Ana Sayfa Tanıtıcı Makaleler Anova, ASMP-10X Sayısal Manyetik Pusulası ile Sektörün Kritik İhtiyaçlarını Karşılamayı Hedefliyor

Anova, ASMP-10X Sayısal Manyetik Pusulası ile Sektörün Kritik İhtiyaçlarını Karşılamayı Hedefliyor

Anova, Dünya’nın manyetik alanını ve yerçekimi kuvvetini kullanarak üzerine takıldığı sistemin kuzey, yükseliş ve yatış açısını ölçen bir cihaz olan sayısal manyetik pusulayı millileştirdi. Firma tarafından geliştirilen ASMP-10X sayısal manyetik pusula; taşınabilir askeri cihazlar, silah kontrol sistemleri, insansız hava ve kara araçları gibi geniş bir alanda sektörün ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.

Türk savunma ve havacılık sektörünün ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik 20 yılı aşkın süredir sistem ve alt sistem çözümleri sunan Anova AR-GE Teknolojileri (Anova), geliştirdiği teknolojilerle sektöre yerli ürün katkısı sunarken, dışa bağımlılığın azaltılmasına da yardımcı oluyor. Taşınabilir askeri cihazlardan silah kontrol sistemlerine ve insansız hava ve kara araçlarına kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan sayısal manyetik pusula da Anova’nın yerlileştirerek portföyüne kattığı kritik alt sistemlerden biri olarak öne çıkıyor. Dünya’nın manyetik alan ve yerçekimi kuvvetini kullanarak üzerine takıldığı sistemin istikamet açısını (azimuth angle), yükseliş açısını (elevation) ve yatış açısını (bank) yüksek doğrulukla ölçen bir cihaz olan sayısal manyetik pusula, yönelim açı bilgilerinin ihtiyaç duyulduğu tüm sistemlerde kritik bir bileşen olarak önem taşıyor.

Yabancı Muadillerinin Özelliklerini Taşıyor

Günümüzde, özellikle savunma ve havacılık sanayisi uygulamalarında, zorlu çevre koşullarına dayanıklı, kararlılığı ve doğruluğu yüksek sayısal manyetik pusulaların kullanım alanları arasında; elektro-optik sistemler, silah sistemleri, insansız kara, hava ve deniz araçları bulunuyor. Sayısal manyetik pusulanın, ASELSAN’ın Savunma Sistem Teknolojileri (SST) ve Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik (MGEO) sektör başkanlıklarının sistemlerinde kullanmak üzere millileştirme çalışmaları kapsamına alınması, Anova’nın bu ürüne yönelmesini sağladı. Anova Seyrüsefer Birimi, yabancı muadil ürünlerin tüm özelliklerini karşılamakla birlikte, talep edilen yeni özellikleri ekleyebilme yeteneğine sahip ASMP-10X sayısal manyetik pusula ürününün tasarımı yerli imkânlarla gerçekleştirdi.

Tüm Açılarda Yüksek Doğruluk

Sensörlerden aldığı ham verileri; sensör füzyonu, optimizasyon, sayısal filtre ve kalibrasyon algoritmalarına tabi tutarak işleyen ASMP-10X, geliştirilen bu teknik yöntemler sayesinde istikamet açısını 0,25°, yükseliş ve yatış açılarını 0,05° doğrulukla verebiliyor. Kullanıcıya ayrıca manyetik olarak bozuk ortamlarda da yüksek doğruluk elde edilebilmesi için yumuşak ve sert demir (hard and soft iron) kalibrasyon yöntemi sunuluyor. 31x33x13,5 mm boyutları, 200 mW güç tüketimi, 25 gr ağırlık gibi özelliklerle düşük ağırlık, ebat ve güç tüketimine ihtiyaç duyan sistemlere cevap verebilen ASMP-10X, bunların yanı sıra üzerinde bulunduğu sistemden doğan yüksek şok ve titreşim değerlerine dayanıklılığı ile dikkat çekiyor.

Anova, seri üretim alt yapısında yer alan, manyetik açıdan temiz ortamda Helmholtz bobini kullanılarak ASMP-10X sayısal manyetik pusulaların manyetik alan sensörleri 3 eksende kalibre ederken, titreşimden yoksun ortamda ise ivmeölçer kalibrasyonu yaparak fabrika kalibrasyonlarını tamamlıyor. Anova, seyrüsefer sistemlerinde elde ettiği birikimlerle bu alandaki yeni problemlerin çözümüne yönelik çalışmalara devam ediyor.

ASMP-10X kutu

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.