Ana Sayfa Haberler ARES Tersanesi, 122 Adet ARES 35 FPB’nin Seri Üretimine Başlamaya Hazırlanıyor

ARES Tersanesi, 122 Adet ARES 35 FPB’nin Seri Üretimine Başlamaya Hazırlanıyor

ARES Tersanesi, Sahil Güvenlik Komutanlığı için inşa edeceği 122 adet ARES 35 FPB’nin (Fast Patrol Boat / Süratli Devriye Botu) seri üretimine başlamaya hazırlanıyor. 20 Mart’ta firma tarafından paylaşılan bilgilere göre, sözleşme başlangıcından bu yana, proje tasarım doğrulamasının sonuna yaklaşıldı ve Kritik Tasarım Gözden Geçirme (Critical Design Review / CDR) aşamasında, son model testleri gerçekleştirildi. Botların seri üretiminin 2020’nin ikinci çeyreğinde başlaması planlanıyor.

ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu proje, Türkiye’nin gemi inşa tarihinin en büyük seri üretimini temsil ediyor ve kesinlikle dünyadaki gemi inşa arşivlerinde de önemli bir rekor kıracak. 5 yıl sürmesi planlanan bu projede, 122 adet ARES 35 FPB inşa edeceğiz. Öte yandan, sözleşme, sayısı iki kata kadar çıkabilen ek gemiye de izin veriyor. Üretim planına göre iki ayda bir 6 bot teslim edeceğiz. Biz, her bir botu sadece bir hafta içinde denize indirmeyi hedefliyoruz. Bunu da sadece ARES Tersanesi başarabilir!”

ARES 35 FPB’ler, düzensiz göç ve kaçakçılıkla mücadele, arama kurtarma faaliyetleri, münhasır ekonomik bölge emniyeti gibi görevlerde kullanılacak. Klaslama hizmeti Türk Loydu tarafından yapılan platformun uzunluğu 12 metre, genişliği 3,7 metre, su çekimi ise 0,80 metre olacak. 2 dizel motorla çalışacak botlar, maksimum 35 knot sürate ulaşabilecek. Botların menzili ise 160 deniz mili olarak açıklandı.  

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.