Ana Sayfa Haberler Ağır Makineli Tüfeğini Kuşanan ULAQ SİDA, Atış Testlerinde Başarılı Oldu

Ağır Makineli Tüfeğini Kuşanan ULAQ SİDA, Atış Testlerinde Başarılı Oldu

ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma tarafından geliştirilen ULAQ insansız deniz araçları ailesinin ilk üyesi olan Silahlı İnsansız Deniz Aracı’na (SİDA), 12,7 mm’lik uzaktan komutalı silah sistemi entegre edildi ve araç, atış testlerini başarıyla tamamladı. Antalya’da gerçekleştirilen atış testleriyle ilgili gelişme, 24 Ocak’ta duyuruldu. Testlerin hangi tarihlerde gerçekleştirildiği ve ULAQ’a, hangi firmanın hangi silah sisteminin entegre edildiğine dair bir açıklama ise yapılmadı.

ULAQ-SİDA’nın ilk sürümü üzerinde güdümlü füze lançerleri yer alıyordu ve araç 2021 yılındaki testler sırasında yaptığı füze atışıyla hedefini başarıyla imha etmişti. Aracın, uzaktan komutalı silah sistemi taşıyan yeni sürümü ise üs ve liman bölgelerinin korunması için geliştirildi.

Firmalar tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç ve Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan şunları söyledi: “Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ-SİDA’nın 12,7mm silah sistemiyle atış testleri de dâhil olmak üzere tüm testleri başarıyla tamamladığımızı ve görev almaya hazır olduğumuzu büyük bir gurur ve mutlulukla ifade etmek isteriz. ULAQ İnsansız Deniz Aracı’nın ülkemizin mavi vatan savunması, deniz kıta sahanlığımızın ve münhasır ekonomik bölgelerin korunmasında ne kadar önemli bir sistem olduğunun farkındayız. Bu doğrultuda ULAQ’a farklı ihtiyaçlar kapsamında yeni sistemlerin entegre edilmesi için yoğun faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz.”

ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma, bu yeni sürümün ardından istihbarat toplama, mayın avlama, denizaltı savunma harbi, yangın söndürme ve insani yardım ve tahliye amaçlı ULAQ insansız deniz araçlarının üretimine devam etmeyi hedefliyor.

Türkiye’nin ilk ve tek silahlı insansız deniz aracı olduğu ifade edilen ULAQ-SİDA, 400 kilometreyi aşabilen seyir menziline, saatte 70 kilometrenin üzerinde sürat kabiliyetine, gündüz ve gece görüş imkânlarına, otonom seyir algoritmalarına, kriptolu ve elektronik harp korumalı haberleşme altyapısına sahip. Gövdesi gelişmiş kompozit malzemeden üretilen ULAQ-SİDA; keşif, gözetleme ve istihbarat, su üstü harbi (SUH), asimetrik harp, silahlı eskort ve kuvvet koruma, stratejik tesis güvenliği gibi görevlerin icrasında kullanılabiliyor. Araç, karadaki mobil platformlardan, karargâh komuta merkezlerinden veya yüzer platformlardan yönetilebiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.