, toplamda 1.000.000 uçuş saati barajını aşmak için gün sayıyor.

ANDAR, ürünlerinin ana alt bileşenlerinin tümünü kendisi tasarlıyor.

Havacılık Alanındaki Deneyim ve Kabiliyetlerle Gelen Başarı

ANDAR kurucu ekibinin havacılık alanındaki deneyimi, ANDAR’ın kuruluşundan çok öncesine dayanıyor. 10 yıl boyunca birlikte çalışarak Türkiye’de özgün bir İHA projesini, başarıyla tamamlayan ekip, bu süreçte havacılık sektörünü yakından tanıma ve ihtiyaçları gözlemleme fırsatı buldu. ANDAR ekibi, sektörün içinde edinmiş olduğu deneyimi, yürüttüğü çalışmalara yansıtarak sektörün mevcut ihtiyaçlarına ve geleceğine yönelik çözümler üretiyor.

ANDAR Genel Müdürü Gökhan Koyuncu, ANDAR’ın ulaştığı noktayı, şöyle anlatıyor: “Bugün ANDAR, elektromekanik hareket sistemleri alanında yaklaşık 30 ana proje yürütmüş, hem pek çok rafta hazır (COTS) ürünü bulunan hem de gelişmiş tasarım ve üretim kabiliyetleri sayesinde özelleştirme ve özel ürün hizmetleri sunabilen bir firma konumunda.

ANDAR Genel Müdürü Gökhan Koyuncu

İnsansız hava araçlarında (İHA) elektrikli olarak hareket ettirilen; uçuş kontrol yüzeylerinden destek sistemlerine kadar tüm alt sistemlere yönelik, COTS birçok çözüme sahibiz. Bu kapsamda, dünyanın neresinde olursa olsun, yürütülen İHA projelerinin ihtiyaç duyacağı tüm çözümleri sunabilecek bir konumdayız.

İnsanlı platformlarda ise helikopterler, eğitim uçakları ve savaş uçaklarında kullanılan uçuş destek sistemlerine yönelik çözümler sunuyoruz. Bunların arasında, pilotla etkileşime giren pedal ve otopilot eyleyicisi gibi ürünler bulunuyor. Ayrıca, uçuş kontrol yüzeylerini hareket ettiren çözümlerimiz de var. Helikopterlerde ise palleri durdurmak için fren sistemi gibi özel çözümler sağlıyoruz.

Farklı hava araçlarında görev yapan çok sayıda sistemimizin toplam uçuş saati ise 1 milyon saate yaklaşıyor. Uçuş saati sektörümüzde kabul gören bir başarı göstergesi ama bizim önem verdiğimiz başka göstergeler de var. Bunlardan başlıcası, ürünlerimizin güvenirliği. Sahadan aldığımız geri bildirimler, ürünlerimizin hata oranının, dünyanın önde gelen firmalarının çözümleri ile karşılaştırıldığında, onların 10’da 1’i kadar olduğu yönünde. Ayrıca ürünlerimiz; ağırlık, hacim ve performans gibi kriterlerde de uluslararası rekabetin önünde. Özellikle ağırlık ve hacim, hava platformları için çok önemli ve biz de platform üreticilerinin tam da istediği çözümleri sunuyoruz.”

ANDAR, rekabetçi sistemler ortaya koyabilmesini sağlayacak altyapı yatırımlarını tamamladı.

ANDAR Çözümleri, İHA’larda Beklentinin de Üzerinde Güvenlik Sunuyor

ANDAR, dron sınıfı hava araçlarının daha üst segmentinde yer alan; sabit kanatlı ya da döner kanatlı insansız hava araçlarının (İHA) ihtiyaç duyabileceği tüm elektromekanik hareket sistemlerini sağlayabiliyor. Bunların önde gelenleri, şöyle sıralanıyor:

 • Dümen elektromekanik hareket sistemleri
 • Kuyruk hareketli yüzeyi (elevator) elektromekanik hareket sistemleri
 • Kanat hareketli yüzeyi (flap ve airelon) elektromekanik hareket sistemleri
 • İniş takımı yönlendirme (steering) elektromekanik hareket sistemleri
 • Gaz kolu elektromekanik hareket sistemleri
 • Swashplate elektromekanik hareket sistemleri

Bunların yanı sıra ANDAR, bilinen kategorilere girmeyen özel çözümler de geliştiriyor.

İHA’ların üzerlerinde bir pilot barındırmaması, bu hava araçlarının feda edilebilir olarak görülmesine; bu nedenle alt sistemlerinin ve bileşenlerinin emniyet seviyesine, insanlı hava araçları kadar özen gösterilmemesine yol açabiliyor. ANDAR ise böyle düşünmüyor. Her hava aracı, kullanıcısı için değerli bir varlıktır ve eğer emniyeti arttıran, maliyet-etkin bir teknoloji varsa kullanılmalıdır. ANDAR’ın İHA’lar için geliştirdiği ürün ailesi de bu anlayışı yansıtacak şekilde, yüksek emniyet seviyesinde tasarlanıyor. ANDAR, ürünlerinin emniyetini daha da üst seviyeye çıkartmak için çalışmalarını sürdürüyor.

ANDAR, ürünlerinin alt birimlerinin bazılarının üretimini gerçekleştiriyor; bazılarının ise kritik parçalarını üretiyor.

“Hava Araçlarında Üst Seviye Emniyet Gereksinimlerini Karşılayan Çözüme Çok Yakınız”

ANDAR, sabit kanatlı ya da döner kanatlı hava araçlarının ihtiyaç duyabileceği tüm elektromekanik hareket sistemlerini sağlayabiliyor. Bunların önde gelenleri, şöyle sıralanıyor:

 • Elektromekanik kanopi servo eyleyicisi
 • Elektromekanik APU kapağı servo eyleyicisi
 • Elektromekanik havada yakıt ikmal sistemi kapağı servo eyleyicisi
 • Kanat hareketli yüzeyi (flap ve airelon) elektromekanik hareket sistemleri
 • Spoiler elektromekanik hareket sistemleri
 • İniş takımlarının kapanması ve açılması için elektromekanik servo eyleyiciler
 • İniş takımı yönlendirme (steering) elektromekanik hareket sistemleri
 • Elektromekanik pedal servo eyleyicileri
 • Elektromekanik trim servo eyleyicileri
 • Dümen elektromekanik hareket sistemleri
 • Kuyruk hareketli yüzeyi (elevator) elektromekanik hareket sistemleri
 • Elektromekanik rotor freni

Koyuncu, insanlı hava araçları alanındaki çalışmalarını ve yaklaşımlarını şu şekilde aktarıyor: “Geleceğin havacılık projelerine baktığımızda ağırlık ve performans konusunda beklenen iyileştirmelerin yapılabilmesi için elektrikli sistemlerin daha fazla kullanıldığı hava araçlarının (more electric aircraft) kaçınılmaz olduğunu görüyoruz. Tabi ki insanlı hava araçlarının yüksek emniyet gereksinimleri bulunuyor; bu nedenle daha elektrikli hale dönüşmeleri, İHA’lara göre farklı bir süre alıyor. Elektromekanik hareket sistemleri, bu gereksinimleri karşıladıklarını, sertifikasyon otoritelerine kanıtlayana kadar, emniyet-kritik kullanım alanlarında, hidrolik ve pnömatik hareket sistemleri tercih edilmeye devam edecek.

Elektromekanik hareket sistemlerinin, ihtiyaç duyulan emniyet seviyelerini sağladığını gösterebilmesinin yolu ise yedeklilikten geçiyor. ANDAR olarak, elektromekanik hareket sistemlerine tam hâkimiyetinin getirdiği bütüncül bakış açısı ile tam yedekliliğe ulaşma çalışmalarında, son adımı atmaya hazırlanıyoruz. Yakın zamanda tamamlamayı hedeflediğimiz çalışmaların sonucunda, insanlı hava araçlarında da kullanılabilecek ve sertifiye edilebilecek elektromekanik hareket sistemlerini, bir ürün ailesi olarak uluslararası pazara sunmayı planlıyoruz.”

Müşterinin İhtiyacını Müşteriden Daha İyi Anlayan Ekip

ANDAR ekibi, çalıştığı tüm projelerde, müşterinin ihtiyacını önyargısız olarak anlamak için çalışıyor. Geliştirdiği sistemlerde kullandığı tüm teknolojiler üzerinde tam hâkimiyeti olan ANDAR, talep edilen sistem yerine, kullanıcının asıl ihtiyacını anlamaya çalışıyor ve bu ihtiyacı karşılayabilecek başka bir çözüm geliştirip geliştiremeyeceğini analiz ediyor. Bu süreçte, ANDAR ekibi, “Biz kullanıcı tarafında olsaydık neyi, nasıl yapardık?” sorusunun da cevabını arıyor.

Bu sayede ANDAR ekibi müşterilerine, tanımlayabildikleri ihtiyaçlarının çok ötesinde çözümler sunabiliyor.

ANDAR, havacılık alanında COTS birçok çözüme sahip. ANDAR, en iyi çözümü arayan kullanıcılar için farklı seçenekler de sunuyor. Bugüne kadar, pek çok özelleştirme projesini başarıyla tamamlayan ANDAR, müşterinin ihtiyaçlarına en yakın hazır sistemini uyarlayarak özel çözümler üretebiliyor. Bu özel çözümleri, 3 ila 6 ay arasında hazır hale getirerek kullanıcıya önemli bir takvim avantajı da sunuyor. Özelleştirme çalışmaları ile müşterinin ihtiyacının karşılanmadığı durumlarda, müşteriye özel proje oluşturularak tasarım ve geliştirme çalışmaları yürütülüyor ve müşterinin ihtiyaçlarını birebir karşılayan özel ürünler sunuluyor.

Ürünün Bütününe Hâkimiyete Dayalı Ürün Geliştirme Anlayışı

ANDAR’ın tasarım ve üretim kabiliyetleri, ürünlerinin, sahada rakiplerinin 10’da 1’i hata oranı ile görev yapabilmesini mümkün kılıyor.

ANDAR, ürün geliştirme konusuna, “Yaptığı işlerde karanlık kutu bırakmama” prensibi ile yaklaşıyor. Çünkü teknolojiye ve bileşenlere tam hâkimiyet kurulmadan, eniyilenmiş (optimize edilmiş) bir çözüm ortaya konulamıyor.

Koyuncu, bu konudaki görüşlerini şu şekilde aktarıyor “Ekip olarak masanın diğer tarafında çalıştığımız 10 yılda, İHA tasarladığımız dönemde, dünyanın öncü firmalarından aldığımız parçalarda bile sorunlar yaşadığımız oldu ve bu firmaların ürünlerine tam hâkimiyetlerinin olmaması nedeniyle sorunu tanımlamakta veya çözümü sunmakta yetersiz kaldıklarına tanık olduk. Bu nedenle ANDAR’da çalışmalarımızın en başından beri, alt sistemlere kadar gerekli düzeyde tasarım ve üretimi kendimiz yapmaya özen gösteriyoruz. Bu sayede en iyi ürünleri sunabiliyoruz.

Bu prensibin uygulamaya dökülmesi ise çok disiplinli bir yaklaşım gerektiriyor. Elektromekanik hareket sistemleri; malzeme, elektrik, elektronik, mekanik ve yazılım başta olmak üzere, farklı uzmanlıkların bir araya gelmesi ile tasarlanabiliyor. Biz de ANDAR olarak ihtiyaç duyulan tüm uzmanlıklara sahip bir kadro ile çalışıyoruz ve bu sayede ürünlerimizin her bir alt bileşenine, teknolojisi ve tasarımı ile tam olarak hâkim olmayı başarıyoruz.”

ANDAR, elektromekanik hareket sistemlerinin ana alt bileşenleri olan; elektrik motoru; aktarma organı; kasa, yataklama ve yapısal elemanlar; sensörler, kontrolcü ve sürücü gibi birimlerin tümünü, kendisi tasarlayabiliyor. Bu birimlerin bazılarının üretimini kendisi gerçekleştiriyor, bazılarının ise kritik parçalarını üretiyor. Böylece, iyi tasarlanmış bir ürünün, üretim aşamasındaki kalite sorunları nedeni ile beklenen performansı gösterememesi gibi bir durumun yaşanmasının da önüne geçiyor.

Çok Özel Üretim Kabiliyetleri

ANDAR, hem özel üretim ihtiyaçlarını karşılamaya hem de üretimde gerekli kaliteye ulaşmaya odaklanmış bir üretim altyapısına sahip ve bu konuda sektörde öncü yatırımlar yapıyor. Bu üretim altyapısında, çok özel kabiliyetler bulunuyor. Örneğin, dişli üretim altyapısında, dünyaca ünlü kol saatlerinin mekanik parçalarını üreten firmalarla aynı cihazlar kullanılıyor.

 429 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.