Ana Sayfa Haberler ARES Tersanesi’nin ARES 65 FCTV Botları, TPAO’nun Hizmetine Giriyor

ARES Tersanesi’nin ARES 65 FCTV Botları, TPAO’nun Hizmetine Giriyor

ARES Tersanesi tarafından geliştirilen ve üretilen 2 adet ARES 65 FCTV Yüksek Süratli Personel Transfer ve Lojistik Destek Botu, bu yıl, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) kullanımına girecek. ARES Tersanesi, gelişmeyi, 25 Şubat’ta duyurdu.

Botlar, TPAO tarafından sismik araştırma gemilerine, kuyulara ve platformlara personel nakletmek ve lojistik destek sağlamak için kullanılacak. TPAO, halen Türkiye’nin deniz hakimiyet sahalarında, birçok noktada hidrokarbon arama faaliyetleri yürütüyor.

Alüminyum gövdeli ARES 65 FCTV botları, yaklaşık 20 metre boya, 15 personel kapasitesine ve 45 deniz milini aşan azami sürate sahip olacak.

ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç, botların TPAO için hizmete girecek olmasıyla ilgili şunları söyledi: “Dizayn ve inşa ettiğimiz platformlarla, gerek güvenlik kuvvetlerimiz gerekse dost ve müttefiklerimiz için bugüne kadar savunma sanayisinde sağladığımız katma değere ilaveten, milli enerji parolasıyla son yıllarda hız kazanan doğalgaz arama faaliyetlerine destek verecek olmaktan duyduğumuz gurur ve mutluluk tarifsizdir. Ekonomik bağımsızlığın en önemli sac ayaklarından biri de hiç şüphesiz milli savunma sanayinin yanında milli enerjidir. Bu noktada çorbada tuzumuzun olması ise paha biçilemez. Bu vesileyle ihtiyacın belirlenmesi, konsept tasarım ve sözleşme görüşmelerindeki çözüm odaklı ve işbirlikçi yaklaşımları için TPAO’ya şükranlarımızı sunuyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.