Ana Sayfa Haberler ARES AERO: Hava Araçlarına Yönelik Yerli ve Milli Yangın Söndürme Sistemi

ARES AERO: Hava Araçlarına Yönelik Yerli ve Milli Yangın Söndürme Sistemi

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Hava Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Askeri kara araçlarına yönelik olarak geliştirdiği ARES yangın söndürme sistemleri ile Türkiye’de bu alanda %95’lik bir pazar payına sahip olan Nero Endüstri, Türkiye’nin ilk özgün helikopteri GÖKBEY’in yangın söndürme sistemlerine yönelik Ar-Ge çalışmaları yürütüyor. Firma, IDEF 2019’da, bu Ar-Ge çalışmasının ürünü olan ARES AERO sistemlerini sergiliyor.

 

ARES, Hava Araçları için Optimize Ediliyor

Nero Endüstri’nin yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları, GÖKBEY’in motor kompartımanında, mürettebat kabininde, iniş takımlarında ve kargo bölümünde yer alabilecek ARES AERO sistemlerinin geliştirilmesini kapsıyor. Firma, kara araçları alanında kendini muharebe koşullarında defalarca kanıtlayan ARES sistemlerinin bileşenlerinden yola çıkarak hava araçlarında kullanıma uygun yeni tip sensörler ve yangın söndürme tüpleri geliştiriyor.

 

ARES sistemlerinin Optik Yangın Dedektörü. Nero Endüstri, ARES AERO ailesi için de yeni sensörler geliştirecek.

Yangını, 3 Milisaniyede Algılıyor

Kara araçlarında kullanılmakta olan ARES sistemleri; Kontrol Ünitesi, Optik Yangın Detektörü ve Yangın Söndürücü Tüplerden oluşuyor. Sistem, araç içerisinde, saldırı veya kaza benzeri herhangi bir sebepten kaynaklanan infilak veya yangını, Nero Endüstri’nin kendi geliştirdiği UV/IR Optik Yangın Detektörü vasıtasıyla algılıyor ve öncelikle tespit ettiği ısı ve ışık kaynağının gerçek bir yangın olup olmadığına karar veriyor. Dedektör, araç içerisinde bir yangın veya patlama olduğunu tespit etmesi hâlinde bunu Kontrol Ünitesi’ne iletiyor. Kontrol Ünitesi ise araç içerisindeki uygun söndürme tüplerini patlatarak yangın ve patlamayı, araç içerisindeki personel veya alt sistemler zarar görmeden önce bertaraf ediyor. Tüm bu süreçte, patlamayı 3 milisaniyede algılayan ARES sisteminin, patlama etkisini bertaraf etmesi ise 250 milisaniyeden kısa sürüyor.

Bu sistemlerin bir başka özelliği ise sigara alevi gibi sahte tehditler ile gerçek tehditleri birbirinden çok iyi ayırt edebilmesi.

 

Karadaki Başarısını Havaya Taşıyor

ARES sistemleri, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki 2.000’den fazla aracını koruyor. Türkiye’de %95’lik bir pazar payına sahip olan bu ürünler, aynı zamanda 20 farklı ülkenin güvenlik güçlerinin araçlarında görev yapıyor.

Nero Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ökçün, ARES AERO sistemleri ile ilgili şunları söylüyor: “Yangın söndürme sistemleri alanındaki tecrübemizi ve başarılarımızı uzun uzun anlatmaya gerek yok. Artık bu tecrübemizi, havacılık alanına da aktarmak ve geliştireceğimiz yerli ve milli yangın söndürme sistemleri ile Türkiye’de üretilecek hava araçlarında yer almak istiyoruz. Ancak hedefimiz bununla da sınırlı değil. Biz daima ihracat odaklı bir firma olduk. Zaman içerisinde, bu ürünleri yurt dışında çok daha büyük bir pazara sahip olan sivil havacılık sanayisinin de kullanımına sunmayı planlıyoruz.”

 3,203 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.