Ana Sayfa Haberler ANOVA’nın Esnek Mermi Yolu Ürün Ailesi, Yeni Üyelerle Büyüyor

ANOVA’nın Esnek Mermi Yolu Ürün Ailesi, Yeni Üyelerle Büyüyor

ANOVA, önemli başarılara imza atan Esnek Mermi Yolu ürün ailesini, yeni üyelerle büyütüyor. Aile, mevcut durumda, 5 tanesi NATO standardı kalibrelerle; 4 tanesi de Rus standardı kalibrelerle uyumlu olan, 9 üyeden oluşuyor. ANOVA, ürün ailesinin farklı üyelerini, hem Türkiye’deki hem de dost ve müttefik ülkelerdeki son kullanıcılar için üretiyor.

ANOVA, esnek mermi yollarının tasarımına yönelik çalışmalarına, 2012 yılında, 12,7×99 mm kalibre mühimmat için başladı. ASELSAN Savunma Sistem Teknolojileri (SST) Sektör Başkanlığı Mekanik Tasarım Müdürlüğü ile beraber hareket eden ANOVA, yaklaşık 1 senelik bir çalışma sonucunda, ilk ürünü tasarladı ve üretti.

 

 

7.62×54 mm esnek mermi yolu (kompozit)

 

30×173 mm esnek mermi yolu (alüminyum)

 

Devam eden süreçte, gerek TÜBİTAK TEYDEB 1507 desteği gerekse ANOVA’nın kendi imkânları ile yaptığı yatırımlar sonucu, tek kalibre ile başlayan bu çalışma, 2017 yılı itibarıyla NATO ve Rus mühimmatlarına uygun olarak, 9 farklı kalibreyi de içine alacak bir ürün ailesine dönüştü. Bünyesinde 8 farklı kalibrede esnek mermi yolu barındıran ailenin içerisindeki 5 kalibre (7,62, 12,7, 25, 30 ve 40 mm), NATO mühimmatlarına uygun olarak tasarlanıp üretildi. Aileyi tamamlayan 7,62×54 mm, 12,7×108 mm, 14,5×114 mm ve 30×165 mm kalibrelik ürünler ise Rus mühimmatlarına göre tasarlandı. Ortak özelliklere sahip ilk 6 üründen farklı olarak 7,62×51 mm ve 40 mm’lik esnek mermi yollarında, alüminyum gövde yerine, daha hafif ve maliyet etkin olan, kompozit gövde kullanıldı. İlerleyen dönemde, daha önce tasarlan ve üretilen kalibreler için de kompozit gözde kullanılması planlanıyor.

12.7×99 mm esnek mermi yolu (alüminyum)

 

ANOVA, bugüne kadar, farklı kalibrelerde, 1.000’i aşkın esnek mermi yolunun teslimatını tamamladı. Bu ürünler, 4 farklı ülkede, 2 tane uzaktan komutalı silah sisteminin, farklı sürümlerinde kullanılıyor. Ürünler, kendilerini, hem karada hem de denizde, farklı çevresel şartlarda ispat etti ve kullanıcılarının takdirini kazandı.

 

 

7.62×54 mm esnek mermi yolu (kompozit)

Çevik İş Ortağı: ANOVA

Esnek Mermi Yolu ürün ailesi, ANOVA’nın, mühendislik gücünün çevikliğini de gösteriyor. Firma, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda, esnek mermi yolunun farklı sürümlerini, kısa bir zamanda ortaya çıkartabiliyor. ANOVA Tasarım Direktörü Dursun Öner de farklı ihtiyaçları karşıladıklarına vurgu yapıyor: “Dünyada en çok kullanılan kalibreler için esnek mermi yolu tedarikçisi konumuna geldiğimiz bu noktada, ürün yelpazemizi, rakiplerimizde olmayan kalibreler ile genişleterek, rekabet avantajını lehimize çevirdiğimizi düşünüyoruz. Bu çalışmalarımızda edindiğimiz bilgi ve tecrübemizi, özel projelerde ya da şimdiye kadar esnek mermi yolu yapılmamış tüm mühimmat için kullanmaya hazır durumdayız. Hedefimiz, geliştirmiş olduğumuz ya da geliştireceğimiz tüm özgün ürünlerimizde; en iyiyi, en avantajlı şekilde müşterilerimize sunmak.”

ANOVA, ürün ailesini, bu yıl içerisinde 20 mm kalibreyi de ekleyerek daha da genişletmeyi planlıyor.

12.7×99 mm esnek mermi yolu (alüminyum)

 

Yukarından aşağıya: 30×173 mm, 25 mm ve 12.7×99 mm

 

ANOVA, Ürün Çeşitliliğini Arttırıyor

Sektörün önde gelen mühendislik firmalarından olan ANOVA, çözüm ortağı olarak birçok projede görev aldı. Esnek Mermi Yolu ise firmanın, rafta hazır ilk ürünü oldu. ANOVA, ürünleşme alanında Esnek Mermi Yolu ile yaptığı başlangıcı, Çevresel İklimlendirme Birimi ve turbo makinalarla devam ettiriyor.

 

 

 2,488 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.