Ana Sayfa Haberler ARMELSAN, ARAS-2023 Dalgıç Tespit Sonarı’nın İhracatına Hazırlanıyor

ARMELSAN, ARAS-2023 Dalgıç Tespit Sonarı’nın İhracatına Hazırlanıyor

ARMELSAN Genel Müdürü Can Emre Bakım, Ankara’da gerçekleştirilen basın toplantısında, ARAS-2023 Dalgıç Tespit Sonarı’nın dost ve müttefik bir ülkeye satışında son aşamaya yaklaştıklarını, ürünün ihracatını bu yıl içerisinde tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. 1 Haziran’da gerçekleştirilen ve Bakım’ın bir sunum yaptığı toplantıya, ARMELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Yetkin Karakaş, Genel Müdür Yardımcısı Erkan Helvacılar ve İş Geliştirme ve Kurumsal İletişim Yöneticisi Erdem Tümdağ da katıldı.

ARMELSAN Genel Müdürü Can Emre Bakım

Bakım, ARAS-2023 ile ilgili şu bilgileri verdi: “Ülkemizde geliştirilmiş ilk portatif dalgıç tespit sonarı bu ürün. Amacı, su altından gelecek olan açık devre ve kapalı devre solunum sistemli dalgıçları veya dalgıç intikal vasıtasıyla gelen dalgıçları tespit etmek. Bunları otomatik olarak sınıflandırıp, bir komuta kontrol merkezine gerekli geri bildirimleri ileterek dalgıca müdahale edilmesini sağlamak.”

Ürünün kritik noktaların savunmasında kullanılabileceğini söyleyen Bakım, bunlara örnek olarak;

  • TÜPRAŞ ve BOTAŞ gibi kuruluşların rafinerilerini,
  • AKKUYU gibi nükleer santralleri,
  • Deniz kıyısında konuşlu stratejik öneme sahip tesisleri,
  • Cumhurbaşkanı’nın yazlık konutunu,
  • Aksaz ve Foça’daki gibi deniz üslerini ve
  • Yurt dışındaki limanlara demirleyen askeri gemileri verdi.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmeye hazırlanan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU’da kullanılacak 2 adet ARAS-2023 Dalgıç Tespit Sonarı’nın fabrika kabulleri ve liman kabulleri tamamlandı.

Bakım, ARAS-2023’ün kullanılacağı gemiler hakkında da bilgiler paylaştı. Buna göre Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmeye hazırlanan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU’da kullanılacak 2 adet ürünün fabrika kabulleri ve liman kabulleri tamamlandı. ARMELSAN ayrıca Barbaros sınıfı fırkateynlerin her birine birer adet dalgıç tespit sonarı entegre edecek. Bu ürün, MİLGEM projesi kapsamında İ sınıfı fırkateynlerde de kullanılacak.

ARAS-2023 Dalgıç Tespit Sonarı’nın operatör konsolu.

Bakım, ARAS-2023’ün ihracatıyla ilgili olarak da şunları ekledi: “Tabii iş geliştirme faaliyetlerimiz de devam ediyor. Muhtemelen ARAS-2023’ün ilk ihracatını da bu yıl içerisinde yapıyor olacağız. Dost ve kardeş bir ülkelerimizin bir tanesiyle son aşamaya geldiğimizi söylemekte bir sakınca görmüyorum.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.