Ana Sayfa Manşet Anova, Askeri Fan Ürün Ailesi ile Küresel Bir Oyuncu Olmayı Hedefliyor

Anova, Askeri Fan Ürün Ailesi ile Küresel Bir Oyuncu Olmayı Hedefliyor

Savunma Sanayii Başkanlığının Türk savunma ve havacılık sektörüne gösterdiği; alt sistem ve bileşen seviyesinde özgün ürünler geliştirme hedefi doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren Anova’nın askeri fanları; geniş, olgun ve rekabetçi bir ürün ailesi haline geldi. Anova’nın tasarladığı ve ürettiği fanlar, hem yurt içinde hem de sektörün ihraç ettiği platform ve sistemlerde başarıyla görev yapıyor. Anova, askeri fan ürün ailesiyle benzer ürün ailelerine sahip küresel firmalarla rekabet etmeye hazırlanıyor.

Büyük çoğunlukla elektronik birimlerin soğutulması; özellikle çok yüksek irtifada görev yapan hava araçlarında ise bu birimlerin ısıtılması için kullanılan fanların, görevini etkin olarak yapmanın yanı sıra yüksek güvenilirlikle çalışması gerekiyor. Askeri sistemler söz konusu olduğunda ise bu gereksinimlere, askeri çevre koşullarında çalışabilme de ekleniyor. Bu açıdan bakıldığında, askeri fanların geliştirilmesi, ciddi mühendislik çalışmaları gerektiriyor.

Uçtan Uca Çözüm

Sahada etkin ve güvenilir bir şekilde görev yapacak askeri fanların geliştirilmesi, farklı disiplinlerde mühendislerin çalışmalarının bir araya getirilmesiyle mümkün oluyor. Örneğin, fan kanatçıklarının aerodinamik tasarımı ile motorunun ve sürücüsünün tasarımı, farklı uzmanlık alanlarını gerektiriyor.

Kanatçık, motor ya da sürücü gibi alt bileşenlerin hazır alınabilmesi bir seçenek olsa da eniyilenmiş (optimum) bir çözüm ortaya koymak, tüm bileşenlerin bir arada ve tek elden geliştirilmesini gerekli kılıyor. Anova da fan ürün ailesini bu şekilde, tüm alt bileşenlere dokunarak geliştirdi. Bu kapsamda, farklı mühendislik alanlarıyla ilgili ekiplerini oluşturdu ve tüm bileşenlere teknolojik olarak hâkim olmayı başardı.

Fanların tüm alt bileşenlerini özgün olarak geliştirebilme kabiliyeti, Anova’ya, gereksinimden kalifikasyona, teslimattan ürün desteğine kadar uçtan uca hizmet verebilme kabiliyeti de kazandırdı. Ayrıca firma, ürünlerini farklı ihtiyaçlara göre kolaylıkla değiştirerek ürün ailesini genişletebildi.

Anova Kurucu Ortağı Dr. Emre Öztürk

Özel Mühendislik Alanları, Ömür Devri Boyunca Performansı Garanti Ediyor

Askeri fanların, sistem ya da platformların bir parçası olarak, uzun çalışma süreleri boyunca güvenilir bir şekilde görev yapabilmeleri bekleniyor. Fanın tasarımının ve üretiminin bu şekilde yapıldığı ise güvenilirlik mühendisliği (reliability engineering) gibi özel mühendislik alanlarıyla değerlendiriliyor. Anova, askeri fan ürün ailesini geliştirirken bu özel mühendislik alanlarında da uzmanlık kazandı. Bu uzmanlığın da katkısıyla sahada, beklendiği gibi görev yapan ürünler ortaya çıktı. Anova tasarımı ve üretimi fanların, farklı platform ve sistemlerde, yüksek güvenilirlikle görev yapmaya devam etmesi ise bu ürünlerin güvenilirliğinin ispatı oldu.

14 Üyeli Ürün Ailesi

Anova’nın askeri fan ürün ailesi, sağladığı hava akışı; dakikada 13 fit küpten 460 fit küpe kadar değişen, 14 farklı modelden oluşuyor. Bu modellerin bir bölümü DC akımla; bir bölümü ise AC akımla çalışabiliyor. Her biri kalifiye olmuş ürünler olan aile üyeleri; kara, deniz ve hava platformlarında kullanılabiliyor.

Anova, askeri fan ürün ailesini, rafta hazır ürünler olarak sunuyor. Firma, 2020’den 2022’nin ilk yarısına kadar, çeşitli sistemlerde kullanılan, yaklaşık 1.500 adet fanı üreterek teslim etti. Bunlar, başta Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı firmaları olmak üzere farklı ana yükleniciler tarafından, Türk savunma ve havacılık sanayisinin geliştirdiği özgün platform ve sistemlerde kullanılıyor. Söz konusu platform ve sistemlerin bir bölümü, ana yükleniciler tarafından ihraç da ediliyor.

Anova, sahip olduğu tasarım ve üretim kabiliyetleriyle ürün ailesinde yer almayan modelleri ya da mevcut bir modelin, özel gereksinimlere uyarlanmış halini de kısa bir zaman içinde kalifiye bir ürün olarak ortaya koyabiliyor.

Anova’nın askeri fanları, firma tarafından, hava platformlarında kullanılan hedefleme podları için geliştirilen çevresel iklimlendirme sistemi (Environmental Conditioning System / ECS) çözümünde de kullanılıyor.

Uluslararası Rekabette Teknoloji ve Maliyet-Etkinlikle Öne Çıkıyor

Anova, askeri fan ürün ailesiyle uluslararası rekabete de hazırlanıyor. Firmanın ürün ailesi, bu rekabette bir dizi avantaja sahip.

Anova, askeri fan ürün ailesini son birkaç yıllık dönemde geliştirdiği için en güncel teknolojileri kullanma fırsatı buldu. Anova Kurucu Ortağı Dr. Emre Öztürk, ürün ailesinin sahip olduğu teknolojinin yarattığı farkı şöyle açıklıyor: “Yabancı rakiplerimizin geliştirdiği ürünlerin bir bölümü, en az 10-15 sene önce geliştirilmiş çözümler. Dolayısıyla bize göre daha eski teknolojileri kullanıyorlar. Bizim fanlarımız ise daha güncel teknolojiler kullanıldığı için yabancı muadillerine göre yüzde 10-15 bandında daha verimli çalışıyor.”

Rafta hazır çözümlerden oluşan ürün ailesi, Anova’nın stok yönetimi ve üretim altyapısı sayesinde kısa bir teslimat zamanına sahip. Firma, ürün ailesinde birçok alt bileşeni ortak hale getirmesi sayesinde, etkin bir stok yönetimi yapabiliyor ve birkaç yıllık üretim kapasitesini karşılayacak stoku tutabiliyor. Diğer yandan, sahip olduğu tedarik zinciri ve iş ortaklarıyla oluşturduğu seri üretim altyapısı sayesinde, stokta olmayan ürünler için de 10-12 hafta arasında değişen teslimat zamanları verebiliyor. COVID-19 pandemisi nedeniyle birçok tedarik zinciri sorununun yaşandığı bir ortamda, bu kısa teslim zamanları, sistem ve platform üreticileri için bir tercih sebebi olabiliyor.

Anova’nın askeri fan ürün ailesinin herhangi bir ihracat lisansına tabi olmaması da tercih edilmesini sağlayacak etmenler arasında yer alıyor.

Anova, tüm tasarım ve üretim faaliyetlerini maliyet-etkin bir şekilde yapabildiği için müşterilerine fiyat avantajı da sunabiliyor.

Dr. Öztürk, askeri fan ürün ailesinin uluslararası rekabetteki konumuyla ilgili şunları söylüyor: “Ürün ailemizin, hem teknik özellikleriyle hem de teslimat zamanı gibi lojistik avantajlarıyla uluslararası rekabette çok iyi bir noktada olduğunu biliyoruz. Bu ürün ailesini geliştirirken ilk hedefimiz, yurt içindeki ihtiyaçları karşılamaktı. Bunu başardık. Ürünlerimiz kendilerini ispat ettiler. Hatta ana yüklenicilerimizin teslim ettiği sistemler ve platformlar üzerinde ihraç da edildiler. Bu başarılarımız, yurt dışında da görülmeye başlandı. Bizimle temasa geçen Avrupalı firmalar olduğunu memnuniyetle söyleyebilirim. Biz de önümüzdeki dönemde, ciddi bir tanıtım kampanyasıyla askeri fan ürün ailemizin ihracatına yönelik çalışmalarımızı hızlandıracağız. Bu ürünlerimizle önemli başarılar kazanacağımızdan şüphe duymuyoruz.”

Türkiye’nin İhracatına Katkı

Dr. Öztürk, geliştirdikleri ürün ailesiyle Türkiye’nin ihracatına da önemli bir katkı yaptıklarının altını çiziyor: “Konu ihracat olunca, en basitinden en karmaşığına her bir alt bileşen, kısıtlamalara tabi olabiliyor ve bir sorun noktası haline gelebiliyor. Anova, bu ürün ailesini geliştirmeye başlamadan önce, Türk savunma ve havacılık sanayisi, söz konusu fanları yurt dışından tedarik ediyordu. Ne zaman ki yurt dışından alınan fanların kullanıldığı sistem ve platformların ihracatı gündeme geldi, ihracat kısıtlamaları da gündeme oturdu. O süreçte hızlı bir şekilde çalışıp gerekli çözümleri ortaya koymayı başardık. Dolayısıyla sektörün ihraç ettiği bazı sistem ve platformlarda bizim de ürün tesliminin ötesinde bir katkımızın olduğunu, gururla ifade edebilirim.”

Dr. Öztürk, benzer bir katkıyı, yurt dışında geliştirilen sistem ve platformlar için de verebileceklerine dikkat çekiyor: “Nasıl ki Türkiye kendi özgün çözümlerini ortaya koyuyor ve biz bu çözümlere katkı sağlıyoruz, benzer bir modelde çözümler ortaya koymak isteyen dost ve müttefik ülkelerle de yakın bir şekilde çalışabiliriz. Onlara, ihracat kısıtlarına tabi olmayan çözümlerimizi sunabiliriz.”

İhracat için Hedef 2023

Anova cirosundaki payı yüzde 15’e yaklaşan askeri fan ürün ailesi, Anova’nın önde gelen ürünleri arasında yer alıyor. Firma, önümüzdeki dönemde, daha yüksek kapasiteye sahip fanlarla ürün ailesini genişletmeyi planlıyor. Ayrıca, ilk doğrudan ihracat başarısına da 2023 yılında imza atmayı hedefliyor.

Anova’nın gündemindeki bir diğer konu da özellikle havacılık alanındaki zorlu koşullara dayanıklı olması gerekmeyen, metal yerine plastiğin kullanılabildiği fanların geliştirilmesi ve üretilmesi. Bu sınıftaki fanlar, çok daha düşük maliyetlerle üretiliyor ve çok daha fazla adetlerde kullanılıyor. Anova, mevcut fanlarından daha farklı malzemelerin kullanıldığı bu tür fanları geliştirme ve üretme konusunu da değerlendiriyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.