Ana Sayfa Haberler ULAQ’ta Kritik Bir Aşama Daha Geride Kaldı: Sahil Kontrol İstasyonu’nun Üretimi Tamamlandı

ULAQ’ta Kritik Bir Aşama Daha Geride Kaldı: Sahil Kontrol İstasyonu’nun Üretimi Tamamlandı

Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı olan ve Ocak ayında denize indirilerek tecrübe seyirlerine başlanan ULAQ ailesi üyelerinden Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ile ilgili önemli bir gelişme daha yaşandı. ULAQ serisi insansız deniz araçlarını kendi öz kaynakları geliştiren ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma, SİDA’nın karadan kontrol edilmesini sağlayacak Sahil Kontrol İstasyonu’nun (SAKİ) üretimini tamamladı. Her iki firma da gelişmeyi, 14 Nisan’da duyurdu.

Bir minivan olarak tasarlanan SAKİ’nin içerisinde bir adet kaptan, bir adet de nişancı konsolu yer alıyor. Kaptan konsolu üzerinden ULAQ’ın yönetimi sağlanırken, nişancı konsolu üzerinden de ULAQ üzerindeki faydalı yük olarak yer alan füze sistemlerinin kontrolü ve takibi sağlanabiliyor. Güç dağıtım üniteleri, aydınlatma ve iklimlendirme gibi yaşam ve sistem destek ekipmanları ile 7/24 hizmet verecek şekilde tasarlanan ve donatılan SAKİ; hızla kurulabilen, kullanıcı dostu arayüzleri ile kullanımı kolay, modüler yapısı ve sahip olduğu provizyonları ile tüm ULAQ ürün ailesini destekleyen bir mimariye sahip olarak geliştirildi.

Görüş Hattı (LOS) ve Görüş Hattı Ötesi (BLOS-SATCOM) veri bağları vasıtasıyla ULAQ ile iki yönlü veri aktarımı sağlayan SAKİ; KEMENT ve TAFICS arayüzleri üzerinden platformlar ve komuta kontrol merkezleri ile anlık haberleşme ve ağ destekli harekât altyapısına sahip. Meteksan Savunma’nın insansız ve insanlı keşif gözetleme hava platformları için geliştirdiği ve 200 km’nin üzerinde veri aktarım menzili bulunan AKSON Veri Bağı da İHA’lar ile müşterek harekât yapılmasını sağlayacak. 

SAKİ içerisinde yer alan görev planlama ve takip fonksiyonu, ULAQ’ın özellikleri, görev tipi ve görev yerine bağlı olarak AIS, meteoroloji gibi çevre birimlerden aldığı bilgileri analiz ederek görev öncesi veya icrası sırasında görev planının hazırlanmasını sağlıyor. Araç kontrol ve faydalı yük kontrol fonksiyonları ise uzaktan komuta, yarı otonom ve tam otonom modları ile operatör kullanımlarına önemli kolaylıklar sunuyor.

Mevcut durumda SAKİ donanımlarının tasarımı ve üretimi tamamlanırken, seyir testleri süren ULAQ’tan alınan veriler ışığında seyir ve kaçınma manevralarını da içerecek şekilde otonom harekât kabiliyetini sağlayan ve yapay zekâ ile donatılmış yazılımlar da tamamlanma aşamasına geldi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.