Ana Sayfa Haberler ARES Tersanesi İhracata Doymuyor: Umman, ARES 85 HERCULES’in İlk Kullanıcısı Olacak

ARES Tersanesi İhracata Doymuyor: Umman, ARES 85 HERCULES’in İlk Kullanıcısı Olacak

Son dönemde sıkça duyurduğu ihracat haberleriyle adını gündemde tutan ARES Tersanesi, 13 Kasım’da yaptığı açıklama ile Umman Krallığı ile imzaladığı bir sözleşmeyi duyurdu.

Detaylı bir değerlendirme sürecinin ardından, 10’larda uluslararası rakibini geride bırakan ARES Tersanesi, 4 yıl sürmesi planlanan proje kapsamında, Umman Kraliyet Polisi’ne 14 adet ARES 85 HERCULES botu tedarik edecek.

Firma tarafından yapılan açıklamada, botların konfigürasyonuna ilişkin bir bilgi yer almadı. Bununla birlikte, firmanın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, ARES 85 HERCULES Devriye ve Önleme Botu, 26 metre boya ve 70 ton ağırlığa sahip. Hareket kabiliyetini 2 adet su jetinden alan bot, saatte 45 deniz milinin üzerindeki hızlara ulaşabiliyor. Teknenin ana malzemesi ise FRP (Fibre Reinforced Plastic / Elyaf Destekli Plastik) kompozit.

ARES Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu, konuyla ilgili şunları söyledi: “Şunu gururla söylemek istiyorum ki bu sözleşme, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki, Umman’a ilk askeri gemi ihracatını temsil ediyor.”

Botun, HERCULES ailesinin diğer üyelerinde olduğu gibi, vakum infüzyon teknolojisi ile üretileceği tahmin ediliyor. Firma, kendisini, bu teknolojiyi kullanarak askeri gemi üreten, dünyadaki tek firma olarak tanımlıyor.

 2,025 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.