Ana Sayfa Tanıtıcı Makaleler Anova, Esnek Mermi Yolu Ürün Ailesiyle Dışa Bağımlılığı Asgariye İndiriyor

Anova, Esnek Mermi Yolu Ürün Ailesiyle Dışa Bağımlılığı Asgariye İndiriyor

Savunma ve havacılık sektöründe kara, deniz ve hava platformları için alt sistem ve sistem bileşenleri geliştiren Anova’nın ürün ailesinde, dünyada az sayıda üreticisi bulunan esnek mermi yolu (EMY) da yer alıyor. Firma, 5,56 mm’den 40 mm’ye kadar farklı kalibrelerdeki silahlar için yüzde 100 yerli imkanlarla tasarlayıp ürettiği EMY’lerle Türk firmalarının bu alandaki dışa bağımlılığını da önemli ölçüde azalttı. 2012 yılında yerli ve milli ürün ihtiyacı doğrultusunda EMY geliştirme çalışmalarına başlayan Anova, bugün 10’dan fazla ülkeye ihracat yapan, alanında uzman bir çözüm ortağı olarak Türk savunma ve havacılık sanayisine katma değer sağlıyor.

Yerli ve milli alt sistemler ve sistem bileşenleri tasarlamanın yanı sıra üretim, montaj ve kalifikasyon alanında sektör paydaşlarına çözüm sunan Anova, dünya genelinde sayılı firmanın ürettiği EMY ile sektörün ihtiyaçlarını karşılarken, dışa bağımlılığı da asgariye indiriyor. Firma, özellikle Türk savunma ve havacılık sanayisinde kritik teknolojilerden biri olan uzaktan komutalı silah sistemlerinde (UKSS) kullanılan ve mermiyi, mermi kutusundan namluya taşıyan, güvenilirliği yüksek EMY ürünleri ortaya koyuyor. İlk ürünü olan 12,7×99 mm EMY’yi, 2012 yılında ASELSAN’ın desteğiyle geliştirmeye başlayan Anova, sonrasında öz kaynaklarını kullanarak 15’ten fazla kalibrede mühimmat için EMY geliştirerek ilerleyişini sürdürdü ve bu alanda bir ürün ailesi ortaya koydu. EMY geliştirme çalışmalarına, NATO standartlarına uyumlu mühimmat türleri ile başlayan Anova, müşteri talepleri doğrultusunda, Rus yapımı çeşitli mühimmata uygun EMY’ler de tasarlayarak, bu alanda ilk üreticilerden biri oldu.

Ürün Ailesi Her Geçen Gün Zenginleşiyor

Anova, 12,7×108 mm NSV makineli tüfeği için EMY geliştirmesinin ardından, bu seriye 7,62×54 mm, 14,5×114 mm, 30×165 mm 2A42 ürünleri yanı sıra mayon yollarını da ekledi. Anova’nın geliştirdiği bu ürünler, atış testlerini başarıyla tamamlayarak, müşteri envanterlerine dâhil edildi. Firma, 5,56 mm’den 40 mm’ye kadar pek çok farklı kalibrede mühimmat için EMY geliştirdi ve bu alanda geniş bir ürün ailesine sahip oldu. Öte yandan, 2017 yılından itibaren, EMY ile birlikte mermi kutuları, booster mekanizmaları, bağlantı ve geçiş arayüzleri, mayon yolları ve diğer silah sistemlerinin aksesuarlarını da geliştirerek bu alandaki ürün gamını zenginleştiren Anova, ürün ailelerine her geçen gün bir yenisini ekliyor.

Anova’nın geliştirdiği esnek mermi yolu ürünleri, Türk savunma ve havacılık sanayisinde ürün yerlileştirme anlamında önemli adımlardan biri olarak değerlendiriliyor. Firmanın 5,56 mm’den 40 mm’ye kadar farklı kalibrelerdeki silahlar için yüzde 100 yerli imkanlarla tasarlayıp ürettiği EMY sayısı, 15’in üzerine çıkmış durumda.

Müşteri İhtiyaçlarına Özel Çözümler

EMY ürün ailesi için Türk savunma ve havacılık sanayisine fayda sağlayacak tüm geri dönüşleri titizlikle değerlendiren Anova, sistemli bir şekilde ürünlerin geliştirilmesi ve yeni oluşan şartlara göre uyarlama çalışmalarını da sürdürüyor.  Ürün geliştirme süreçlerinde, müşterilerin istek ve talep ettiği fonksiyonel isterlerin yanında, çevresel koşul testleri, sistem seviyesi özel gereksinim doğrulamaları yapan ve seçilen bazı ürünlerin müşteriye özel alt versiyonlarını da geliştiren firma, silah sistemlerine bütüncül bir yaklaşım sergileyerek, müşterilerin problemlerine ve ihtiyaçlarına özel çözümler sunuyor.

Tamamen yerli ve milli imkânlarla geliştirilen EMY, Anova’nın ilk ihracat ürünü olma özelliği taşıyor.

2024 Yılında İki Yeni Ürün

Anova Yakıt ve Silah Sistemleri Direktörlüğü Mekanik Tasarım Müdürü Abdullah Kara, Anova’nın yurt dışına yaptığı satışlarla birlikte, katma değeri yüksek ihracat kalemleri arasına giren EMY’lerin birçok sistem üzerinde başarılı bir şekilde görevini yerine getirdiğini belirtiyor. Kara, 2024 yılı içinde iki yeni ürün geliştirme ve ek besleme sistemleri çözümleri üzerinde çalışmalar yapmayı planladıklarını; bu kapsamda AR-GE faaliyetlerinin sürdüğünü de söyledi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.