Ana Sayfa Haberler ASELSAN’dan 2021’de 20,1 Milyar Lira Ciro, 7,1 Milyar Lira Kâr

ASELSAN’dan 2021’de 20,1 Milyar Lira Ciro, 7,1 Milyar Lira Kâr

ASELSAN’ın 2021 yılı cirosu, bir önceki yıla göre yüzde 25 büyüyerek 20,1 milyar liraya ulaştı. Yatırımlarıyla büyümesine devam eden şirketin net kârı da 7,1 milyar lira oldu. Firma, 2021 yılına ilişkin finansal sonuçlarını, 1 Mart’ta açıkladı.

Buna göre, ASELSAN’ın Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK) 5,5 milyar liraya yükseldi. Şirketin öz kaynaklarının aktiflere oranı yüzde 56 olarak gerçekleşirken faaliyetlerden elde edilen nakit akışları da bir önceki seneye göre yüzde 42 artış göstererek 2,4 milyar lira oldu.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, şirketin 2021 yılı finansal performansını şu sözlerle değerlendirdi: “Savunma sanayii alanında lider olarak 46 yılı geri bırakan şirketimiz belirsizliklerin kendini fazlaca gösterdiği 2021 yılında 2 milyar dolar üzerinde yeni iş aldı. ASELSAN’ın bakiye siparişleri 2021 sonu itibarıyla 8,5 milyar dolar oldu. Satış ve üretim ağımızla küresel çaptaki etkinliğimizi hızla büyütmeye devam ettik. 2021 yılı içerisinde, bugüne kadar hiç satış yapılmamış 6 yeni ülkeye daha ASELSAN ürünlerinin satışını gerçekleştirdik. Son 3 yılda kullanıcımız olan ülke sayısına 15 yeni ülke ekleyerek bu sayıyı 78’e yükselttik. İstikrarlı büyümemizi teminen 2021’de de Ar-Ge faaliyetlerimize 5 bini aşkın Ar-Ge personelimizle devam ederek toplamda 632 milyon dolar Ar-Ge harcaması yaptık. 2021 yılında Ar-Ge 250 Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri araştırmasında birinciliği elde ettik. Savunma Sanayii Başkanlığımız öncülüğünde bağımsız milli teknolojiler hedefiyle yürüdüğümüz yolda bir seneyi daha geride bırakırken her günümüzü daha güçlü Türkiye için çalışarak geçirdik. Pandeminin ikinci yılında da ASELSAN, yatırımları ile büyümeye devam etti. Yüksek teknolojilerimizi dünyanın hizmetine sunarken ihracat odaklı büyüme hedefimiz doğrultusunda ilerledik. Ülkemize yönelik sorumluluğumuzu yerine getirirken toplam satışlarımızı yüzde 25 artışla 20 milyar liranın üzerine taşıyarak ekonomimize katkı sağlamayı sürdürdük.”

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün

Prof. Dr. Görgün, sözlerini şöyle sürdürdü: “ASELSAN olarak ürün ve sistemlerimizi milli imkânlarla geliştirmek, savunma sanayinde dışa bağımlılığı azaltmak, geleceğin ürünlerine yatırım yapmak, ülkemiz savunma sanayii ekosistemine tedarik zinciri yönetimi açısından yüksek ölçüde destek vermek amacıyla kesintisiz çalıştık. Geride bıraktığımız yılda 3 bin 300’ü yurt içi olmak üzere, 5 bin 500’ün üzerinde tedarikçimize 1,5 milyar dolar tutarında satın alma siparişi verdik. Bu siparişlerin 1 milyar doların üzerinde kalan kısmını yurt içi tedarikçilerimize verilen siparişler oluşturdu. Tedarikçilerimizi 2021 yılında da finansal anlamda güçlü bir şekilde desteklemeye devam ettik. 2021 yılında pandeminin olumsuz etkilerine rağmen yurt içi tedarikçilerimize 1 milyar doları aşan bir tutarı aktardık. Tam bağımsız tedarik zinciri ekosistemi için tüm imkânları seferber ediyoruz. 2021 yılında 197 ürünün millileştirilmesini başarı ile tamamladık. Böylelikle son üç yılda millileştirdiğimiz ürün sayısını 500’ün üzerine çıkartarak 200 milyon dolara yakın bir büyüklüğün ülkemizde kalmasını sağladık.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.