Ana Sayfa Özel SayılarIDEF 2023 OZEL SAYILAR Ansys Ürünleri ile Denizcilikte İleri Mühendislik Hesaplamaları

Ansys Ürünleri ile Denizcilikte İleri Mühendislik Hesaplamaları

Türkiye’nin askeri ve ticari denizcilik kabiliyetlerinin gelişme hızı, ileri mühendislik yöntemlerinin de kullanılmasıyla günden güne artıyor. Bu alandaki çalışmalar için bir milat olarak kabul edilen MİLGEM projesi ve sonrasında yürütülen yüksek teknolojili deniz araç ve platform projelerinde, ileri mühendislik hesaplamaları için Ansys araçları kullanılıyor. Ansys’in fizik tabanlı simülasyonlar alanındaki çözümlerini sektörün kullanımına sunan Numesys, denizcilik sektöründe yürütülen projelere, sadece Ansys distribütörü olarak değil sektörün mühendislik çözüm ortağı olarak katkı veriyor.

Türkiye’nin denizcilik alanındaki güçlü geçmişi, günümüzde başarılı ticari ve askeri gemi inşa projeleriyle devam ediyor. Bu ilerlemenin önemli bir kilometre taşı, Türkiye’nin ulusal savaş gemisi programı olan MİLGEM projesidir. Hem askeri hem de ticari alanda her geçen gün artan performans ve güvenlik gereksinimleri ve zorlu deniz şartları, ileri mühendislik yöntemlerinin, prestijli MİLGEM projesinde olduğu gibi, yüksek teknolojili deniz araç ve platformlarında sıklıkla kullanılmasını zaruri hale getirmiştir. MİLGEM ile başlayan ve devamında, Yeni Tip Karakol Botu (YTKB), MOSHİP, KURYED, SAR Botları, Sismik Gemi, DİMDEG (Denizde İkmal Muharebe ve Destek Gemisi), LST, Yeni Tip Denizaltı, Pilot Bot ve İ sınıfı ya da MİLGEM-G projelerinin tamamında ileri mühendislik hesaplamaları için Ansys araçları yoğun bir şekilde kullanılmıştır.

 1. Yapısal Analizler

Gemi projelerinin tasarım ve geliştirme aşamasında, yapısal mukavemet hesaplamaları önemli bir yer tutmaktadır. Ansys’in Yapısal (Structures) ürün ailesinde yer alan Ansys Mechanical, Ansys LS-Dyna, Ansys Autodyn araçları ile yapılan global ve lokal mukavemet analizleri, şok ve titreşim, vibroakustik, sualtı patlama analizleri, artık denizcilik hesaplamalarında bir endüstri standardı haline gelmiştir. Ansys dilinde (APDL) veya Python (pyAnsys) dilinde yazılabilen kodlar sayesinde, büyük ve karmaşık gemi modellerinin sonlu elemanlar (kabuk) modelini oluşturmak kolaylıkla otomatize edilebilmekte; haftalar alacak modelleme sürelerinin, günler seviyelerine çekilebilmesi sağlanmaktadır.

Patlama ve dayanım simülasyonları
 1. Akış Analizleri

Yapısal analizlerin yanı sıra akış analizleri de tasarımın birçok farklı aşamasında kullanılmaktadır. Ansys Fluent ve Ansys CFX araçları; hidrodinamik analizler, form tasarım ve optimizasyonu, gövde takıntılarının hidrodinamik performansa etkileri ve optimizasyonu, pervane ve su jetli sevk sistemlerinin tasarımları, kavitasyon ve pervane gürültüsü hesapları, su üstünde gerçekleşen serpinti, baca gazı yayılımı, mahal havalandırma hesapları, hava emiş ve egzoz sistemi tasarımı gibi birçok farklı alanda, mühendise çok değerli öngörüler sağlayabilmektedir. Bir parametrik hassasiyet ve optimizasyon aracı olan Ansys optiSLang ile kritik tasarım parametrelerinin performansa etkisi rahatlıkla belirlenebilmektedir.

Hidrodinamik kuvvet hesapları
 1. Elektromanyetik Analizler

Özellikle savunma ve güvenlik amaçlı gemilerin tespit edilebilirliğini azaltmak, kritik önem arz etmektedir. Radar kesit alanı (RKA) ve manyetik iz, gemilerin tespit edilebilirlik seviyesinin belirlenmesinde kullanılan iki önemli kriterdir. Radar kesit alanı, bir platformun radar sinyallerini yansıtma miktarına göre radardaki görünürlük miktarı; manyetik iz ise dünyanın manyetik alanında platformun bıraktığı iz olarak tanımlanabilir. Ansys elektromanyetik ürün ailesinden Ansys HFSS, Ansys SBR+ ve Ansys Maxwell araçları kullanılarak gemi platformunun hem radar kesit alanı hem de manyetik izi tespit edilebilmekte; gemi formu, kullanılan malzeme, boya-kaplama veya elektronik cihazların yerleşimine kadar birçok parametre testler öncesinde belirlenebilmektedir.

Gemi Radar Kesit Alanı
 1. Emniyet/Görev Kritik Gömülü Yazılım Geliştirme

Deniz platformlarında birçok alanda emniyet ve görev kritik gömülü yazılımlar oldukça yoğun kullanılır ve aşağıda listelenen çok önemli konularda, geliştiriciler Ansys SCADE Suite, SCADE Display ve Twin Builder yazılımlarından geliştirme boyunca önemli faydalar elde ederler.

 • IEC 61508 SIL-4 standardı gereksinimlerine uygun olarak emniyet kritik ve model tabanlı gömülü yazılım geliştirme
 • Otomatik ve kalifiye kod üreteci
 • Elle kodlama pratiklerine göre 3 kat daha hızlı üretim
 • Çok hızlı On-Ship Navigasyon ve Kontrol Yazılımı geliştirme
 • 3. parti modelleme araçlarıyla entegre edilebilir verimli iş akışı
 • Optimum, emniyetli, öngörülebilir performans
 • MBSE ile entegre ve tüm yaşam döngüsü anlayışı
Gemi Radar Kesit Alanı
 1. Optik Simülasyonlar ve Aydınlatma Tasarımları

Deniz araçlarının iç ve dış aydınlatma tasarımlarında, operasyon merkezleri ve sürüş kabinlerinin görsel ergonomi tasarımlarında, sensör tasarımı ve entegrasyonunda, insan-makine arayüzü tasarımlarında, Ansys SPEOS ve Ansys Zemax yazılımları, fiziksel prototip ve fiziksel test sayılarını azaltarak ve geliştirme sürecini kısaltarak geliştiricilere büyük avantajlar sağlamaktadır.

Numesys, sunduğu Ansys araçları ile askeri ve ticari alandaki denizcilik projelerinde Türk sanayisi ile iş birliği içerisinde olmaya ve bu araçları sektördeki ilgili firmaların geliştirme süreçlerine entegre etmeye devam edecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.