Ana Sayfa Haberler ASELSAN, Avrupa Birliği’nin Mobil Sınır Gözetleme Projesinde, Araç Teslimatlarına Devam Ediyor

ASELSAN, Avrupa Birliği’nin Mobil Sınır Gözetleme Projesinde, Araç Teslimatlarına Devam Ediyor

ASELSAN, 17 Aralık’ta Ankara’da gerçekleştirilen bir törenle Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) Sınırlarının Sınır Gözetleme Kapasitesinin Artırılması İçin Mobil Gözetleme Araçları Tedarik Projesi kapsamında, 27 adet daha ATEŞ Mobil Sınır Güvenlik Sistemi’ni, Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim etti. Mayıs ayında teslim edilen 20 araçla birlikte envantere giren araç sayısı 47’ye yükselmiş oldu. Toplam 57 aracı kapsayan proje kapsamında, kalan 10 aracın da 2021 yılı Ocak ayında teslim edilmesi planlanıyor.

 

Soldan Sağa: Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Hakan Ertürk, AB Türkiye Delegasyonu İşbirliği Başkanı Andre Lys, İçişleri Bakan Yardımcısı Vali Muhterem İnce, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Celal Sami Tüfekçi ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu

 

Katmerciler’in Ankara tesislerinde gerçekleştirilen törende, Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Celal Sami Tüfekçi, Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Hakan Ertürk, AB Türkiye Delegasyonu İşbirliği Başkanı Andre Lys, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu, İçişleri Bakan Yardımcısı Vali Muhterem İnce birer konuşma yaptılar.

ATEŞ aracı

 

ASELSAN’ın Milli Sistemleri Kullanıldı

ŞAHİNGÖZÜ-OD Elektrooptik Sensör Sistemi

Projede, araç platformu olarak Katmerciler tarafından üretilen HIZIR 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçları kullanıldı. Araç üzeri elektronik sensörler ve bu sensörlerin bir arada çalışmasını sağlayan güvenlik yönetim yazılımı ASELSAN tarafından tasarlanan ve üretilen millî sistemlerden oluşuyor. ASELSAN ürünü ACAR Kara Gözetleme Radarı, ŞAHİNGÖZÜ-OD Elektrooptik Sensör Sistemi, 9661 V/UHF Kara Telsiz Sistemi ve SEDA Atış Yeri Tespit Sistemi araç üzerine entegre edildi. Yine firma tarafından tasarlanan Secans Güvenlik Yönetim Yazılımı ile tüm sensörlerin kontrolü ve bir arada çalışabilmesi sağlanıyor.

Araç üzeri sensörler sayesinde, gece/gündüz olumsuz hava koşullarında askeri birliklerin kısa, orta, uzun menzilde mobil gözetleme ihtiyacı karşılanacak. Radarla tespit edilen bir hedef ya da atış yeri tespit sistemiyle belirlenen bir keskin nişancı atışı sayısal harita üzerinde koordinatlarıyla belirlenerek termal kamera ile gözetlenebilecek ve takip altına alınabilecek. Ayrıca tüm bu görüntüler sürekli kaydedilecek.

Trakya sınırlarında kullanılacak sistemler sayesinde yasa dışı göçmen ve kaçakçılar tespit edilecek, Türkiye-AB sınır hattı güvenliğine katkı sağlanacak.

 

ACAR Kara Gözetleme Radarı (solda), SEDA Atış Yeri Tespit Sistemi (sağda).

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.