Ana Sayfa Özel HaberlerDSEI 2017 ARES 150 HERCULES, Rekorlar Kırmaya Hazırlanıyor

ARES 150 HERCULES, Rekorlar Kırmaya Hazırlanıyor

MSI Dergisi’nin 152’nci sayısında yayımlanan ve Londra’da gerçekleştirilen DSEI’17 fuarına ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyada, ARES Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu ile yapılan “ARES 150 HERCULES, Rekorlar Kırmaya Hazırlanıyor” başlıklı söyleşi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Fuarı yoğun geçiren firmalardan bir tanesi de ARES Tersanesi oldu. ARES Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu, yoğun gündemi arasında, sorularımızı yanıtladı.

 

MSI Dergisi: Güncel konuları konuşacağız elbette; ama öncelikle ARES’in DSEI gündeminden bahseder misiniz?

Kerim KALAFATOĞLU: DSEI fuarı, savunma sanayisi alanında dünya çapında düzenlenen organizasyonların en prestijlilerinden biri ve ARES için her zaman heyecan verici olmuştur. Bu yılki etkinliğe de yine aynı heyecanla hazırlandık. Gündemimizde, elbette ki tüm dünya coğrafyasındaki askeri ve yarı askeri gemi ihtiyaçları ile ihtiyaç sahipleri var. Fakat şunu özellikle vurgulamak isterim: Biz bu etkinliğe, neler yapabildiğimizi ve ürünlerimizin özelliklerini tanıtmaktan çok daha öte bir amaçla geldik. Zira ürünlerimiz, dünyanın çeşitli ülkelerinde, farklı noktalarda başarıyla görevlerini icra etmekteler. Biz müşterilerimizin her biri ile irtibat halindeyiz, hiçbiri ile ilişkilerimizi sonlandırmıyoruz, desteğimizi hiçbir zaman kesmiyoruz. Dolayısıyla bu fuara, ürün tanıtımının yanı sıra ve hatta daha ziyade proje paydaşlarımızla, stratejik ortaklarımızla bir araya gelmek ve önümüzdeki yoğun dönem içinde bizi bekleyen projeler için fikir alışverişi yapmak ve yol haritaları çizmek için geldik.

ARES, statik bir dizayn portföyüne sahip olmadığı için, müşterilerimize, hiçbir zaman, içinde rafta hazır ürünler olan standart bir katalog da sunmuyoruz. Bizim ürün ve iş geliştirme stratejimiz, müşteri odaklılık üzerine inşa edilmiştir. Tabiri caizse ceketi müşterimize özel dikiyoruz; askıdan alıp üzerine uydurmaya çalışmıyoruz. Bu noktada, kendilerine sunabileceğimiz sayısız çözümümüz olduğunu da gururla ifade ediyorum.

48 metrelik ARES 150 HERCULES açık deniz karakol gemisi.

 

MSI Dergisi: Fuarın müşteri ilişkilerinize yansımaları nasıl oluyor?

Kerim KALAFATOĞLU: Fuarlarda 3-4 günlük kısıtlı sürelerde, milyonlarca liralık anlaşmalar yapılmadığını hepimiz biliyoruz. Fakat milyonlarla ölçülemeyecek dostluklarımızın ve ortaklıklarımızın pekişmesi, yarattığımız farkındalık, iş arkadaşlıklarının ortaklıklara dönüşmesi, bu tür etkinliklerle hayat bulur. DSEI’de de hedefimiz bu ve şu ana kadar, beklentilerimizin de üzerinde bir başarı elde ettiğimizi mutlulukla ifade etmek isterim. Standımızda, eski dostlar ve yeni arkadaşlarımızla birlikteyiz ve yüzümüzden gülümseme eksik olmuyor. Bu ortamda, fuar organizasyonunun belirlediği çalışma saatleri de maalesef görüşmelerimizi sığdırabilmemize yeterli olamayacak. Londra’dan, dolu ve yüklü bir dosya ile Antalya’ya döneceğimiz ve yoğun bir gündemin bizi beklediği aşikâr.

 

MSI Dergisi: Fuar kapsamında hangi heyetlerle ve firmalarla görüşmeyi hedefliyorsunuz?

Kerim KALAFATOĞLU: Stratejik ortaklarımız, mevcut ve olası proje paydaşlarımızla yoğun bir toplantı programımız mevcut. Önümüzdeki dönemde yer alacağımız projeler için, bir takım çalışması yürütebilmek amacıyla ASELSAN, BMT Nigel Gee, MBDA, MTU ve Rolls-Royce gibi firmalarla görüşüyoruz. Bunlara ilaveten müstakil birtakım görüşmelerimiz de olacak.

 

MSI Dergisi: Hâlihazırda takip ettiğiniz proje ya da ihaleler hakkında neler söylemek istersiniz?

Kerim KALAFATOĞLU: Halen aktif olarak takip ettiğimiz, hazırlandığımız veya teklif verdiğimiz ve sonuç bildirimi beklediğimiz, 10’dan fazla ihale mevcut. Bunların bir kısmı askeri ve ticari gizlilik hassasiyetleri nedeniyle dile getiremeyeceğim. Öte yandan, uluslararası bilinirliği olan, Umman Sultanlığı Polis ve Sahil Güvenlik Teşkilatınca, yüksek süratli devriye botları için açılan ihalelerde, yeterlilik aldığımızı ve bu ihalelere katılmamız için, Umman Sultanlığınca davet edildiğimizi de gururla ifade etmek isterim. İhalelere hazırlık sürecimiz süratli ve etkin bir şekilde devam ediyor. Diliyorum ve umuyorum ki; 2017 yılında da ülkemize, yeni ihracat projeleri kazandırmaya, döviz ve istihdam kaynakları yaratmaya devam edeceğiz. Şu an için daha detaylı açıklamalar yapabilmem mümkün değil; ancak gerekli izinleri alabilirsek umuyorum kısa zaman içinde, yeni gelişmeleri, ilk olarak MSI Dergisi ile paylaşılacağız.

Bununla birlikte, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız ve Sahil Güvenlik Komutanlığımızın ihtiyaçları, bizim için her zaman birinci önceliklidir. Finansal hedeflerin daha da ötesinde ve ülkemize döviz kazandırmanın yanında, ülkemizin kıymetli silahlı kuvvetlerine hizmetlerimizi arttırarak sürdürmek en büyük gayemizdir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin, kapasitemizin elverdiği her projesine destek vermeye, her daim talibiz. Bu vesileyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hücumbot ihtiyacına yönelik olarak, Savunma Sanayii Müsteşarlığımız tarafından yürütülen Türk Tipi Hücumbot Projesi’nin de en güçlü adaylarından biri olduğumuzun altını çizmek isterim.

 

MSI Dergisi: Projelerinizle ve ürünlerinizle ilgili, IDEF 2017’den bu yana gerçekleşen ve okuyucularımızla paylaşabileceğiniz gelişmeler var mı?

Kerim KALAFATOĞLU: Her ne kadar ana ürün portföyü, askeri ve yarı askeri teknelere odaklanmış olsa da ARES, ticari ürün çözümleri ile de pazarda yerini almış, platformlar inşa etmiş ve başarılı teslimatlar gerçekleştirmiştir. Halen de ticari tarafta, rekabetçi ve özgün çözümler üretmeye devam etmektedir. Katar’da, turizm sektöründe hizmet veren bir devlet şirketi için ürettiğimiz ve başarıyla görev yapan, 8 adet lüks yolcu feribotumuz mevcut. Yine benzer segmentte, Katar Ulaştırma Bakanlığı için, bir VIP Protokol Teknesi’nin inşasına başlıyoruz. Çok üst seviyede dizayn karakteristiklerine ve inşa kalitesine sahip olacak bu teknenin dizayn aşaması henüz tamamlandı ve 2018 yılının yaz aylarında, Doha sularında, devlet erkânı ve diğer üst seviye misafirlerini ağırlamaya başlayacak.

 

MSI Dergisi: Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı için inşa ettiğiniz botlarla ilgili son durumu anlatır mısınız?

Kerim KALAFATOĞLU: İhalesini, dünya çapında, yaklaşık 20 firma ile yarışarak kazandığımız ve teslimatlarına başladığımız bu proje, biliyorsunuz, 17 adet süratli devriye botunun inşasını kapsıyor. Bu 17 tekne; 5 adet 24 metrelik ARES 75 HERCULES, 10 adet 34 metrelik ARES 110 HERCULES ve 2 adet 48 metrelik ARES 150 HERCULES botundan oluşuyor. Bugüne kadar, ARES 75 HERCULES’lerin tamamı ile ARES 110 HERCULES’lerin 5 adedinin teslimatını tamamladık ve bu gemiler, görevlerini başarıyla icra ediyorlar.

ARES 150 HERCULES, Türkiye’de, bugüne kadar üretilmiş en büyük kompozit gövdeli askeri gemi olacak.

 

2017 yılı sonuna kadar da 2 adet daha ARES 110 HERCULES’in ve ilk ARES 150 HERCULES’in teslimatını yapmayı planlıyoruz. Gemi inşa sektöründe nadir rastlayabileceğiniz bir örnekle mevcut durum itibarıyla proje takviminde, yaklaşık 1 yıl önde ilerliyoruz ve projeyi, sözleşme takviminde belirtilen teslim süresinden, yaklaşık 1,5 yıl önce tamamlayabileceğimizi öngörüyoruz.

Ayrıca hem bizim teklifimiz hem de Katar Sahil Güvenlik Komutanlığının talebi üzerine, 2018 yılında, tüm HERCULES serisini ARES 24 HARPOON interseptör botları, ASELSAN’ın 30 mm MUHAFIZ ve 12,7 mm STAMP uzaktan kumandalı silah istasyonları ve çeşitli elektro-optik sistemler ile donatarak bu platformların mevcut imkân ve kabiliyetlerini daha da arttırmayı amaçlıyoruz.

 

MSI Dergisi: Geliştirdiğiniz gemi ailelerinden, fuarda özellikle öne çıkardıklarınız var mı?

Kerim KALAFATOĞLU: Her ne kadar her bir çözümümüz için ayrı ve emek yoğun çalışmalar yürütsek de elbette ki gerçekleşmiş bir proje, inşa edilmiş ve görevini başarıyla icra eden bir ARES platformu, bizim için sonsuz bir gurur ve mutluluk kaynağı. Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı için inşa ettiğimiz ARES 110 HERCULES süratli devriye botları, dünyada 2016 yılının en iyi devriye botu seçildi. O yüzden bu platformumuz, biraz da kendi namıyla ön plana çıkıyor. Bunun yanında, Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı için ürettiğimiz, HERCULES ailesinin en büyük üyesi olan 48 metrelik ARES 150 HERCULES, iki adet rekor kırmaya hazırlanıyor. Öncelikle bu gemi, Türkiye’de, bugüne kadar üretilmiş en büyük kompozit gövdeli askeri gemi olacak. İkinci olarak da yaklaşık saatte 37 deniz mili sürati ile dünyanın en hızlı açık deniz karakol gemisi (Offshore Patrol Vessel / OPV) olmaya çok yakın. Bunu, icra edeceğimiz bir devir teslim töreni ile de taçlandırmayı düşünüyoruz.

 

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Kerim KALAFATOĞLU: ARES olarak, gemi inşa sektörüne yeni bir bakış açısı kattığımıza inanıyorum. Sadece en özgün tasarımlarla gemi üretmekle kalmıyor, kullanıcıya bir vizyon çiziyoruz. Ürettik, teslim ettik, bitti diyerek, arkamızı dönüp gitmiyoruz. Ürettiğimiz platforma kefil oluyoruz. Bakım ve onarım antlaşmaları yapıyoruz. Bir sıkıntı olması halinde, 24 saat içerisinde müdahale ederek, problemlerin en kısa sürede çözümlenmesini sağlıyoruz. Hatta bakım sözleşmesi yaptığımız kullanıcılarımızın, malzeme tedariklerini bile biz yapıyoruz. Kısacası ARES demek, problemsiz ve sıkıntısız bir gemi yaşam döngüsü demektir. Bugüne kadar, 100’ün üzerinde bot teslim ettik. Hiçbir tanesi, garanti kapsamında veya başka bir sebeple tersanemize geri gelmedi. Ülkesi için üreten ve ülkesini en iyi şekilde temsil etmeye çalışan ARES, ürettiği gemilere, 20 yıl gövde garantisi verebilecek, dünya üzerindeki, belki de tek üretici olma özelliğini taşıyor. ARES; genç, dinamik ve araştırmacı ekibi; yenilikçi, farklı ve yaratıcı çözümleri ile Türk ve Dünya gemi inşa endüstrisinin parlayan yıldızı olma yolunda güven inşa etmeye devam ediyor.

Bu noktada, ARES’e yer ayırdığınız, var olan farkındalığımızı daha da artırmak adına katkıda bulunduğunuz için MSI dergisi nezdinde size de şükranlarımı sunarım.

 

ARES Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu’na, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 2,241 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.