Ana Sayfa Haberler ULAQ Projesinde, Yılda 50 Araç Kapasiteli Seri Üretim Altyapısı Hazır

ULAQ Projesinde, Yılda 50 Araç Kapasiteli Seri Üretim Altyapısı Hazır

TRT Haber’in 7 Mayıs’taki canlı yayınına konuk olan ARES Tersanesi CEO’su Utku Alanç, Meteksan Savunma ile birlikte geliştirmekte oldukları Türkiye’nin ilk insansız muharip deniz araçları ailesi ULAQ’ın son durumu hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Alanç, ULAQ ailesinin ilk üyesi olan ve Ocak ayında suya indirilen Silahlı İnsansız Deniz Aracı’nın (SİDA) prototipinin tasarım ve üretim sürecinde, yılda 50 adet insansız aracın seri üretimini yapabilecek altyapıya kavuştuklarını söyledi. Alanç ayrıca, ULAQ ailesine katılacak olan Denizaltı Savunma Harbi (DSH) botu gibi farklı konfigürasyondaki platformların üretimine de yakında başlayacaklarını belirtti.

Alanç, SİDA ile ilgili de açıklamalarda bulundu ve Roketsan tarafından üretilen CİRİT ve L-UMTAS güdümlü mermileri ile donatılan SİDA’nın, simülasyon atışlarını başarı ile geride bıraktığını ifade etti. Önümüzdeki günlerde, harp başlığı taşıyan mühimmatlarla yapılacak test atışları ile birlikte tüm testlerin tamamlanmış olacağını da sözlerine ekledi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.