Ana Sayfa Haberler ASELSAN, 2019’un İlk 9 Ayına Dair Rakamları Açıkladı: Ciroda %47, İhracatta %54 Artış

ASELSAN, 2019’un İlk 9 Ayına Dair Rakamları Açıkladı: Ciroda %47, İhracatta %54 Artış

ASELSAN, 30 Eylül 2019 tarihli finansal sonuçlarını açıkladı. Açıklanan sonuçlara göre, ASELSAN’ın toplam cirosu önceki yılın aynı dönemine göre %47 artarak 7,6 milyar liraya ulaştı. Geçtiğimiz yıl, aynı dönemde, 93 milyon dolar olan ihracat tutarı da cari dönemde, %54 artış göstererek 143 milyon dolar oldu.

ASELSAN’ın kârı (FAVÖK) ise bir önceki döneme göre %44 artış göstererek 1,6 milyar lira seviyesine ulaştı. FAVÖK marjı da şirketin, 2019 yılı sonuna ilişkin olarak paylaştığı öngörü olan %19-21 aralığında; %20,4 olarak gerçekleşti. Eylül sonu itibarıyla 9,8 milyar dolar bakiye siparişi bulunan ASELSAN, ekim ayı içinde de yeni siparişler almaya devam etti. Şirketin, Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yaptığı 25 Ekim tarihli açıklamada, yaklaşık 290 milyon dolar ilave sipariş aldığı duyuruldu.

Teslimatlar Takvime Uygun İlerliyor

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, şirketin 9 aylık finansal sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Görgün, şunları kaydetti: “Geride bıraktığımız 9 ay, şirketimiz açısından hasılat, büyüme ve kârlılık kalemlerinde oldukça başarılı sonuçlara imza attığımız bir dönem oldu. Yıl sonu hedeflerimize ve takvimimize uygun olarak teslimatlarımızı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda yıl sonu için Türk lirası bazında, %40-50 oranındaki hasılat büyümesi öngörümüzü aynen devam ettiriyoruz. Temmuz-Eylül dönemi, yılın ilk yarısına kıyasla tahsilat açısından daha kuvvetli geçti. Tahsilatlardaki güçlü trend ekim ayında da devam etti ve ekim ayında tahsilat tutarı ilk 9 aylık ortalamanın oldukça üzerinde gerçekleşti.”

Prof. Dr. Görgün, ekonomik verilere ilişkin makro göstergelerdeki iyileşme eğiliminin önümüzdeki dönemde hızlanarak devam edeceğine inandığını ve bu ivmenin ASELSAN’ın faaliyetlerine de olumlu etki etmesini beklediklerini belirtti.

 

Tedarikçi Ekosistemi Güçlendiriliyor

ASELSAN’ın 2019 yılında 975’i aşkın yeni tedarikçi ile çalışmaya başlayarak iş birliği içinde olduğu tedarikçi sayısını 4.600’ün üzerine taşıdıklarının altını çizen Prof. Dr. Görgün; ASELSAN’ın en büyük tedarikçi ekosistemine sahip şirketlerin başında geldiğini vurguladı ve şunları ekledi: “ASELSAN’ın yakaladığı başarılarda önemli pay sahibi olan tedarikçi ekosisteminin sürekli geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için yeni tedarikçi ilişkilerimize odaklandık. Bu kapsamda uzun vadeli iş birliğimizi desteklemek adına stratejik iş birliği anlaşması yaptığımız stratejik ortak sayımızı %50 oranında arttırdık. Tedarikçilerimiz ile 7.500 kalem ithal malzemenin yerlileştirme ve millileştirilmesi için yoğun çalışmalarımız devam ediyor.”

 

2019 Yılında, 1.200 Yeni Çalışan

ASELSAN’ın ülkemizin geleceğine olan inancının bir göstergesi olarak istihdama katkı vermeye devam ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Görgün, 2019 yılında %70’i mühendis olmak üzere yaklaşık 1.200 yeni çalışanı ASELSAN ailesine dâhil ettiklerini ifade etti. Toplam çalışan sayısı 7.500’ü aşan ASELSAN; bu dinamik gücüyle 50 üniversiteden katılımcılar ile yapılan Universum anketinin sonuçlarına göre 2019 yılında da Mühendislik/Bilgi Teknolojileri kulvarında katılımcıların çalışmayı en çok tercih ettiği şirketler listesinde 1. sırada yer aldı.

Öte yandan, 2,1 milyar liranın üzerinde Ar-Ge harcamasıyla Türkiye’de Ar-Ge’ye en fazla kaynak ayıran şirketlerden biri olan ASELSAN, aynı zamanda, kadın Ar-Ge çalışanları sayısında da en üst sırada yer alıyor.

ASELSAN’ın tüm faaliyetlerinin yalnızca ekonomik alanda değil, toplumsal ve çevresel alanlarda da sorumluluk bilinciyle yürütüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Görgün, ASELSAN’ın 2014 yılından bu yana kesintisiz olarak Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksinde yer aldığını belirterek “Sürdürülebilir büyümemizi korumak için 44 yıldır olduğu gibi tüm paydaşlarımıza azami katkı sağlayacak şekilde azimle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

 9,905 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.