Ana Sayfa Haberler ARES Tersanesi’nden Denizlerde Oyunu Değiştirebilecek 2 Yeni Platform: ARES 32 PREDATOR ve DAGGER

ARES Tersanesi’nden Denizlerde Oyunu Değiştirebilecek 2 Yeni Platform: ARES 32 PREDATOR ve DAGGER

ARES Tersanesi, teknik özellikleriyle denizlerdeki oyunu değiştirmeye aday olan ARES 32 PREDATOR ve DAGGER Ani Müdahale Botlarını, 24 Ocak’ta tanıttı. Farklı silah sistemlerine sahip olan bu botlar; azami süratleri, manevra kabiliyetleri, yüksek deniz durumlarında görev yapabilme kabiliyetleri ve seyir siasıyla öne çıkıyor.

32 metre uzunluğundaki ARES 32 PREDATOR ve DAGGER Ani Müdahale Botları, deniz durumu 6 koşullarına kadar hızlı önleme ve vur-kaç görevlerinde kullanılabiliyor. Saatte 45 deniz milinin üzerinde sürate ve yüksek manevra kabiliyetine sahip botların seyir siası ise 2000 deniz mili. Botların seyir siası, Münhasır Ekonomik Bölgelerin korunmasında da kullanılabilmelerinin önünü açıyor.

ARES 32 PREDATOR Ani Müdahale Botu, 2 adet Roketsan ÇAKIR seyir füzesi ve dört adet L-UMTAS lazer güdümlü füzesiyle donatılabiliyor. ARES 32 DAGGER Ani Müdahale Botu ise daha kısa menzilli hedeflere yönelik, 2 adet 4 hücreli kızılötesi/lazer güdümlü füze taşıyabiliyor.

ARES 32 PREDATOR ve DAGGER, sürümlerinin her ikisi de daha yakın menzilli deniz veya kara hedefleri için ön tarafta 25 mm veya 30 mm topa sahip uzaktan kumandalı otomatik stabilize silah sistemine sahip. Bunun yanı sıra botlar, asimetrik tehditler için üst güvertede 2 adet 12,7 mm makineli tüfek taşıyorlar.

ARES 32 PREDATOR ve DAGGER; savaş yönetim sistemine, X ve S-Bant radarlarına, elektro-optik gözetleme ve hedefleme sistemlerine de sahip. Botların arka bölümünde, bir adet sert karinalı şişme botun (RHIB) operasyon yapabileceği bir rampa da bulunuyor. ARES Tersanesi, botların, düşük radar ve kızılötesi ize sahip olduğunu da vurguluyor.

ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:: ‘’ARES 32 PREDATOR ve DAGGER’ı, Ortadoğu ve Afrika’dan gelen iki talebe karşılık olarak geliştirdik. Hızlı ve sağlam denizcilik çözümlerindeki engin tecrübemiz sayesinde, ARES 32 ani müdahale botları, yakında deniz harekât sahasında ezber bozan yeni unsurlar olacak.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.