Ana Sayfa Haberler ARES Tersanesi, ARES’i Akdeniz Üniversitesine Bağışladı

ARES Tersanesi, ARES’i Akdeniz Üniversitesine Bağışladı

ARES Tersanesi, Akdeniz’de sualtı kültür mirasının araştırılması ve korunması amacıyla, 38 metrelik ARES’i (Archaeological Research Education Ship / Arkeolojik Araştırma Eğitim Gemisi), Akdeniz Üniversitesine bağışladı.

Teknenin, bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere donatımı, Akdeniz Üniversitesi tarafından yapılacak ve akabinde sualtı araştırmalarına başlanacak. Firma tarafından, hizmete girdiğinde, “Dünyanın En Büyük 2’nci Arkeolojik Araştırma Gemisi” unvanına sahip olacağı belirtilen ARES, 6.000 deniz mili seyir siasına sahip. ARES, hem seyir siası hem de yüksek denizcilik kabiliyetlerine sahip gövde formu ile tüm Türkiye denizlerinde ve uluslararası sularda görev yapabilecek.

ARES’in bağışlanması maksadıyla 21 Mayıs’ta, Antalya Valiliğinde bir imza töreni gerçekleştirildi. Törene, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ile ARES Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Kalafatoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Ersan Kotiloğlu katıldı.

ARES Gemisi Hakkında

Tam Boy 
37,80 Metre
Genişlik8.30 Metre
Draft1.50 Metre
Deplasman200 Ton
Yapısal MalzemeGeliştirilmiş Kompozit
Ana Tahrik Sistemi2 x Dizel Ana Makine ve 4 Kanatlı Pervane
Servis Hızı14 Deniz Mili
Yakıt Kapasitesi60.000 Litre
Tatlı Su Kapasitesi8.000 Litre
Atık Su Kapasitesi3.800 Litre
Seyir Siası6.000 Deniz Mili

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.