Ana Sayfa Haberler ANKA+ ve AKSUNGUR’a Hassas Güdümlü Mühimmat Entegrasyonunda Önemli Adım

ANKA+ ve AKSUNGUR’a Hassas Güdümlü Mühimmat Entegrasyonunda Önemli Adım

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş, 10 Mayıs’ta, AKSUNGUR ve ANKA+ insansız hava araçlarına, Hassas Güdüm Kiti (HGK) ve Kanatlı Güdüm Kitleri (KGK) için entegrasyon sürecinin başladığını duyurdu.

HGK’nın farklı sürümleri, 500 librelik Mk-82, 1.000 librelik Mk-83 ve 2.000 librelik Mk-84 genel maksat bombalarına güdüm kabiliyeti kazandırmak maksadıyla kullanılıyor. Nüfuz Edici Bomba’ya (NEB) da takılabilen HGK, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Envanterindeki F-4 ve F-16 uçaklarından atılabiliyor. Hedefine, Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS) ile yönelen HGK’nın, burun kısmına lazer güdüm sistemi takıldığında, silah hareketli hedeflere karşı da kullanılabiliyor. Orta irtifadan bırakıldığında 12 deniz mili, yüksek irtifadan bırakıldığında ise 15 deniz mili menzile ulaşabilen HGK, kullanıcıya, hedefleri daha yüksek bir hassasiyetle ve daha düşük ikincil hasarla vurabilme imkânı sunuyor. Hedefi vuruş açısı, 10 derece ile 90 derece arasında ayarlanabilen HGK’nın, hedefte daha yüksek tahribat yaratması sağlanabiliyor.

KGK da benzer şekilde, Mk-82 ve Mk-84 bombalarını güdümlü hale getirerek, menzillerini uzatıyor. KGK takılı bir mühimmat, düşük irtifadan bırakıldığında 20 deniz mili, yüksek irtifadan bırakıldığında ise 60 deniz mili menzile ulaşabiliyor. Üzerinde ANS ve KKS bulunan KGK, hedefini, 10 metre CEP hassasiyet değeri ile vurabiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.