Ana Sayfa Haberler ANKA İHA, Milli Baz İstasyonu ULAK ile Havadan 4,5G İletişim Hizmeti Verdi

ANKA İHA, Milli Baz İstasyonu ULAK ile Havadan 4,5G İletişim Hizmeti Verdi

Milli Baz İstasyonu ULAK, Pod formunda ANKA İHA’ya entegre edildi ve ilk testleri başarıyla geçti. SSB, 26 Mart’ta yaptığı açıklamayla ilk kez sahada ANKA üzerinden 4,5G hizmetlerinin denendiğinini ve ULAK 4.5G baz istasyonunun yüksek irtifa testlerinin devam ettiğini duyurdu. Evrensel Projesi’ndeki gibi tek baz istasyonu ile aynı anda 3 operatöre de hizmet verebilecek ULAK podunun; sivil, kamu ve askeri tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte tasarlandığı; projenin afet veya acil durumlarda iletişim mahrumiyeti olan bölgelerle koordinasyon sağlanıp, hızlı şekilde tedbir alınabilmesi amacına hizmet edeceği de vurgulandı.

SSB yürütücülüğünde, ULAK ve TUSAŞ tarafından gerçekleştirilen çalışmaya; TURKCELL ve TÜRK TELEKOM mobil servis sağlayıcıları da katılıyor. TURKSAT uydusu aracılığıyla, operatör networkleri üzerinden ses (VoLTE), video ve data aktarımının sağlandığı projede, anten alt sistemi NETA tarafından geliştirildi, elektronik alt sistemler ise NETAŞ ve UDEA tarafından sağlandı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.