Ana Sayfa Haberler ARES Tersanesi’nden Katar’a 200 Milyon Dolarlık İhracat

ARES Tersanesi’nden Katar’a 200 Milyon Dolarlık İhracat

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

ARES Tersanesi, 12-14 Mart tarihlerinde Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen DIMDEX 2018 fuarı sırasında, Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı ile 9 adet geminin satışını içeren 200 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzaladı.

İmzalar, ARES Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu ve Katar Sahil Güvenlik Komutanı Tuğgeneral Ali Ahmad Al-Bedeed tarafından atıldı.

Teslim edilecek gemilerden 3 adedi, 48 metre boyundaki ARES 150 HERCULES’lerden oluşuyor. Kompozit gövdeli gemiler, Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından kullanılacak. Açık Deniz Karakol Gemisi (Offshore Patrol Vessel) sınıfındaki bu gemiler üzerinde ikişer adet de 7,5 metre boyunda ARES 24 HARPOON ani müdahale botu bulunacak. Geminin uzaktan komutalı silah sistemleri ve elektro-optik sistemleri ise ASELSAN tarafından üretilecek. Silah sistemleri 1 adet 30 mm’lik MUHAFIZ ve 2 adet 12,7 mm’lik STAMP’den oluşuyor.

Sözleşme kapsamında teslim edilecek diğer 6 gemi ise 24 metre boyundaki ARES 80 SAT botları olacak. Alüminyum gövdeli bu gemileri de Katar İçişleri Bakanlığı’na bağlı İç Güvenlik Kuvvetleri (Internal Security Forces) kullanacak. Gemiler üzerinde 1’er adet 12,7 mm’lik STAMP bulunacak.

Katar Sahil Güvenlik komutanlığı ile imzalanan başka bir sözleşme kapsamında, ARES 150 HERCULES’lerden 1 adedi Aralık ayında teslim edilmişti. Aynı sözleşme kapsamında bir geminin inşası da hâlen devam ediyor. Dolayısıyla DIMDEX 2018 sırasında imzalanan ve eğitim ve lojistik destek hizmetlerini de içeren sözleşme ile Katar envanterindeki ARES 150 HERCULES sayısı 5’e çıkacak.

İmzalanan sözleşme hakkında konuşan Kalafatoğlu, şunları söyledi: “Bugünkü sözleşmeyi, henüz bir önceki imzaladığımız sözleşme kapsamındaki ARES 150 HERCULES teslimatımız devam ederken imzaladık. Bu durum kullanıcının bize duyduğu güveni gösteriyor.”

ARES 150 HERCULES

 

ARES 80 SAT

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.