Ana Sayfa Haberler ASELSAN, 3. Çeyreği 5,7 Milyar Lira Net Kâr ile Kapattı

ASELSAN, 3. Çeyreği 5,7 Milyar Lira Net Kâr ile Kapattı

ASELSAN’ın 3. Çeyrekteki brüt kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 seviyesinde arttı. Şirketin net kârı da bu dönemde 5,7 milyar lira olarak gerçekleşti.

ASELSAN’ın, 19 Ekim’de yaptığı bilgilendirmeye göre, şirketin Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK), geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 66 artış göstererek 4,1 milyar liraya yükseldi ve FAVÖK marjı yüzde 23 olarak gerçekleşti. ASELSAN’ın net kârı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 83 oranında artarak 5,7 milyar lira seviyesine ulaştı. Şirketin öz kaynaklarının aktife oranı yüzde 53 olarak gerçekleşti.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, şirketin dokuz aylık finansal sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “2022 yılı üçüncü çeyrek itibarıyla yüzde 72 artış gösteren hasılatımız 17,7 milyar liraya ulaştı. 2022 yılının ilk dokuz ayında tedarikçilerimize yaklaşık 17,4 milyar TL ödeme yaparak finansal katkı sağladık. 2022 yılının ilk 9 aylık sürecinde 128 adet ürünün millileştirilmesini başarı ile tamamladık. Böylelikle son 3 yılda millileştirdiğimiz ürün sayısını 635’in üzerine çıkartarak 430 milyon dolara yakın bir büyüklüğün ülkemizde kalmasını sağladık. 2022 yılı içerisinde, bugüne kadar hiç satış yapılmamış 2 yeni ülkeye daha ASELSAN ürünlerinin satışını gerçekleştirdik. Son 3,5 yılda ürünlerimizin kullanıcısı olan ülke sayısını 17 yeni ülke daha ekleyerek 80’e yükselttik. Yurt dışına ilk kez satışı yapılan ürünlerimizin sayısı ise 44’e ulaştı.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.