Ana Sayfa Özel DosyalarIDEF 2021 ARES Tersanesi, Yeni İhracat Projelerinin Kapılarını Aralamaya Hazırlanıyor

ARES Tersanesi, Yeni İhracat Projelerinin Kapılarını Aralamaya Hazırlanıyor

Soldan sağa: ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, ARES Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu ve ARES Tersanesi Genel Müdürü Özgün Utku Alanç.

Adını ihracat alanında elde ettiği başarılarla sıkça duyuran ARES Tersanesi, fuar sırasında, Bangladeş Sahil Güvenlik Komutanlığının karakol gemisi ihtiyacına yönelik olarak ASFAT ile bir mutabakat protokolü imzaladı. Devletten devlete (G2G) bir ihracat sözleşmesine temel teşkil eden bu iş birliği anlaşmasının en kısa sürede hayata geçirileceği belirtildi.

ARES 150 HERCULES

Firmanın, fuarda tanıtımına odaklandığı platformlar ise ARES 150 HERCULES Açık Deniz Karakol Gemisi (Offshore Patrol Vessel / OPV) ve ARES 95 FAMB (Fast Attack Missile Boat / Hücumbot) oldu.

Bunlardan 48 m uzunluğundaki ARES 150 HERCULES, saatte 40 deniz mili sürate ulaşabiliyor. Full vakum infüzyon teknolojisi ve kompozit malzeme kullanılarak inşa edilen gemi, 6 deniz durumuna kadar görev yapabiliyor. 1.600 deniz mili seyir siası bulunan ARES 150 HERCULES, ters ozmoz sistemine sahip olduğu için, görev sırasında içilebilir su ikmaline ihtiyaç duymuyor. Çeşitli elektro optik sensörlerle donatılan gemide, konvansiyonel ve asimetrik tehditlere karşı kullanılmak üzere; 1 adet MUHAFIZ ve 2 adet STAMP uzaktan komutalı silah sistemi bulunuyor. Bunlardan MUHAFIZ üzerinde 30 mm otomatik top; STAMP üzerinde ise 12,7 mm makineli tüfek yer alıyor. Ayrıca geminin kıç üstünde, özel harekât timlerinin kullanımına yönelik 2 adet ARES 24 HARPOON Acil Müdahale Botu konuşlandırılabiliyor. ARES Tersanesi Genel Müdürü Özgün Utku Alanç, yabancı bir basın kuruluşu tarafından, 2018 yılında, Dünyanın En İyi Açık Deniz Karakol Gemisi olarak seçilen ARES 150 HERCULES’in, aynı zamanda bugüne kadar Türkiye’de inşa edilmiş en büyük kompozit gövdeli açık deniz karakol gemisi olduğunun altını çiziyor.

ARES 95 FAMB

Yüksek sürat ve manevra kabiliyeti gerektiren vur-kaç tipi görevler icra edecek yeni nesil bir hücumbot şekilde tasarlanan ARES 95 FAMB ise güdümlü mermi taşıyabiliyor. 29 m uzunluğundaki ve alüminyum gövdeli bu gemi, saatte 50 deniz mili azami sürate sahip. Gemi, kendi yakın savunması ve kara hedeflerini ateş altına alabilmek için otomatik topa sahip uzaktan komutalı silah sistemleri ile donatılabiliyor. Alanç, ARES 95 FAMB platformunun, özellikle Avrupa, Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin deniz kuvvetleri temsilcilerinden yoğun ilgi gördüğünü belirtiyor. ARES 95 FAMB platformunun, konvansiyonel bir hücumbot ile benzer ateş gücüne sahip olduğunu ifade eden Alanç, ilk tedarik maliyetleri, ömür devri maliyetleri ve personel gereksinimleri göz önüne alındığında, bu platformun çok daha maliyet etkin bir çözüm olduğuna dikkat çekiyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.