Ana Sayfa Haberler ASELSAN Biyosavunma Laboratuvarı’nın Hedefi, TSK’yı Biyolojik Tehditlere Karşı Hazırlamak

ASELSAN Biyosavunma Laboratuvarı’nın Hedefi, TSK’yı Biyolojik Tehditlere Karşı Hazırlamak

ASELSAN, Eylül ayında yayınladığı a bülten’in 3’üncü sayısında, ASELSAN Biyosavunma Araştırma Program Müdürlüğü ile ilgili bir habere yer verdi.

Haberde; Biyosavunma Araştırma Program Müdürlüğü’nde, ASELSAN’ın mevcut ve muhtemel faaliyet alanlarında bulunan nano-biyoteknoloji, moleküler biyoloji, optik ve optoelektronik alanlarından, özgün tekniklerin birleştirilmesi ile çeşitli mikroorganizmaların (virüs, bakteri, vb.) ve partiküllerin (kimyasal, biyolojik, vb.), test ve tanısını mobil olarak gerçekleştiren özgün ve yenilikçi biyosensör teknolojilerinin geliştirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

2016 yılında çalışmalarına başlayan Biyosavunma Araştırma Program Müdürlüğü, ilk olarak laboratuvar altyapısının kurulması yönünde çalışmalar yürüttü. Biyosavunma laboratuvarı, 3 odadan oluşan, yaklaşık 85 m2’lik bir temiz oda olarak kuruldu ve biyosensör çalışmalarının yürütülmesi için gerekli olan cihazların kurulumu tamamlanarak laboratuvar operasyonel hale getirildi.

 

Boston Üniversitesi ile ASELSAN arasında yapılan araştırma sözleşmesi kapsamında, optik tabanlı bir biyosensör teknolojisi geliştirildi. Geliştirilen ve ilk prototipi laboratuvarda kullanıma alınan sistem, bir mikroskop ve silikon/silikon dioksit sensör çipten oluşuyor. Çip yüzeyi bir polimer ile kaplandıktan sonra, algılayıcı moleküller (antikor vb.) çip üzerine mikro-dizi baskılama cihazı ile yaklaşık 150 μm çapında adacıklar şeklinde yerleştiriliyor. Bu sistem ile gerçek bir virüs antijeninin başarılı bir şekilde tespit edildiği gösterilerek etkinliği doğrulandı.

Biyosavunma alanında, biyolojik ve kimyasal tehditlerin algılanmasına yönelik olarak, biyosensörler konusunda yeni teknolojiler geliştirilmesi ve iş birlikleri yapılması amacıyla, biyosensör çalışmalarının biyosavunma gereksinimlerini karşılayacak şekilde devam etmesi planlanıyor. ASELSAN’da kurulan optik tabanlı biyosensör sistemi ile çeşitli biyo-terör ajanlarının algılanması çalışmalarının başlatılması ve biyolojik tehditlere karşı önemli bir yeteneğin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’ne kazandırılması hedefleniyor.

 3,821 Toplam Görüntüleme,  5 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.