Ana Sayfa Manşet SSI Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Temel Kotil’in SEDEC 2022 mesajı: Ankara, SEDEC’e 3. Kez Ev Sahipliği Yapacak

SSI Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Temel Kotil’in SEDEC 2022 mesajı: Ankara, SEDEC’e 3. Kez Ev Sahipliği Yapacak

Ankara, Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayisinin merkezi konumundaki pozisyonu ile ülkemizin önemli savunma ve havacılık sanayisi firmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve Sahil Güvenlik Komutanlığı gibi ihtiyaç makamları ile üreticileri bir araya getiren ve bu yıl 3. kez düzenlenmekte olan SEDEC ile ülkemizde anayurt güvenliği alanında hissedilen eksikliğin giderilmesi için en önemli somut adım atılmış olacaktır.

Fuarda;

 • Silah sistemleri
 • Savunma alt sistemleri
 • Giriş kontrol sistemleri
 • Optik sistemler ve kameralar
 • Acil ve kurtarma sistemleri
 • Dedektörler
 • Sınır güvenliği platformları
 • Gözetleme sistemleri
 • Muhabere sistemleri
 • Otonom sistemler, İHA
 • Eğitim ve simülasyon
 • Personel koruyucu sistemler
 • Güvenli şehir sistemleri

alanlarında faaliyet gösteren firmaların bir araya getirilmesi hedefleniyor.

Tıpkı IDEF gibi 2 yılda bir düzenlenen SEDEC, SSB’nin vizyonu ve Birliğimizin desteğiyle sınır güvenliği, anayurt güvenliği ve şehir güvenliği konularında en önemli etkinlikler arasında yer almaya başladı.

İlki 2018 yılında fiziki olan gerçekleştirilen SEDEC’te; 39 ülkenin temsilcileri, askeri ateşeler ve Frontex, Airbus Defence, BAE Systems, Leonardo, Sikorsky gibi sektörün öncü firmaları, ayrıca Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanları, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, EGM, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, TUSAŞ, ASELSAN, Roketsan, HAVELSAN, MKE, FNSS gibi kurum ve kuruluş temsilcileri ve satın almacıları etkinliğe gelerek ikili iş görüşmeleri ve stant ziyaretleri yapmıştır.

2020 yılında ikinci defa fiziki olarak gerçekleştirilecek olan; ancak Covid-19 pandemisi nedeniyle dijital platformlar üzerinden sanal olarak gerçekleştirilen SEDEC’te ise 24 ülkeden 254 kurum ve firma arasında, yaklaşık 700 B2B görüşme gerçekleştirilmiştir. Tüm bu görüşmeler, tamamen yerli bir program olan XperMeet ile yapılmıştır.

Yerli birçok girişimcinin, sahip oldukları teknik imkân ve kabiliyetlerini büyük firmalarımızın görüşüne sunmakta yaşadıkları sıkıntılar göz önüne alındığında, sanayimizin büyük bir eksikliğine çözüm bulmayı hedefleyen SEDEC’in, sahip olduğumuz tedarikçi zincirinin güçlenerek büyümesi için önemli bir araç olacağı kanaatindeyim.

Yeni dönemde dijitalleşme, otomasyon, yapay zekâ uygulamaları ve siber güvenlik gibi konular ön plana çıkmaktadır. Bu alanlarda altyapısını hazırlayan firmalar, bu sürece daha hızlı uyum sağlayacaktır. Türk savunma ve havacılık sanayisi olarak, pandemi sonrası dönemde stratejik iş birliklerimizi arttırmak amacıyla teknolojik altyapımızı ve nitelikli insan gücümüzü geliştirmek için çalışmalarımıza hızla devam etmekteyiz.

Yerli firmalarımız, üretim kabiliyetlerini ve sınır güvenliği, anayurt güvenliği ve şehir güvenliği konularında yapacakları katkıları SEDEC gibi etkinliklerle sektörün ilgisine sunacak; böylelikle yerli ve milli ürünleri, yerli ve milli tedarikçilerle geliştirerek sanayimizin güçlenmesine vesile olacaklardır.

SEDEC’in bir diğer önemli farklılığı da sadece firmalar cephesinde değil, kullanıcı ve tedarik makamı cephesinde de geniş bir yelpazede katılımcıları ağırlayacak olmasıdır.

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) olarak, 1.200’ü aşan üyemiz ile birlikte sektörümüzün ortak gelişim hedefleri çerçevesinde özgün ürünlerimizin ihracat ortamının geliştirilmesi ve tanıtımı amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlar ve sanayicilerimiz ile birlikte çalışmalarımız, artarak devam edecektir.

Prof. Dr. Temel KOTİL

SSI Yönetim Kurulu Başkanı

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.