Ana Sayfa Haberler ARES Tersanesi, Büyümesini İhracatla Sürdürüyor

ARES Tersanesi, Büyümesini İhracatla Sürdürüyor

Son dönemde, yurt dışında peş peşe imzaladığı sözleşmeler ile adından sıklıkla söz ettiren ARES Tersanesi, Katar’ın ihtiyaçları doğrultusunda 2014 yılında başladığı 17 botluk projede, 2018 sonuna doğru tüm tekneleri başarı ile teslim etti. Henüz bu teknelerin inşaatı tamamlanmamışken 2018 yılı Mart ayında Katar’la 9 teknelik ikinci bir sözleşme imzalayan firma, aynı yılın Kasım ayında ise Umman ile 14 tekneyi kapsayan bir anlaşmanın daha altına imza attı. ARES Tersanesi, 2018 yılında gerçekleştirdiği yurt dışı teslimatlarla yaklaşık 100 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştı.

 

Sözleşmesi, Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Nisan 2014’te düzenlenen DIMDEX fuarında imzalanan ilk proje kapsamında inşa edilen tekneler şunlar:

 • 5 adet 24 metrelik ARES 75 HERCULES süratli karakol botu,
 • 10 adet 34 metrelik ARES 110 HERCULES süratli karakol botu ve
 • 2 adet 48 metrelik ARES 150 HERCULES açık deniz karakol gemisi (Offshore Patrol Vessel / OPV).

ARES 110 HERCULES’lerin üzerinde 1’er adet; ARES 150 HERCULES’lerin üzerinde ise 2’şer adet, 7,5 metre boyundaki ARES 24 HARPOON ani müdahale botu da bulunuyor.

ARES 110 HERCULES

 

Katar’daki İş Hacmi Yarım Milyar Dolara Ulaştı

ARES Tersanesi, 2018 yılı Mart ayında gerçekleştirilen DIMDEX fuarı sırasında, Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı ile ikinci bir sözleşme daha imzaladı. Toplam 9 adet botun inşasını kapsayan bu son sözleşme ve DIMDEX 2014 sırasında imzalanan 17 botluk sözleşme ile birlikte ARES Tersanesi’nin Katar’daki iş hacmi de 500 milyon dolar seviyesine ulaşmış oldu.

Yeni sözleşme kapsamında inşa edilecek botlardan 3 adedi, 48 metre boyundaki ARES 150 HERCULES; 6 adedi ise 24 metre boyundaki ARES 80 SAT botu olacak. İkinci sözleşme kapsamındaki ARES 150 HERCULES’ler, ilk projedeki teknelerle aynı konfigürasyonda olacak. Alüminyum gövdeli ARES 80 SAT botlarının üzerinde de 1’er adet 12,7 mm’lik STAMP bulunacak. Sözleşme, her ne kadar Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı ile imzalanmış olsa da bu botların kullanıcısı, Katar Başbakanlığına bağlı İç Güvenlik Kuvvetleri (Internal Security Forces) olacak.

ARES 80 SAT

 

Sözleşme uyarınca, 9 adet botun, 2020 yılı sonunda; yani 30 ay gibi bir sürede teslim edilmesi planlanmış durumda. Ancak ARES Tersanesi, tüm botların teslimatını, sözleşme takviminden 6 ay önce tamamlamayı hedefliyor. Sözleşme ayrıca, eğitim ve lojistik destek hizmetlerini de içeriyor.

 

HERCULES serisi botların gövdeleri, full vakum infüzyon teknolojisi ve epoksi reçine kullanımı ile tek seferde, yekpare olarak üretiliyor.

 

ARES 85 HERCULES’in İlk Kullanıcısı Umman Olacak

ARES Tersanesi, Kasım 2018’de de Umman Sahil Güvenlik Teşkilatı ile 14 adet ARES 85 HERCULES botunun inşasını kapsayan bir sözleşme imzalamış ve bu başarıyı, detaylı bir değerlendirme sürecinin ardından, 10’larca uluslararası rakibini geride bırakarak elde etmişti.

Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki, Umman’a ilk askeri gemi ihracatını temsil eden ve 4 yıl sürmesi planlanan proje ile Umman Sahil Güvenlik Teşkilatı, ARES 85 HERCULES botlarının dünyadaki ilk kullanıcısı olacak.

ARES 85 HERCULES

 

Umman Sahil Güvenlik Teşkilatı’nın belkemiğini oluşturacak olan ARES 85 HERCULES Devriye ve Önleme Botu, 26 metre boya ve 70 ton deplasmana sahip olacak. Sevk sistemi olarak 2 adet su jeti ile teçhiz edilecek bot, saatte 45 deniz milinin üzerinde sürate ulaşabilecek. Teknenin gövdesi ise fiber takviyeli polimer (Fibre Reinforced Plastic / FRP) kompozit malzeme kullanılarak inşa edilecek.

Teknelerde; 12,7 mm’lik uzaktan komutalı stabilize silah sistemi, elektro-optik algılayıcılar, X-Bant radar ve telsiz sistemleri de bulunacak. ARES 85 HERCULES’lerde, birer adet de askeri tip sert karinalı şişme bot (RHIB) da yer alacak. Bu şişme botlar, bordalama görevleri ile arama ve kurtarma görevlerinde kullanılabilecek.

ARES Tersanesi’nin Umman ile imzaladığı sözleşme, eğitim ve entegre lojistik destek hizmetlerini de kapsıyor. Teknelerin gövdesi için 7 yıl garanti veren firma, sözleşme kapsamında, teknisyen ve mühendislerden oluşan bir ekibi, onarım hizmeti sağlaması maksadıyla sürekli Umman’da bulunduracak.

 

ARES 150 HERCULES

 

Türkiye’nin En Büyüğü

ARES 150 HERCULES, bugüne kadar Türkiye’de inşa edilmiş, en büyük kompozit gövdeli gemi olmasıyla öne çıkıyor. Bu tekne ayrıca, saatte 37 deniz mili sürati ile OPV sınıfında, dünyadaki en hızlı gemi konumda. ARES 110 HERCULES ise Avusturalyalı Work Boat World dergisi tarafından, 2016 yılında, “En İyi Karakol Botu” olarak seçilmişti. HERCULES ailesi botların tamamının gövdesi, full vakum infüzyon teknolojisi ve epoksi reçine kullanımı ile inşa ediliyor. ARES Tersanesi, bu teknolojiyi kullanarak askeri gemi üreten, dünyadaki tek firma.

İlk Katar projesinin deniz kabul testlerinde, sözleşmede belirtilen sürat isterlerinin asgari %10 üzerinde sürat değerleri ile test edilen ARES 110 HERCULES’ler, 5 deniz durumuna kadar görev yapabiliyor. Benzer şekilde, sözleşme isterlerinin asgari %20 üzerinde sürat değerleri ile test edilen ARES 150 HERCULES’ler ise 6 deniz durumuna kadar görev yapabilecek kabiliyete sahip. Gemi, sahip olduğu gövde formu sayesinde, okyanuslarda da rahatlıkla görev yapabiliyor. Ayrıca, 1.600 deniz mili seyir siası bulunan ARES 150’ler, ters ozmoz sistemine de sahip olduğu için, içilebilir su ikmaline ihtiyaç duymuyorlar.

ARES 150 HERCULES’in köprüüstü. HERCULES serisi botların köprüüstü konsolları, birbirinin neredeyse aynı. Benzer şekilde, 3 farklı boydaki botların birçok alt sistemi de ya birbirinin aynı ya da benzeri. Bu özellik, lojistik ve idame edilebilirlik açısından da önemli.

 

ARES Tersanesi’nden, İdame Edilebilirlikte Yeni Bir Sayfa

ARES Tersanesi tarafından Katar için inşa edilen gemilerin, elbette her birinin kendine has ve öne çıkan özellikleri var. Ancak dikkat çeken bir ayrıntı var: 3 farklı boyut ve sınıftaki gemide kullanılan bazı alt sistemler, ya tüm gemilerde birbirinin aynısı ya da aynı ürün ailesinin ölçeklendirilmiş bir sürümü. Bu konu, gemilerin bakım ve idamesi söz konusu olduğunda, büyük bir önem kazanıyor. Ayrıca bu durum, gemilerin harekât kabiliyetine de etki edebilecek niteliğe sahip.

Bunu basit bir örnekle açıklamak mümkün. ARES 110 HERCULES’lerden birisinin, kritik bir alt sisteminin arızalanması sebebiyle gayri faal duruma geçmesi halinde, hâlihazırda bakım görmekte olan bir ARES 75 HERCULES’ten, çalışır durumdaki aynı sistemin sökülerek ARES 110 HERCULES’e takılması ve botun faal hale getirilebilmesi mümkün.

Farklı tipteki bu platformlarda kullanılan ortak ya da benzer alt sistemlerden bazıları şöyle:

 • Ana Makineler
 • Su Jetleri
 • Silah Sistemleri
 • Yardımcı Makineler (Jeneratörler)
 • Köprüüstü Konsolları
 • Elektronik Sistemler
 • İklimlendirme Sistemleri
 • Hidro-Mekanik Sistemler

Botlardaki ortak sistemlerin bu derecede fazla oluşu, personelin eğitim ihtiyaçlarına da büyük ölçüde etki ediyor. HERCULES ailesinin en küçük üyesinde görev yapmak üzere eğitim gören bir personel, ailenin en büyük gemisine, çok kısa sürede adapte olabiliyor. Dolayısıyla Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı, envanterine 3 farklı tipte platform almaktansa, aslında aynı platformun ölçeklendirilmiş sürümlerini alıyor.

ARES Tersanesi, Yeni Tesislerle Büyüyor

ARES Tersanesi, 90 metreye kadar askeri ve ticari gemilerin üretilebildiği son teknoloji alt yapı ve ekipmanlarla donatılmış dört fabrikası ile üretim kapasitesini de kuruluşundan bu yana beş katına çıkardı. Firmanın son yatırımları ile kurduğu yeni binası ile birlikte, toplam tesis büyüklüğü 40.000 metrekareye ulaştı. Alüminyum ve çelik gövdeli teknelerin inşa edilebileceği bu binada robotik imalat tezgâhları da bulunacak. Firma bu yatırımla üretim kapasitesini daha da arttıracak.

 1,568 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.