Ana Sayfa Haberler Ağır Deniz Koşullarına Dayanıklı RAFNAR 1100, RAFNAR-AQUAMARINE İş Birliği ile Türkiye’de

Ağır Deniz Koşullarına Dayanıklı RAFNAR 1100, RAFNAR-AQUAMARINE İş Birliği ile Türkiye’de

Özel tasarımıyla dalga etkisini azaltan ve ağır deniz koşullarına yüksek dayanıklılık gösteren Rafnar gövde tasarımına (ÖK Hull) sahip olan RAFNAR 1100 sınıfı bot, AQUAMARINE tarafından Türkiye’de inşa edilerek denize indirildi. İzmir’de inşa edilen bot, 5 Kasım tarihinde yapılan lansman etkinliği ile tanıtıldı.

İzlanda merkezli RAFNAR Maritime tarafından 2005 yılında ortaya konulan Rafnar gövde yapısı, İzlanda Sahil Güvenliği ve İzlandalı Arama Kurtarma kuruluşlarının iş birliği ile 10 yıllık bir süreçte olgunlaştırıldı. Bu kuruluşların sahip olduğu açık deniz operasyon tecrübeleri, geliştirme ve deneme safhalarında büyük katkı sağladı. Aracın güvenilirliği ve emniyeti, bilimsel testler ile kayıt altına alındı.

AQUAMARINE yetkililerinin verdiği bilgiler göre Rafnar gövde yapısı, denizi ve yüksek dalgaları keserek yol alıyor. Ağır deniz koşullarına karşı arttırılmış dayanıklılık, kullanıcı personele daha emniyetli bir seyir imkanı sağlıyor; diğer yandan manevra kabiliyetinden taviz vermiyor. Su üzerindeki tipik zıplama ve çarpma etkisinden koruyan ve 8 deniz durumuna kadar dayanıklılığını sağlayan özel tasarımı ile Rafnar gövde yapısına sahip botlar; arama kurtarma botu, pilot botu, çok fonksiyonlu iş botu, deniz fotoğrafçısı botu ve lüks yatlara destek/tender olarak ideal ve stabil platformu sunuyor.

Rafnar gövde yapısını kullanan botlar, RAFNAR Maritime ile AQUAMARINE iş birliği altında, Türkiye’de üretilmeye başlandı. RAFNAR sınıfı botların tamamının, Türkiye’de, azami yerli ve milli imkânlar ile seri olarak üretilmesi planlanıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.