Ana Sayfa Haberler ARES Tersanesi, 122 Botluk Projede, Sahil Güvenlik Komutanlığının İlk Botu Suya İndirdi

ARES Tersanesi, 122 Botluk Projede, Sahil Güvenlik Komutanlığının İlk Botu Suya İndirdi

ARES Tersanesi, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü için inşa edeceği toplam 122 adet ARES 35 FPB’nin (Fast Patrol Boat / Süratli Devriye Botu) ilkini suya indirdi. Aynı zamanda projenin prototipi olan bu ilk bot, Sahil Güvenlik Komutanlığı için inşa edildi. Firma, gelişmeyi, 17 Nisan’da duyurdu. ARES Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu, bu gelişme ile ilgili yaptığı paylaşımda, “Dünya gemi inşa arşivlerindeki en büyük seri gemi inşa projesinde, 122 botun ilkini denizle buluşturmanın gururunu yaşıyoruz.” ifadesini kullandı.

ARES 35 FPB’ler, düzensiz göç ve kaçakçılıkla mücadele, arama kurtarma faaliyetleri, münhasır ekonomik bölge emniyeti gibi görevlerde kullanılacak. Klaslama hizmeti Türk Loydu tarafından yapılan platformun uzunluğu 12 metre, genişliği 3,7 metre, su çekimi ise 0,80 metre. 2 dizel motorla çalışan botlar, maksimum 35 knot sürate ulaşabiliyor. Botların menzili ise 160 deniz mili.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.