Ana Sayfa Arşiv Arabalar Uçacak, İHA’lar Savaşacak. Hepsi, TEKNOFEST 2019’da…

Arabalar Uçacak, İHA’lar Savaşacak. Hepsi, TEKNOFEST 2019’da…

17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yapılacak olan TEKNOFEST 2019’un tanıtım toplantısı, 13 Şubat’ta havalimanındaki özel hangarlar bölgesinde yapıldı.

Toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ile proje paydaşları ve davetliler katıldı.

Selçuk Bayraktar: Amacımız ülkemizi yüksek teknoloji, havacılık ve uzay alanlarında zirveye taşıyacak gençlerimizin çalışmalarıyla toplumsal bir dönüşüm sağlamak.

Mehmet Fatih Kacır: Geçen yılki festivalde hava araçları 365 kez sorti yaptı, 200 saatten fazla uçuş gerçekleştirdi. TEKNOFEST’e ait her şey dünyada 360 milyondan fazla kişiye erişti. Bütün bunlar bize büyük heyecan verdi. Bu yıl bu rakamları katlayarak artıracağımıza inanıyorum.

Prof. Dr. İsmail Demir: Bu modelin Türkiye’nin tamamına, bütün illerine benzer şekilde yayılması için başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Savunma Sanayii Başkanlığımız olmak üzere devlet kuruluşlarımızın da bütün destekleri vermesi gerektiğine inanıyorum. Bu ekilen tohumlar, bu faaliyetlerle oluşturulan fidanlar yetişmeli, büyümeli. Devletin burada en önemli görevi yol açmak. Yol açtıktan sonra enerji, istek, gayret orada. Bu gayretler ülkemizi layık olduğu yere götürecektir.

Mevlüt Uysal: Geçen yıl ilk kez yapılan bu festival dünyada ikinci olmuşsa, kısa zamanda birinciliğe yükselecektir diye düşünüyoruz.

TEKNOFEST 2019 Yarışmaları: “Uçan Araba Tasarım Yarışması, Akıllı Mekanlar Hackathon Yarışması, İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışması, Roket Yarışması, Savaşan İHA Yarışması, Robotik Fetih 1453 Yarışması, Yapay Zeka Yarışması, Mini Jet Radyal Kompresör Tasarım Yarışması, Sürü İHA Yarışması, İnsansız Hava Aracı Yarışması, Model Uydu Yarışması, Efficiency Challenge Robo Taksi Yarışması, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması, Robotik Yarışmaları, Turbo Fan Motor Tasarım Yarışması, Hackİstanbul, Travel Hackathon, World Drone Cup ve TakeOff yarışmaları.

 

 872 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.